EPS پیش بینی شده چیست و چه کاربردی دارد؟

EPS پیش بینی شده همان میزان سودی است که شرکت سهامی عام حاضر در بورس، در آغاز سال مالی خود، پیش بینی کرده و اعلام می کند. به صورت منطقی روال به این صورت است که فعالیت های شرکت در راستای رسیدن به این عدد پیش بینی شده باشد. با این حساب درآمد پیش بینی شده هر سهم یا همان EPS، باید طبق انتظار در پایان سال مالی، به دست بیاید که البته همیشه اوضاع طبق انتظار پیش نخواهد رفت!

EPS پیش بینی شده

اما این EPS پیش بینی شده، بر چه اساسی تعیین می شود؟ همان طور که انتظار داریم شرکت ها این عدد و نسبت را بر اساس عملکرد سال یا سال های مالی قبلی خود، محاسبه می کنند. روند سودآوری شرکت و مناسبات مالی قبلی آن، می تواند معیار خوبی برای کشف درآمد پیش بینی شده هر سهم در سال مالی پیش رو باشد.

لازم به ذکر است که هر یک از شرکت های سهامی عام و حاضر در بورس، باید پیش از شروع سال مالی خود، گزارشی از عملکرد مالی خویش را به سازمان بورس ارائه نمایند و درآمد پیش بینی شده هر سهم نیز در آن با نظرات کارشناسی جای می گیرد.

EPS پیش بینی شده

با توجه به این که نسبت EPS پیش بینی شده، همان طور که از نام آن مشخص است تنها یک برآورد و پیش بینی مطابق آمار و ارقام و فعالیت های اقتصادی باز و پیش رو، بوده و نمی توان به صورت صد درصدی نسبت به آن اطمینان داشت. از این روی در حالی که این عدد را در وب سایت tsetmc.com مشاهده می کنید و احتمالا تحلیل های خود را بر مبنای آن دارید، لازم است که این واقعیت را در نظر داشته باشید که درآمد پیش بینی شده هر سهم، قطعی نیست و عوامل بسیاری قادر به تغییر دادن آن به جهت مثبت یا منفی خواهند بود. تغییرات سودآوری، تغییرات ساختاری شرکت ها و بسیاری موارد دیگر، امکان تغییر EPS را دارند و در صورتی که EPS پیش بینی شده نخستین، در طول سال مالی تغییر پیدا کند، از آن به نام EPS تعدیل یافته یاد خواهد شد.

با این حساب هر یک از شرکت های بورسی، با سپری شدن هر فصل از سال مالی خود، باید یک گزارش مالی و عملکردی جدید ارائه کرده و به نسبت آن، EPS پیش بینی شده جدید را نیز ارائه کنند. به این ترتیب EPS های جدید ممکن است با تغییرات رخ داده، مغایر با EPS پیش بینی شده اولیه باشد.

با توجه به این که حرکت رو به جلو در سال مالی، باعث می شود که وضعیت سودآوری شرکت و فعالیت های اقتصادی آن روشن تر شود، با این حساب EPS هایی که در مدت زمان گذشته بیشتری از سال مالی ارائه می شوند، صحت و اعتبار بیشتری خواهند داشت. بنابراین اگر EPS را در مدت زمانی گذشته از سال مالی، چک می کنید، می توانید اعتبار بیشتری برای آن در نظر گرفته و در تحلیل های خود، بیشتر به آن متکی باشید.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *