EPS محقق شده چیست و چه تفاوتی با EPS پیش بینی شده دارد؟

EPS محقق شده همان طور که از عنوان آن می توان حدس زد به میزان سود به ازای هر سهم گفته می شود که در پایان سال مالی کسب شده و در واقع قطعیت یافته است. تمام شرکت های سهامی عام و بورسی، با سپری کردن کامل سال مالی خود و رسیدن به نقطه پایان آن، می توانند محاسبه کاملی بر درآمدهای شرکت و هزینه های آن داشته و سود خالص شرکت را محاسبه نمایند. این سود را باید سود قطعی و EPS محقق شده بدانیم که می تواند با EPS پیش بینی شده، برابر بوده یا این که نسبت به آن کمتر یا بیشتر باشد.

EPS محقق شده

در صورتی که عملکرد شرکت مثبت بوده و در راستای اهداف تعریف شده خود، به درستی گام بردارد، EPS محقق شده ی آن، باید مساوی یا بیش از EPS پیش بینی شده باشد. اما در شرایطی که EPS پایان سال مالی شرکت، کمتر از EPS پیش بینی شده باشد، می توان ارزیابی کرد که این شرکت سهامی عام در فعالیت های اقتصادی خود، مشکلاتی داشته یا به هر دلیلی نتوانسته مطابق برنامه های از پیش تعریف شده، به سطح سودآوری مورد نظر دست یابد.

EPS محقق شده

همان طور که می دانید EPS پیش بینی شده، در ابتدای سال مالی هر شرکت بورسی مطابق با سودها و صورت های مالی سال های قبلی ارائه می شود و در پایان هر فصل از سال مالی نیز مطابق با شرایط مالی و پیش بینی ها و برآوردهای جدید، ممکن است تغییر کرده، زیاد یا کم شود.

از این نسبت درآمد بر هر سهم، در تحلیل های معاملاتی بورس استفاده می شود، اما باید توجه داشته باشید که هرگز نمی توان تنها با تکیه بر این معیار نسبت به خرید سهام یک شرکت یا فروش آن اقدام کرد و لازم است که نسبت EPS را در کنار سایر المان های بازار بورس در نظر گرفت.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *