چطور از مبلغ DPS و نحوه دریافت آن آگاهی یابیم؟

در مورد EPS گفتیم و ماهیت سود پیش بینی شده شرکت ها را شناختیم، اکنون نوبت به DPS می رسد. DPS یا سود تقسیمی، به مبلغی از سود یک شرکت گفته می شود که در یایان سال مالی، میان سهامداران وی تقسیم خواهد شد.

 

سود نقدی

بدیهی است که تمام سود یک شرکت در پایان سال مالی، میان سهامداران تقسیم نشده و بخش بزرگی از آن برای سرمایه گذاری ها و فعالیت های اقتصادی بعدی، نگهداری می شود. سود تقسیمی یا DPS، به آن بخش اندکی از سود یک شرکت گفته می شود که میان سهامداران وی توزیع خواهد شد.

در واقع سود تقسیمی و تقسیم سود نقدی در پایان سال مالی، یکی از مزایای بازار بورس است که بسیاری از سرمایه گذاران به آن دل بسته هستند.

 

 

این در واقع یکی از روش های درآمدزایی در بازار بورس است که به نسبت دریافت سودهای لحظه ای و دریافتی از افزایش قیمت سهام، مقداری ایمن تر به نظر می رسد. در حقیقت سرمایه گذاران بازارهای بورس، از دو مسیر افزایش قیمت سهام و پرداخت سود نقدی شرکت، به درآمدزایی در این حوزه دست می یابند.

 

 

به زبان ساده

فرض کنید شما در سال گذشته 200 میلیون تومان سود کسب کرده اید. آیا همه 200 میلیون تومان را خرج می کنید؟ حتما بخشی از آن را پس انداز می کنید. در بورس نیز هر شرکت در هر سال اگر سودی کرده باشد همه آن را با سهامداران تقسیم نمی کنید. به سودی که به دست آمده eps و میزان سودی که بین سهامداران تقسیم می شود dps گفته می شود.

 

 

ویدیو آموزشی سود نقدی

 

 

 

تفاوت میان EPS و DPS چیست؟

با توجه به توضیحاتی که در خصوص EPS و DPS دادیم، بدیهی است که باید رقم سود تقسیمی از سود پیش بینی شده کمتر باشد.

شرکت ها برای ادامه فعالیت های اقتصادی خود و تداوم پروژه ها، به سود سالیانه نیاز داشته و تنها میزان کمی از آن را میان سهامداران توزیع خواهند کرد. در غیر این صورت عمر شرکت ها به زودی به پایان رسیده و با ورشکستگی مالی روبرو خواهد شد.

در حقیقت به زبانی ساده تر می توان گفت که EPS، مقدار سودی است که پیش بینی می شود شرکت به دست آورد و DPS میزان سودی است که به واقع و در دنیای حقیقی شرکت به سهامداران خود می پردازد.

 

 

 

چطور از مبلغ DPS و نحوه دریافت آن آگاهی یابیم؟

سهامداران برای اطلاع از مبلغ DPS و نحوه دریافت آن، باید به وب سایت Codal.ir مراجعه نمایند. کلیه اطلاعات مربوط به سود نقدی تقسیمی شرکت ها در این وب سایت قرار داده شده است. همین طور زمان و نحوه پرداخت قید شده است.

 

DPS

 

به علاوه در صورتی که به هر دلیلی قادر به دنبال کردن این اطلاعات در وب سایت کدال نیستید، می توانید با امور سهام شرکت بورسی مد نظر خود تماس گرفته و جویای سود نقدی، زمان پرداخت و شکل پرداخت آن گردید. امور سهام شرکت ها، موظف به پاسخگویی به سهامداران هستند.

همین طور  شما می توانید با مراجعه به وب سایت tsetmc.com، اطلاعات مربوط به EPS و DPS در خصوص هر نماد بورسی را مشاهده نمایید.

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *