یونیت صندوق چیست و چگونه صندوق سرمایه گذاری بخریم ؟ + ویدیو و مثال

واحد یا یونیت صندوق سرمایه گذاری ، معیار اندازه گیری دارایی های یک صندوق سرمایه گذاری است. به طور ساده تر باید بگوییم که این مانند هم تعداد سهام یک نماد بورسی است که در بازار بورس ارائه می گردد. در مورد صندوق های سرمایه گذاری نیز دارایی آن ها به لحاظ تعدادی با معیار واحد یا یونیت سنجیده می شود.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 92 بود وضعیت بورس خیلی خوب بود و همه سهام رشد می کردند. اما واقعیت میشنیدم که صندوق ها بهتر عمل می کنند. اینقدر هم مفاهیم صندوق زیاد بود که عملا گیج شده بودم.

این شد که چندین کلاس رفتم و هم اکنون قصد داریم خلاصه نکات که در این کلاس ها یاد گرفتم رو بصورت کاربردی به شما آموزش بدم.

یونیت صندوق سرمایه گذاری چیست ؟ به زبان ساده

به بیان ساده تر صندوق سرمایه گذاری بر اساس میزان بزرگی خود (پولی که در آن وجود دارد) به واحد های یکسان تقسیم می شود که به آن یونیت صندوق گفته می شود.

مثال

فرض کنید شما یک پیتزا دارید و این پیتزا دارای 10 قسمت است. شما بر اساس موادی که در این پیتزا به کار برده اید قیمتی را برای هر قسمت در نظر گرفته اید. به این قیمت یونیت صندوق یا nav صندوق (قیمت ابطال) گفته می شود! یعنی در واقع صندوق به قسمت هایی تقسیم می شود و بر اساس سودی که کل صندوق به دست می آورد (نحوه خرید و فروش با پول صندوق) به هر یک از این قسمت ها یک قیمت اختصاص می یابد. خرید این صندوق ها یک قیمت دارد و فروش آن (یا همان ابطال آنها) یک قیمت دیگر.

nav صندوق

به این صورت وقتی شما قصد سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری را داشته باشید، به طور مثال 10 واحد یا 10 یونیت از این صندوق را سرمایه گذاری می کنید.

دیگری ممکن است 23 یونیت خریداری کرده و یا شخصی دیگر 5 یونیت خود از صندوق سرمایه گذاری  را به فروش برساند. لازم به توضیح است که غالبا نرخ معادل هر واحد یا یونیت صندوق های سرمایه گذاری نزدیک به 100 هزار تومان است که البته این رقم می توان در برخی از صندوق ها بیشتر نیز باشد.

یونیت صندوق

قیمت واحد های هر صندوق با صندوق های دیگر متفاوت است. مثلا قیمت هرواحد صندوق کارگزاری آگاه بدلیل قدمت و سابقه خود (در زمان نگارش این مطلب)نزدیک هقت هزار تومان بوده اما قیمت هر یونیت صندوق های دیگر می تواند کمتر یا بیشتر نیز باشد. در ویدئو هایی که در ادامه همین مطلب مشاهده می کنید، بطور کامل مبحث یونیت های صندوق های سرمایه گذاری توضیح داده شده است.

 

صدور و ابطال واحد یا یونیت صندوق های سرمایه گذاری

همان طور که پیشتر نیز اشاره کردیم، صدور واحد یا یونیت صندوق سرمایه گذاری به معنای خرید و ابطال آن نیز به معنای فروش است. حال دنبال می کنیم که فرآیند صدور و ابطال واحد صندوق یا همان خرید و فروش یونیت های آن چطور صورت می گیرد.

یونیت صندوق سرمایه گذاری

زمانی که شما برای خرید هر تعداد یونیت از یک صندوق سرمایه گذاری مراجعه می کنید، باید مبلغی را معادل ارزش آن واریز نمایید. اما این واحدهای صندوق به مدت دو روز کاری بعد به شما اختصاص خواهند یافت و تعیین  قیمت آن ها نیز دو روز بعد صورت می گیرد.

به همین دلیل غالبا قیمت تمام شده این واحدها، با نرخی که در زمان واریز وجه داشته اند، کمی متفاوت خواهد بود. البته صندوق مبلغ اضافی را به حساب شما بازگردانده و یا در صورت نیاز مبلغ بیشتری طلب خواهد کرد.

در مورد فروش نیز اتفاق مشابهی می افتد. زمانی که برای فروش هر تعداد از یونیت های در اختیار خود اقدام می کنید، دو روز کاری بعد، قیمت نهایی مشخص شده و نقد شدن یونیت شما بر اساس این قیمت نهایی دو روز کاری بعد، انجام می پذیرد.

نکته: شکل صدور و ابطالی که در بالا توضیح داده شد، در خصوص صندوق های سرمایه گذاری غیرقابل معامله است و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله یعنی ETF به شکل سهام های رایج بورسی معامله می شوند.

 

ویدیو آموزشی صندوق های سرمایه گذاری

در این ویدئو نیز مانند ویدئو بالا، مفاهیم مرتبط با صندوق های سرمایه گذاری بیان شده است.
با مشاهده هر دو ویدئو می توانید اطلاعات کاملی در مورد صندوق های سرمایه گذاری در بورس داشته باشید.

 

 

چگونه nav صندوق محاسبه می شود ؟ + ویدئو

پس از اینکه مفهوم یونیت صندوق سرمایه گذاری را متوجه شدیم، حال باید به مفهوم NAV صندوق بپردازیم. بطور کلی NAV صندوق سرمایه گذاری از طریق فرمول زیر محاسبه می شود :

یونیت صندوق سرمایه گذاری

 

مثال

بطور مثال اگر NAV یک صندوق 1000 تومان باشد یعنی اینکه جمع دارایی های صندوق ( می تواند سهم، اوراق و … باشد) هزار تومان می ارزد و اگر شما قصد خرید هر واحد صندوق را داشته باشید اینقدر باید هزینه کنید. البته صندوق های دارای هزینه های دیگری همچون کامرزد مدیر صندوق  و … می باشد به همین دلیل صدور صندوق (خرید صندوق) هزینه ای بیشتر از NAV از شما دریافت می شود.

یونیت صندوق

حال نوعی از صندوق وجود دارد که شما می توانید به شکل سایر سهام آنهار دار معامله کنید. مهمترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس دارا یکم و پالایش هستند. همانطور که در عکس بالا مشاهده می کنید، NAV ابطال صندوق دارا یکم 21336 تومان است. ولی چون این صندوق از نوع قابل معامله است می توانید از طریق سامانه های معاملاتی آن را بخرید یا بفروشید.

 

تفاوت قیمت معامله صندوق و NAV صندوق 

یکی از مهمترین نکاتی که در خرید صندوق ها باید به آن توجه داشته باشیم این است که صندوق را گران نخریم (مخصوصا در صندوق های قابل معامله). بطور مثال در شکل زیر مشاهده می کنید صندوق سرو کمتر از NAV خود معامله می شود که به این معنی است قیمتی مناسبی برای خرید است.

یونیت صندوق

اگر قیمت معامله صندوق از قیمت NAV بالاتر باشد نباید صندوق را خرید. در این وضعیت یعنی صندوق را بالاتر از ارزش واقعی خود خریده ایم.

 

چطور صندوق سرمایه گذاری بخریم (خرید یونیت صندوق)

اگر قصد خرید یوینت صندوق را داشته باشیم باید مراحل زیر را طی کنیم :

1- ابتدا به سایت fipiran.com و بخش صندوق ها مراجعه می کنیم (اینجا کلیک کنید). در این بخش لیست کامل صندوق ها به همراه آدرس اینترنتی و آدرس شرکت آورده شده است.

2- بصورت حضوری به آدرس مورد نظر مراجعه و فرم های مربوطه را تکمیل نماید. از آنجایی که بسیار از صندوق مرتبط با کارگزاری های بورسی هستند، لذا دارای دفتر مشترک می باشند.

3- نکته مهم این است که اگر nav صندوق 1000 تومان باشد شما برای خرید کمی باید بیشتر هزینه کنید (مثلا 1050 برای هر واحد) که این قسمت اضافی برای کارمزد صندوق دریافت می شود. در هنگام فروش نیز این کارمزد دریافت می شود.

روش خرید صندوق های قابل معاملهسرمایه‌ گذاری در صندوق قابل معامله در بورس + کامل ترین مقاله + مثال + ویدئو و صندوق های طلا کمی متفاوت است (روی هر عبارت کلیک کنید)

 

چگونه در صندوق ها سود می کنیم ؟

بطور مثال در زمان خرید شما هر یونیت صندوق 100 تومان است. شما چند یونیت خریداری می کنید، اگر عملکرد صندوق خوب باشد (یعنی سهام خوبی خریده باشند و قیمت ها افزایش یابد) قیمت هر واحد صندوق افزایش می یابد. در سال 1399 که وضعیت بورس خوب بود، واحد های بعضی از صندوق ها تا چند برابر رشد داشتند!

 

کدام صندوق سرمایه گذاری بیشترین سود را می دهد ؟

سایتی وجود دارد که اطلاعات کامل صندوق ها را منشتر می کند (برای ورود به سایت اینجا کلیک کنید). در اینجا بطور کامل اطلاعات صندوق های سرمایه گذاری بر اساس سال منتشر می شود و شما می توانید صندوق هایی که بیشترین سود را ساخته اند را مشاهده کنید. می توانید از بین آنها بهترین صندوق ها را انتخاب کنید.

مثال

یونیت صندوق سرمایه گذاری

بطور مثال ما از سایت بالا صندوق مشترک اندیشه فردا را انتخاب کردیم. در بخشی از سایت مطابق عکس زیر می توانیم دارایی های این صندوق را مشاهده کنیم (یعنی این شرکت مثلا 100 میلیارد پول از مردم گرفته حالا این 100 میلیارد رو چطوری سرمایه گذاری کرده؟ )

یونیت صندوق

یا بطور مثال مطابق عکس بالا می توان قیمت هر یونیت صندوق (یا واحد صندوق) را مشاهده کرد که توضیحات کاملی در بخش های بالا داده شده است. همانطور که گفته شد قیمت صدور صندوق بالاتر از قیمت ابطال آن خواهد بود.

 

آیا صندوق سرمایه گذاری ضرر دارد ؟

بسته به نوع صندوق امکان این سوال متفاوت است. مثلا اگر صندوق سهامی خریده باشیم بله امکان دارد با کاهش قیمت سهام قیمت ابطال صندوق نیز کاهش یافته و منجر به ضرر سهامداران صندوق خواهد شد. کمترین ریسک (تقریبا صفر) در صندوق های با درآمد ثابت است که معمولا 90 درصد از پول این صندوق های در اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری شده است.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *