چگونه از حجم معاملات سهم سیگنال بگیریم + مثال و ویدئو

حجم معاملات در بورس به معنای جمع کل خرید ها با جمع کل فروش ها است. بطور مثال وقتی می گویند فلان سهم یک میلیون حجم معاملات داشته ، یعنی یک میلیون سهم بین خریداران و فروشندگان جابجا شده است. کاهش حجم معاملات و یا افزایش آن معنای خاصی دارد که در این مطلب به این موضوعات می پردازیم.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 92 بود قیمت سهما خیلی بالا رفته بود. هر روز میدیدم که حجم معاملات سهامی که دارم رو به افزایش هست و منم از این اتفاق خوشحال می شدم. تا اینکه بعدش قیمت سهمام بشدت افت کرد و همیشه برام سوال بود چرا حجم معاملات بالا رفته بود.

بعد اون رفتم و دقیق مبحث حجم معاملات رو بررسی کردم و هم اکنون همه مطالبی که در این حوزه یاد گرفتم رو میخوام تقدیمتون کنم.

حجم معاملات چیست ؟

همان طور که می دانید خرید و فروش های صورت گرفته در بازار بورس، علت اصلی نوسانات قیمت سهم های مختلف به شمار می روند. به این معنا که حجم معاملات در بورس و قیمت گذاری های صورت گرفته در تبادلات، روند قیمتی یک سهم را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

از این جهت کاهش حجم معاملات یا افزایش آن، می تواند به عنوان یک فاکتور تعیین کننده، در نظر گرفته شود. در ادامه می بینیم که این حجم معاملات هر سهم در بورس چیست و چطور می توان آن را دنبال کرد.

حجم معاملات در بورس به تفکیک هر سهم به معنای میزان خرید و فروش های انجام گرفته آن نماد بورسی در یک روز معاملاتی است. برای دنبال کردن حجم معاملات نماد بورسی یا سهام مورد نظر خود، می توانید به وب سایت tsetmc.com مراجعه کرده و در تابلوی آن، حجم معاملات را که یک عدد بر حسب تعداد است، مشاهده کنید.

حجم معاملات چیست

بطور مثال در عکس بالا مشاهده می کنید که حجم معاملات صبا 31.797 میلیون بوده است (m به معنای میلیون و b به معنای میلیارد است). یعنی د راین روز 31 میلیون 797 هزار سهم صبا بین خریداران و فروشندگان جابجا شده است.

 

افزایش حجم معاملات نشانه چیست ؟

خیلی مهم است  که ببینیم این افزایش حجم در کجا صورت گرفته است. اگر افزایش حجم در حمایت سهم باشد یک معنی دارد و اگر در مقاومت سهم باشد معنی دیگری!

با رسیدن قیمت یک سهم به حمایت معتبر، به شکلی قابل انتظار تقاضا افزایش یافته و به طبع آن حجم معاملات نیز بالا می رود. در حالتی دیگر افزایش حجم معاملات در محدوده حمایت تکنیکال رخ می دهد. در چنین شرایطی، معمولا (نه همیشه)، احتمال افزایش قیمت سهام وجود داشته و می توان آن را به عنوان یک سیگنال خرید (با احتیاط)، در نظر گرفت.

اما اگر افزایش سهم در محدوده مقاومت سهم اتفاق بیفتد معمولا نشانه خوبی نیست و به این معنی است که فروشندگان در حال فروش هستند. در هر دو حالت (حمایت و مقاومت) باید نسبت خریدار به فروشنده  و رفتار حقوقی بیشتر بررسی شود.

مثال

افزایش حجم معاملات نشانه چیست

بطور مثال در عکس بالا مشاهده می کنید که هر وقت قیمت به حمایت رسیده حجم معاملات افزایش یافته است و بعد از آن قیمت سهم رشد کرده. به همین میزان در مقاومت ها نیز حجم افزایش یافته اما قیمت سهم کاهش یافته است.

 

کم شدن حجم معاملات در روند صعودی

اگر قیمت یک سهم در حال افزایش باشد (صف خرید) و همراه با این افزایش حجم معاملات نیز کم باشد احتمالا این سهم به اصطلاح خشک شده و فروشنده ای ندارد. در این حالت معمولا حجم مبنای سهم نیز به زحمت پر می شود.

برعکس همین حالت در بازارهای نزولی نیز امکان پذیر است. اگر سهمی در روند نزولی حجم معاملات پایینی داشته باشد و در صف فروش نیز باشد، به این معنی است که خریداری ندارد و خریداران منتظرند در قیمت های پایین تری سهم را بخرند.

 

کم شدن حجم معاملات (کاهش حجم معاملات)نشانه چیست ؟

در نظر داشته باشید که کاهش قیمت یک سهم به موازات کاهش حجم معاملات آن را نباید به عنوان یک سیگنال خرید محاسبه کرد. در صورتی که کاهش حجم معاملات همراه با افزایش قیمت سهام باشد، می توان از آن به عنوان یک سیگنال خرید استفاده کرد.

 

حجم معاملات مشکوک

اگر مطلع باشید یکی از روش هایی که سرمایه گذاران حرفه ای برای تشخیص زمان سرمایه گذاری از آن استفاده می کنند، وارد شدن حجم زیاد پول به بازار است. در نظر داشته باشید که با استفاده از رصد کردن و دنبال نمودن حجم معاملات در بازار، به خوبی می توان ورود نقدینگی به آن را تشخیص داد.

هر سهمی روزانه مقداری معامله می شود و ماهانه یک عدد میانگین برای میزان معاملات آن در نظر گرفته می شود. حال اگر در یک روز بیش از میانگین معاملات معامله شود به آن حجم مشکوک گفته می شود.

حجم مشکوک

مثال

بطور مثال در سهم خموتور مشاهده می کنیم که میانگین حجم ماهانه 6 میلیون بوده اما در یک روز بیشتر از 11 میلیون معامله شده است. پس این یک حجم مشکوک است. البته در مبحث حجم مشکوک اگر عدد معامله روزانه بیش از 2.5 برابر میانگین حجم ماه باشد به آن مشکوک می شوند!

 

ویدئو آموزشی

 

کدام اندیکاتور حجم معاملات را نشان میدهد ؟

اندیکاتور حجم معاملات یکی از ابزارهای رصد کردن بازار بورس است که به وسیله آن می توانید روی نمودارهای مربوطه، افزایش حجم معاملات و کاهش آن ها را دنبال کنید. (میله های سبز رنگ در این نمودار، نشان دهنده افزایش حجم معاملات و میله های قرمز رنگ، نشانه کاهش حجم معاملات هستند.)

اندیکارتور obv حجم معاملات در دو نوع ساده و پیچیده تعریف شده اند. در نظر داشته باشید که برای محاسبه اندیکاتور OBV، معمولا به محاسبات کامپیوتری نیاز است و نمی توان آن را به شکلی دستی محاسبه کرد. اما در عوض قدرت حسابگری این اندیکاتور بسیار بالا بوده و به کمک آن ها در کنار قیمت سهم و حجم معاملات، پیش بینی روند سهم بسیار مناسب اتفاق خواهد افتاد.

همان طور که مشاهده کردید حجم معاملات به عنوان یک فاکتور قابل استفاده در تحلیل بازار به کار گرفته می شود. بالا رفتن حجم معاملات یا کاهش آن، می تواند نشانگر حرکت سهامداران به سمت خرید یا فروش سهم بوده و حاکی تحولاتی مثبت یا منفی در آن باشد.

 

حجم معاملات و اثرات آن بر قیمت سهم

حجم معاملات در بورس اثر مستقیم بر قیمت سهم دارد. بطور مثال اگر سهمی دارای حجم بالایی باشد معمولا نوسانات قیمتی آن کاهش می یابد و برای سرمایه گذاری بلند مدت و پول های بزرگ بسیار مناسب تر است.

مثال

بطور مثال سهم فولاد مبارکه همیشه دارای حجم های بسیار بالایی است و به همین دلیل معمولا نوسانات قیمتی کمی را تجربه می کند. چه در صعود بازار چه در نزول بازار این سهم همیشه در یک محدوده خاصی معامله می شود و معمولا پول های بزرگ و صندوق های سرمایه گذاری این نوع سهام را بیشتر انتخاب می کند.

 

حجم معاملات یک سهام با میزان نقدشوندگی آن

بطور ساده می توان گفت هر چقدر حجم معاملات یک سهمی بالا باشد، میزان نقدشوندگی آن نیز بالاتر است. یعنی اینکه بدون توجه به وضعیت بازار شما هر وقت بخواهید می توانید این سهم را بفروشید و یا بخرید و این یکی از مزیت های اصلی سهم با حجم معاملات بالا به شمار می رود.

مثلا سهامی مانند فولاد، شستا، فملی، کچاد و … معمولا همیشه دارای حجم معاملات بالایی هستند و در نتیجه نقدشوندگی آنها نیز بالا است. به همین دلیل معمولا صندوق های سرمایه گذاری و یا پول های درشت بازار سرمایه همیشه به سراغ اینگونه سهام می روند.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *