نکات جدیدی که در مورد کارگزاری بورس باید بدانید

برای ورود به بازار بورس و سرمایه گذاری در آن، به یک کارگزاری بورس نیاز خواهید داشت. اگر چه می توان برخی از سهام ها را به صورت مستقل از شرکت های سهامدار خریداری کرد، اما باید گفت که غالب سهام های ارائه شده در بازار بورس، از طریق کارگزاران خرید و فروش می شود.

کارگزار بورس کیست؟

کارگزاران بورس شرکت هایی هستند که به صورت رسمی کار خرید و فروش سهام های مختلف را انجام می دهند. این شرکت ها به عنوان واسطه هایی برای سهامداران عمل کرده و خرید و فروش را به شکل نیابتی به انجام می رسانند.

کارگزاری بورس

هیچ یک از افراد قادر به خرید و فروش سهام، بدون واسطه کردن کارگزاری ها نیست و معاملات بورس تنها از طریق این درگاه ها به انجام می رسد. این بنگاه ها، دوره های خاصی را گذرانده و سطح علمی و آگاهی قابل قبولی در زمینه سرمایه گذاری و بازار معاملات بورس را دارا هستند.

 

 

کامرزد معاملات یا کمیسیون کارگزاری

همان طور که انتظار می رود کارگزاری ها، بابت خدماتی که به سهامداران ارائه می دهند، درصدی را به عنوان کمیسیون کارگزاری، دریافت خواهند کرد. با در نظر گرفتن اندازه خدمات، کارگزاری های مشاور، درصد بیشتری دریافت کرده و این کمیسیون نزد کارگزاری های تخفیفی، به دلیل سطح خدمات پایین تر، کمتر خواهد بود.
این هزینه ضمن خرید و فروش سهام به صورت درصدی مشخص از حساب شما کسر خواهد شد. در حقیقت کمیسیون کارگزار از تفاضل میان بالاترین قیمتی که خریدار پرداخت می کند و کمترین قیمتی که فروشنده سهام، می فروشد، برداشت خواهد شد.
با این حساب هر اندازه که این تفاضل یا شکاف قیمتی پیشنهادی خرید و فروش، بالاتر باشد؛ عدد بزرگتری به کمیسیون کارگزاری تعلق خواهد گرفت. به همان سان، هر اندازه که شکاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش کمتر باشد، کمیسیون کمتری به کارگزاری تعلق پیدا می کند و در واقع سهامدار، سود بیشتری به دست آورده است.

 

 

سایر خدمات کارگزاری ها

برخی از کارگزاری ها به مقدار سرمایه ای که در حساب نگاه داشته و هنوز با آن سهمی خریداری نکرده اید، سود پرداخت خواهند کرد. به این شکل شما نگرانی بابت سرمایه راکد خود نزد این کارگزاری نخواهید داشت.

به طور مثال اگر 20 میلیون تومان به حساب کارگزار واریز کرده و تنها 8 میلیون تومان آن را سهام خریداری کرده باشید؛ کارگزاری مربوطه بابت 12 میلیون تومان باقی مانده در حساب، درصدی مشخص را بابت سود لحاظ خواهد کرد. البته همان طور که گفتیم تنها برخی از کارگزاری ها چنین امکانی را به مشتریان خود ارائه می کنند و این مورد عمومیت ندارد.

اعتبار کارگزاران بورس

به یاد داشته باشید که برای انتخاب یک کارگزاری، فارغ از این که کارگزاری مشاور باشد و یا کارگزاری تخفیفی، باید اعتبار آن کارگزاری بورس را بسنجید. لازم است که حتما کارگزاری مورد نظر شما دارای مجوز سازمان بورس اوراق بهادار باشد. در این صورت از ریسک ورشکستگی کارگزاری و هدر رفت سرمایه خود، در امان خواهید ماند.

این درست شبیه به قصه بانک های رسمی و موسسات مالی و اعتباری است که ضمانت درستی نزد بانک مرکزی کشور نداشته و با ورشکستگی آن ها، سپرده گذاران نیز متضرر شده اند. به این صورت اگر کارگزاری خود را از میان کارگزاری های رسمی و دارای مجوز سازمان بورس انتخاب کنید، در حاشیه امن قرار خواهید گرفت.

برخی نکات در خصوص کارگزاری های بورس

دانستن این نکات در خصوص کارگزاری های بورس، لازم است و به شما دید بهتری نسبت به عملکرد آن ها می دهد:

 1. شما نمی توانید بدون عضویت و ثبت نام در یک کارگزاری بورس، به معاملات در بازار سهام بپردازید. در حقیقت پل های شروع معاملاتی شما، به ترتیب زیر است:

 

 1. کارگزاری های بورس تنها معاملاتی که از سوی سهامدار درخواست شده است را انجام خواهند داد. به این معنا که یک کارگزاری نمی تواند بدون سفارش مشتری، سهامی را از سرمایه وی خریداری کرده یا به فروش برساند. از این بابت هیچ مسئولیتی هم متوجه کارگزاری نیست که در زمان صحیح نسبت به خرید یا فروش سهمی، بدون سفارش مشتری، اقدام نشده باشد.
 2. شما با دریافت یک کد بورسی از یک کارگزاری، می توانید از همان کد استفاده کرده و با کارگزاری های دیگر، کار کنید. به این معنا که یک بار اخذ کد بورسی کفایت کرده و برای عضویت در کارگزاری های دیگر، کد معادل دریافت نخواهد شد.
 3. با توجه به مجوزهای صادر شده از سوی سازمان بورس و اوراق بهادار و نیز نظارت این سازمان بر کارگزاری ها، سهامداران می توانند با اطمینان و اعتماد کامل، سرمایه خود را در حساب کارگزاری قرار داده و به معاملات در بازار بورس بپردازند.
 4. سهامدار می تواند پس از دریافت کد بورسی و ثبت نام در چند کارگزاری، بخشی از معاملات خود را در یک کارگزاری و بخشی دیگر را در یک کارگزاری دیگر انجام داده و منعی از این بابت وجود نخواهد داشت. اما لازم به ذکر است که برای فروش هر سهام خریداری شده، تنها می توان از طریق کارگزاری ناظر همان سهام اقدام کرد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *