کارگزاری بورس چیست و چه مسئولیت هایی دارد؟

اگر تصمیم به ورود به بازار بورس گرفته باشید، نخستین چیزی که باید به دنبال آن بگردید، یک کارگزاری بورس معتمد و مناسب است.

کارگزاری های بورس متعددی وجود دارند که البته هر یک دارای تاییدیه از سازمان بورس و اوراق بهادار هستند، اما نوع عملکرد و سطح رضایت مشتریان، نزد این کارگزاری ها با هم متفاوت است. از این جهت لازم است که شناخت درستی نسبت به کارگزاری ها و مسئولیت هایی که برعهده دارند، داشته باشید.

 

کارگزاری بورس چیست؟

پیش از هر چیز باید توضیح دهیم که سهامداران نمی توانند به صورت مستقیم به خرید و فروش سهام از بازار بورس مشغول شوند، بلکه رابطی به نام کارگزاری بورس در این میان وجود دارد که به عنوان واسط معاملات، خرید و فروش های سهام شرکت های بورسی مختلف را به انجام می رساند. کارگزاری به عنوان نماینده سهامداران، به معامله پرداخته و به نوعی باید آن را حافظ منافع سهامدار بدانیم.

کارگزاران بورس، مطابق فرآیندهای خاصی به این مرحله رسیده و باید در آزمون های مربوطه، شرکت داشته باشند. به واقع دریافت مجوز کارگزاری از سازمان بورس و اوراق بهادار، نیازمند طی کردن مراحلی است که در نهایت یک کارگزاری را برای واسط شدن در معاملات بازار سرمایه، معتبر می دارد.

بدیهی است که کارگزاری های بورس، به دانش و تجربه کافی در خصوص بازار سرمایه و سرمایه گذاری مجهز بوده و در این حوزه خبره هستند. همین طور مدیریت عامل هر کارگزاری و نیز تمام اعضای هیئت مدیره نیز باید مورد تائید سازمان بورس باشند. این تائیدیه در خصوص داشتن علم و تجربه کافی و مراتب تحصیلی مناسب برای تصدی این موقعیت های شغلی خواهد بود.

کارگزاری ها در شهرهای مختلف کشور، شعبه و نمایندگی داشته و به این شکل خدمات خود را به سرمایه گذاران در نقاط مختلف ایران، ارائه می کنند.

با توجه به این که معاملات شما به عنوان یک سرمایه گذار در بازار بورس، به وسیله کارگزاری انجام خواهد شد، لازم است که دقت کافی حین انتخاب کارگزاری داشته و نوعی از کارگزاری را برگزینید که اندازه سرمایه شما و میزان معاملات تان در آن، همگونی مناسبی داشته باشید.

به طور مثال در یک کارگزاری که سرمایه گذاران حقوقی با معاملات و سرمایه بالا حضور دارند، یک سرمایه گذار حقیقی با سهم سرمایه جزئی، دیده نمی شود. همین طور اگر کارگزاری دارای سهامداران بسیار زیادی باشد، به حدی که سرریز از توان دنبال کردن سفارشات آن ها باشد، انتخاب آن عاقلانه نخواهد بود. در این حالت احتمال این که سفارشات معاملاتی شما، به تاخیر بیفتد، بیشتر خواهد بود.

 

 

در انتخاب کارگزاری باید به نکات زیر توجه داشته باشید

 

 • مشتریان کارگزاری که عموما حقیقی یا حقوقی هستند

در صورتی که بیشتر مشتریان یک کارگزاری را مشتریان حقوقی تشکیل دهنده، این کارگزاری گزینه مناسبی برای مشتریان حقیقی نخواهد بود.

 

 • رتبه کارگزاری به لحاظ معاملات

لازم است که حتما رتبه کارگزاری را از طریق لیست ارائه شده توسط سازمان بورس و اوراق بهادار، بررسی نمایید تا بتوانید بهترین کارگزاری را برای سرمایه گذاری انتخاب کنید. این رتبه بندی ها، بر اساس شاخص های گوناگونی تعریف شده و بسیار قابل اتکا و اعتماد است.

 

 • حجم سرمایه ای که قصد وارد کردن به بورس دارید.

با توجه به حجم سرمایه ای که قصد وارد کردن به بازار بورس و سرمایه گذاری را دارید، باید به انتخاب کارگزاری بورس بپردازید. برخی از کارگزاری ها مشتریان بزرگ و با سرمایه های کلانی داشته و بر این مشتری ها متمرکز هستند. با این حساب ورود شما با سرمایه غیرقابل مقایسه با این دسته از مشتریان، کار چندان عاقلانه ای نیست، زیرا عدد سرمایه شما برای کارگزاری جذاب نبوده و ممکن است در پیگیری سفارشات شما، به حد کافی چابک عمل نکند.

 

 • مشتریان کارگزاری و ظرفیت پاسخگویی آن ها

دقت داشته باشید که کارگزاری منتخب شما، چه میزان وسعت و پتانسیل پاسخگویی و پیگیری سفارشات مشتریان خود را دارد. در صورتی که میزان مشتریان بیش از ظرفیت کارگزاری باشد، بدیهی است که کیفیت خدمات کاهش خواهد یافت.

 

 

 • وجود تخفیف در کارمزد

برخی از کارگزاری ها از مبلغ کارمزدی که باید بابت هر معامله از سهامدار دریافت کنند، تخفیفی لحاظ می کنند.

 

 • سامانه معاملات آنلاین

در حال حاضر بیشتر کارگزاری به پنل معاملات آنلاین مجهز هستند، اما با این همه حتما این مورد را بررسی نمایید. به علاوه لازم است بررسی نمایید که حتما سرعت این سامانه به اندازه کافی بالا بوده و اختلالات کمی داشته باشد.

 

 • الگوی برداشت وجه

زمانی که شما سهامی را فروخته و قصد برداشت مبلغ آن از حساب کارگزاری و واریز به حساب خود را دارید، معمولا حداقل سه روز کاری بعد، این امکان فراهم شده و از زمان ثبت درخواست واریز به حساب، 36 ساعت زمان خواهد برد. اما بعضی از کارگزاری ها که دارای پشتوانه مالی قوی تری هستند، این زمان را کوتاه تر ساخته و ظرف مدت یک یا دو روز، واریز وجه به حساب سهامدار را انجام می دهند. این در شرایطی که شما به پول سهام نیاز فوری داشته باشید، بسیار کارآمد خواهد بود.

 

 • سرویس های پشتیبانی

دقت داشته باشید که سرویس های پشتیبانی کارگزاری کاملا پاسخگو بوده و در دسترس باشند.

 

 • اطلاع رسانی به موقع

تحقیق کنید که کارگزاری منتخب شما، به موقع اطلاع رسانی های لازم را انجام داده و کاملا پویا باشد.

 

از آن جایی که خرید عرضه اولیه برای تمامی سهامداران تازه کار و کهنه کار اهمیت زیادی دارد، در روز عرضه با صف بزرگی از خریداران به شکل آنلاین و حضوری و … روبرو می شویم. از این روی بعضی از کارگزاری ها، امکان آن را فراهم کرده اند که سهامداران از 2 روز قبل، ثبت خرید عرضه اولیه را انجام داده و از این جهت آسوده خاطر باشند.

به طور کلی باید گفت که کارگزاری مناسب برای شما، کارگزاری است که قادر به انجام معاملات در اسرع وقت بوده و میزان معاملات و اندازه سرمایه شما در میان سهامداران آن، بی رنگ نباشد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *