پرداخت سود سهام به سهامداران به چه ترتیبی انجام می شود؟ + ویدیو

برای هر کسی که وارد بازار بورس می شود، هدف سودآوری بوده و تمامی خرید و فروش های بورسی خود را به این منظور انجام می دهد. حال فارغ از این که سهامداران در چه سطحی از موفقیت ظاهر شده و چه میزان آگاهی از بازار بورس داشته باشند، در این مطلب به دنبال آن هستیم که شکل پرداخت سود سهام به سهامداران را مورد مطالعه دقیق تر قرار دهیم.
در ادامه این عناوین را دنبال خواهیم کرد:

• از کجا بفهمیم که پرداخت سود به سهامداران انجام خواهد شد؟
• زمان پرداخت سود سهام به صاحبان سهام
• کدام یک از سهامداران، سود سهام را دریافت خواهند کرد؟
• نرخ بازده به دست آمده از پرداخت سود سهام به سهامداران

 

پرداخت سود سهام به سهامداران

این موارد به شما کمک می کنند تا تصمیم گیری های درست تری در زمینه خرید و فروش سهم های مختلف در بازار سرمایه داشته باشید.

 

پرداخت سود سهام به سهامداران

پیش از هر چیزی باید گفت که برای پرداخت سود سهم به سهامداران، یک پیش شرط وجود دارد که تنها در صورت تحقق پیدا کردن آن، این تقسیم سود را خواهیم داشت.

پیش شرط پرداخت سود سهام به سهامداران، وجود سودی قابل تقسیم است که به تصویب مجمع عمومی آن شرکت بورسی رسیده باشد. به این معنا که اصولا باید سود قابل تقسیم در شرکت سهامی عام تعریف شده باشد و به تصویب مجمع عمومی برسد، تا پس از آن شکل پرداخت آن به سهامداران، مورد بررسی و تصمیم گیری قرار بگیرد.

 

ویدیو تفاوت بین dps و eps

 

 

 

از کجا بفهمیم که پرداخت سود سهام به سهامداران انجام خواهد شد؟

اما شما به عنوان یک سهامدار حقیقی، از کجا باید بفهمید که در مورد یک شرکت سهامی عامی و نماد بورسی که صاحب سهام آن هستید، پرداخت سود سهام به سهامداران انجام خواهد شد؟ به این منظور می توانید به وب سایت کدال به آدرس Codal.ir مراجعه کرده و با مراجعه به اطلاعات هر یک از نمادهای بورسی، اطلاعات مربوط به تقسیم سود به سهامداران را دنبال کنید.

 

پرداخت سود نقدی

 

(به طور کلی باید گفت که برای فعالیت در بازار بورس، باید همیشه حضور فعال در وب سایت کدال داشته باشید و قادر به دنبال کردن اطلاعات این وب سایت باشید.) البته شما می توانید از طریق تماس با بخش مربوط به امور سهامداران شرکت های سهامی عام که سهام آن ها را در اختیار دارید نیز اطلاعات جدید و دقیق نسبت به این موضوع را به دست بیاورید.

 

به زبان ساده

دریافت سود سهام و به اصطلاح سهامداری یکی از روش های کسب سود در بورس است. مجمع شرکت بورسی محلی برای تصمیمی گیری در مورد میزان سود پرداختی است. برای اینکه بدونید سود سهام رو چطوری باید بگیریم نیازه به سایت کدال مراجعه کنید. بعضی وقتا مستقیم به شماره حساب شما واریز میشه بعضی وقتا هم باید برین از بانک بگیرید که همه اینا اعلام میشه.

اگر سهم دارای سود پیش بینی شده بالایی دارد توصیه می شود در مجمع شرکت کنیم و به اصطلاح بورسی ها به مجمع بروید!

زمان پرداخت سود سهام 

زمان پرداخت سود سهام به سهامداران یا به بیانی دیگر تقسیم سود سهام شرکت ها به سهامداران آن ها، در بازه زمانی 8 ماهه پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه است. به واقع در صورتی که این پرداخت سود در مجمع عمومی عادی سالیانه به تصویب برسد، شرکت سهامی عام باید سود را در حداکثر مدت 8 ماه، میان سهامداران تقسیم نماید.

توجه داشته باشید که این قانون است و باید از سوی شرکت های سهامی عام به صورت کامل رعایت شود. اگر چه این موضوع از سوی شرکت ها رعایت می شود، اما سهام داران نیز باید به زمان دریافت سود نقدی خود توجه داشته باشند.

 

 

کدام یک از سهامداران، سود سهام را دریافت خواهند کرد؟

این موضوع مورد پرسش بسیاری از تازه واردهای بازار بورس است، کدام یک از سهامداران، سود سهام را دریافت خواهند کرد؟ لازم به توضیح است که سود سهام به آن دسته از سهامدارانی تعلق پیدا کرده و پرداخت خواهد شد که در زمان برگزای مجمع عمومی سالیانه شرکت سهامی عام، دارای سهام آن بوده باشند.

مهم نیست که این سهام را چندین ماه قبل خریداری کرده و یا تنها چند روز و چند ساعت پیش از برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت سهامی عام، دست به خرید آن زده باشند. به هر ترتیب تنها مهم است که در تاریخ برگزاری مجمع عمومی سالیانه شرکت سهامی عام، سهامدار آن بوده باشند. به این شکل سود نقدی آن شرکت به این دسته از سهامداران تعلق پیدا کرده و به آن ها پرداخت خواهد شد.

 

پرداخت سود به سهامداران در بورس

به علاوه زمان فروش سهام شما نیز پس از برگزاری مجمع تاثیری در پرداخت سود سهام به سهامداران نخواهد داشت. به این معنا که اگر بلافاصله بعد از بازگشایی نماد بورسی پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، سهام در اختیار خود را بفروشید، به هر ترتیب حق دریافت سود نقدی آن برای شما محفوظ خواهد ماند.

لازم به یادآوری است که دو روز پیش از برگزاری مجمع عادی، نماد بورسی آن متوقف و ممنوع به معامله خواهد شد، بنابراین در زمان و همزمان با برگزاری مجمع، امکان معامله در هیچ یک از دو صورت خرید یا فروش آن سهم، وجود نخواهد داشت.

 

 

نرخ بازده به دست آمده از پرداخت سود سهام به سهامداران

نرخ بازدهی به دست آمده از پرداخت سود سهام به سهامداران را می توانید با فرمولی ساده محاسبه کنید. شما باید عدد سود تقسیم شده سالیانه را بر قیمت فعلی هر واحد از سهام آن شرکت بورسی تقسیم نمایید، به این ترتیب نرخ بازدهی به دست آمده از پرداخت سود سهام به سهامداران مشخص خواهد شد.

با این حساب به نظر می رسد که شما به عنوان یک شخص حقیقی فعال در بورس، باید نسبت به زمان برگزاری مجامع بورسی، آگاهی و دقت کافی داشته باشید.

در غیر این صورت با یک اشتباه کوچک محاسباتی سهام خود از یک نماد بورسی را درست زمانی می فروشید (به عنوان مثال پیش از برگزاری مجمع)، که از تقسیم سود نقدی آن بی بهره می مانید. از طرفی دیگر با یک هوشیاری، درست زمانی دست به خرید سهام یک شرکت سهامی عام حاضر در بورس می زنید، که به راحتی در زمره سهامداران آن که حق دریافت سود نقدی سالیانه را دارند، قرار خواهید گرفت. (یعنی چند روز پیش از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه!)

بنابراین می توان به جرات و با اطمینان کامل گفت که شرط موفقیت در بازار بورس و دنیای خرید و فروش سهام، داشتن اطلاعات به روز و آگاهی کامل نسبت به نمادهای بورسی مختلف است. درست به همین دلیل است که همیشه گفته می شود اگر زمان کافی برای مطالعه و بررسی در بازار بورس ندارید، به این حوزه وارد نشوید.

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *