پنج ویژگی اوراق بدهی که باید از آن مطلع باشیم

در مطالب قبلی در مورد مفهوم اوراق بدهی یا اوراق قرضه صحبت کردیم. نام دیگر این اوراق بدهی، اوراق قرضه است و در این مطلب قصد داریم در مورد ویژگی های این اوراق صحبت کنیم:

 

تاریخ سررسید

تاریخ سررسید، تاریخ اتمام دوره اوراق قرضه است. در این زمان، شما به عنوان صاحب اوراق بدهی، ارزش اسمی اوراق را دریافت خواهید کرد اما یعنی چه؟ منظور از ارزش اسمی اوراق بدهی چیست؟‌

یعنی همان پولی که از سوی ناشر به صاحبان اوراق در تاریخی معین پرداخت می‌شود. یا به عبارت دیگر همان اصل مبلغ وام است. مبلغی که خریدار بابت خرید اوراق بدهی پرداخت کرده و در تاریخی از قبل مشخص به او بازگردانده می‌شود.

 

ارزش اسمی

اگر بخش قبل را به دقت خوانده باشید دیگر می‌دانید که منظور از ارزش اسمی همان مبلغ وام است و همان پولی است که بابت خرید اوراق بدهی در وهله نخست، پرداخت شده است.

 

 

 

نرخ سود اسمی

 نرخ سود اسمی، نرخ بهره‌ای است که به شکل دوره‌ای به شما پرداخت می‌شود. اگر بخواهیم ساده‌تر توضیح بدهیم باید بگوییم که با خرید اوراق بهادار شما با سه عنوان رو به رو هستید: ارزش اسمی، نرخ سود اسمی و دوره. مثلا شما اوراق بدهی به مبلغ ۲۰۰ هزار تومان خریداری می‌کنید.

این یعنی ارزش اسمی اوراق‌تان، ۲۰۰ هزار تومان است. اگر نرخ سود اسمی که به اوراق بهادارتان تعلق می‌گیرد، ۳۰ درصد باشد و تعداد دوره آن دو دوره منظور شود، باید در طی یک سال، در دو دوره، سود اسمی دریافت کنید.

دو دوره در یک سال ۱۲ماهه می‌شود معادل ۶ ماه. یعنی هر ۶ ماه یک‌بار به شما سودی ۱۵ درصدی تعلق می‌گیرد. یعنی هر ۶ ماه می‌توانید ۳۰ هزار تومان سود دریافت کنید.

 

قیمت فروش

اگر به هر دلیلی، دل‌تان نخواهد که معامله خود را ادامه بدهید و همچنان به عنوان صاحب اوراق بدهی محسوب شوید، امکانی پیش پای‌تان وجود دارد؛ به راحتی می‌توانید این اوراق را در بازار سرمایه به قیمت روز بازار به فروش برسانید.

البته باید بدانید که نوسانات بازار سرمایه چطور است و با فروش اوراق بدهی به سود می‌رسید یا خیر. تصمیم و تحلیل این بخش باشماست. زیرا قیمت‌ها در بازار به عوامل ریز و درشتِ متعددی بستگی دارند.

 

 

 

نرخ سود تا سررسید(YTM)

در صورتی که در روز انتشار اوراق بدهی، اقدام به خرید آن کنید، نرخ سودی که به شما تعلق می‌گیرد همان نرخ سود اسمی خواهد بود. اما اگر اوراق بدهی را بعد از انتشار آن خریداری کنید و قیمت هم قیمتی باشد که بازار تعیین کرده است، دیگر نرخ سودتان، نرخ سود تا سررسید خواهد بود.

نرخ سود تا سررسید، شاخص مناسبی است که به کمک آن سرمایه‌گذاران تصمیم به خرید یا فروش اوراق بهادار خود می‌گیرند. برخی معتقدند که بالاترین نرخ سود تا سررسید، گزینه‌ای است که به شما کمک می‌کند تا اوراق بهادار مناسب را انتخاب کنید.

 هر چند که این نرخ می‌تواند به شما در زمینه تحلیل وضعیت کمک کند اما نشان‌گر همه چیز نیست. یعنی باید علاوه بر سود سالانه اوراق بدهی به شاخص‌های دیگری هم دقت کنید.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *