ورود شرکتها به بورس و فرابورس چه شرایطی دارد؟

عرضه اولیه فرآیندی است که در آن یک شرکت برای اولین بار سهم خود را در بورس و یا فرابورس به فروش می رساند. شرایط ورود شرکتها به بورس و فرابورس موضوع این مقاله از سایت آموزش بورس است.

یک شرکت یا سازمان برای وارد شدن به بازارهای بورس، با مراحل سخت تر و پیچیده تری روبرو است و این مراحل و شرایط در بازارهای فرابورس به مراتب ساده تر هستند. به این ترتیب شرکت های با سایز کوچک تر یا سرمایه محدودتر، می توانند با سهولت بالاتری به بازارهای فرابورس وارد شده و فعالیت خود در این حوزه را گسترش دهند.

حداقل سرمایه برای ورود شرکتها به بورس و فرابورس

به طور نمونه باید گفت که یک شرکت برای ورود به بازار اول بورس، باید حداقل سرمایه ثبت شده 100 میلیارد تومان داشته باشد. در حالی که همین شرکت برای ورود به بازار اول فرابورس، به تنها 1 میلیارد تومان سرمایه ثبت شده اولیه نیاز خواهد داشت.

در همین مرحله مشاهده می کنید که شرایط ورود به بازار بورس یا فرابورس به لحاظ سرمایه ثبت شده اولیه تا چه اندازه متفاوت است و همین موضوع سبب می شود که شرکت های کوچک و با سرمایه های محدود، بتوانند با راحتی بیشتری به بازار فرابورس وارد شوند.

به زبان ساده

ورود شرکتها به بورس و فرابورس تفاوت هایی دارد. در کل ورود شرکت به فرابورس راحت از بورس است. به همین خاطر شرکت هایی که در بورس پذیرش می شوند معمولا کیفیت بالاتری دارند. بازار فرابورس به نوعی درگاه ورود شرکت ها به بورس است.

 

از طرفی دیگر حداقل سهام شناور یک شرکت در بازار اول بورس باید 20 درصد بوده و این میزان برای یک شرکت در بازار اول فرابورس، 10 درصد تعریف شده است. همین طور حداقل تعداد سهام داران در یک شرکت بازار اول بورس باید 1000 نفر بوده و این تعداد برای یک شرکت در بازار اول فرابورس، 200 نفر کفایت خواهد کرد.

در مورد حقوق صاحبان سهام نسبت به کل دارایی های شرکت نیز در یک شرکت بازار اول بورس باید این نسبت معادل 30 درصد باشد و در یک شرکت بازار اول فرابورس، نسبتی معادل 15 برای نسبت حقوق صاحبان سهام به کل دارایی ها، تعریف شده است.

ورود شرکت ها به بورس و فرابورس

اما در بحث سودآوری شرکت ها در بازار سرمایه، شرکتی که در بازار اول بورس وارد می شود باید در سه دوره منتهی به پذیرش خود در این بازار، سودآور بوده باشد. در شرکت های بازار اول فرابورس، تنها یک  دوره سودآوری منتهی به پذیرش کفایت خواهد کرد.

آموزش های ویژه

نسبت p/e

به قول حرفه ای های بورس، سود اصلی در بورس در خرید خوب است. پس در نتیجه خرید سهم در قیمت مناسب یکی از مهم ترین دلایل کسب سود در بورس است. چرا که اگر سهم را در قیمت خوبی خرید کرده باشیم از اصلاح قیمت و حتی ریزش بازار در امان خواهیم بود.

به عنوان مثال اگر سرمایه گذاری سهامی با p/e بالا را خریداری کند در روزهای رکودی و نزولی بازار انتظار کاهش قیمت زیادی از سهم می رود ولی اگر سرمایه گذار سهام با p/e مناسب را خریداری کند حتی در روزهای منفی هم دغدغه ای برای کاهش قیمت سهم نخواهد داشت.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *