وارد شدن به بازار بورس چه مزیتی برای شرکت ها دارد؟

وارد شدن به بازار بورس برای شرکت ها، با مزایای زیادی همراه است و شرکت هایی که موفق به ورود به بازارهای بورس می شوند، غالبا رشد و ترقی زیادی را در پس آن تجربه می کنند. بدیهی است که با عرضه سهام شرکت ها در بازار بورس و به فروش رسیدن آن ها، تامین مالی قابل توجهی برای شرکت ها به وجود آمده و می توانند فعالیت های اقتصادی خود را به شکلی ممتاز، توسعه بخشند. اما در زیر به شکلی دقیق تر به مزایای وارد شدن شرکت ها به بازار بورس، می پردازیم:

 

تامین مالی گسترده

 

وارد شدن به بازار بورس

 

بدیهی است که هر یک از شرکت ها برای توسعه فعالیت های اقتصادی خود، قوی تر کردن فعالیت های قبلی و شروع کردن پروژه های جدید، نیاز به تامین مالی دارد. اصولا هر شرکتی منابعی از سرمایه در اختیار داشته و احتمالا قادر به توسعه سرمایه خود خواهد بود، اما شکل تامین مالی با فروش و عرضه سهام در بازار بورس، به مراتب اطمینان بخش تر بوده و زمینه گسترش فعالیت های اقتصادی را به طرزی بهینه، فراهم می سازد.

در نظر داشته باشید که شرکت A برای تامین سرمایه مورد نیاز خود، به میزان X میلیون تومان از بانک وام می گیرد و باید این مبلغ وام را به صورت اقساط یا یکجا به بانک بازپرداخت کند. در این صورت اگر چه یک تامین مالی برای شرکت A ایجاد شده است، اما لزوم بازپرداخت آن به وام، فشارهای مالی دیگری ایجاد خواهد کرد.

از این رو اگر همین شرکت A، موفق به ورود به بازار بورس و عرضه سهام خود در آن شود، با به فروش رسیدن برگ سهم های خود، مبلغ قابل توجهی سرمایه به دست آورده و بدون آن که نگران پرداخت اقساط باشد، تعداد زیادی شریک (همان سهامداران)، پیدا کرده که زمینه رشد فعالیت های اقتصادی آن را فراهم ساخته اند.

 

 

بالا رفتن اعتبار شرکت

زمانی که شرکت A موفق به ورود به بازار بورس و عرضه سهام خود در آن می شود، به شکلی کاملا قابل انتظار، اعتبار شرکت نیز بالا رفته و در زمینه معاملات داخلی و خارجی، وجهه پررنگ تری پیدا می کند. این باعث می شود که سایر شرکت ها، حساب بیشتری روی شرکت A باز کرده و در معاملات خود با آن، جسارت و گشاده دستی بیشتری به خرج دهند.

 

به دست آوردن تسهیلات بانکی بیشتر

شرکت هایی که در بازار بورس وارد می شوند، با راحتی بیشتری از تسهیلات بانکی برخوردار خواهند شد. به واقع حضور در بازار بورس، پشتوانه اعتباری ایجاد می کند که باعث می شود بانک ها و موسسات مالی و اعتباری با رویکرد مثبت تری به ارائه تسهیلات بپردازند.

در حقیقت شرکت های حاضر در بورس، امکان دریافت مبلغ بالاتری از تسهیلات نسبت به سایر شرکت ها دارند و روال دریافت این تسهیلات نیز برای شرکت های بورسی به مراتب ساده تر است.

 

تخفیفات مالیاتی

شرکت A که تا سال قبل باید مالیات قابل توجهی پرداخت می کرد، امسال که در بازار بورس وارد شده و در آن به فعالیت می پردازد، از تخفیفات مالیاتی زیادی برخوردار شده و این حاشیه سود آن را بالا می برد.

همان طور که می دانید در حال حاضر مالیات دریافتی از شرکت های معمولی معادل بر مدار 25 درصد بوده و شرکت های حاضر در بورس در مدار 22.5 درصد و شرکت های حاضر در فرابورس در مدار 23.75 درصد در نظر گرفته می شود.

 

تعیین ارزش حقیقی شرکت

با عرضه سهام شرکت A در بازار بورس و خرید و فروش برگ سهام آن، رفته رفته ارزش حقیقی شرکت معین خواهد شد. قیمت برگ سهام بر اثر عوامل داخلی و خارجی شرکت تعیین شده و در نهایت، تمام این عوامل ارزش حقیقی شرکت را مشخص خواهند کرد. این موضوع به خوبی می تواند مبنای تصمیم گیری های صحیح تر از سوی هیئت مدیره شرکت باشد.

 

 

چرا شرکت ها وارد بازار بورس می شوند؟

همان طور که می دانید شرکت ها برای توسعه فعالیت های خود نیاز به تامین سرمایه دارند و برای تامین این سرمایه لازم، سه راه بیشتر پیش روی شرکت ها نیست که به شرح زیر هستند:

 1. فروش از میان املاک شرکت
 2. دریافت تسهیلات بانکی
 3. فروش برگه سهام

روش نخست یعنی فروش از میان املاک شرکت، به نوعی برداشت از صندوق های داخلی محسوب شده و نمی توان آن را به عنوان تامین سرمایه بیرونی قلمداد کرد. از سویی دیگر روش دوم یعنی دریافت تسهیلات بانکی نیز مساوی با ایجاد بدهی و فشارهای مالی مضاعف خواهد بود.

در این روش در صورتی که پروژه های جدید ایجاد شده به وسیله تامین سرمایه یا گسترش پروژه های قبلی، به اندازه کافی موفق و سودآور نباشد، بازپرداخت تسهیلات خود به مشکلی جدید برای شرکت تبدیل خواهد شد.

اما در روش سوم یعنی فروش برگه سهام و ورود به بازار بورس، ریسک ها به شدت کم شده و تامین سرمایه به شکلی قابل توجه و در مسیر امن صورت می گیرد. بنابراین عمده علت ورود شرکت ها به بازار بورس را باید تامین سرمایه امن دانست. از سویی دیگر در این الگو، نگرانی بابت بازپرداخت سرمایه تامین شده در صورت زیان دهی پروژه ها وجود ندارد و سهامدارانی که برگه سهام خریداری کرده اند در سود و زیان شرکت سهیم خواهند بود.

به جز این سایر موارد چون تخفیفات و معافیت مالیاتی، کسب اعتبار از جهت حضور در بازار بورس و … از سایر دلایل شرکت ها برای ورود به بازار بورس است.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *