نوسانات قیمت سهام عرضه اولیه چطور اتفاق می افتد؟

همان طور که بارها و بارها شنیده و البته دیده ایم، سهام عرضه اولیه معمولا با رشد قیمت روبرو می شود. یکی از اصلی ترین دلایل این امر، ورود صفر این سهام به بازار و تشکیل صف خرید چند روزه برای آن است. با سنگین شدن صف خرید، بدیهی است که شاهد بالا رفتن قیمت سهام باشیم. غالبا می بینیم که حتی چند روز پس از عرضه این سهم ها در بازار، همچنان صف خرید برقرار است و به موازات آن، نرخ سهام نیز به سقف دامنه نوسان خود وارد می شود. اما با این همه نوسانات قیمت سهام عرضه اولیه از راه رسیده و باید انتظار روند نزولی آن را در زمانی نامعلوم داشته باشیم.

نوسانات قیمت سهام عرضه اولیه

از طرفی دیگر از آن جایی که سهام عرضه اولیه برای بار نخست در بازار بورس عرضه می شود، معمولا با قیمت بنیادین و ابتدایی خود همراه بوده و انتظار می رود که در اکثر مواقع، با رشد قیمت تا رسیدن به ارزش بازار، همراه باشد. اما همیشه اوضاع به این منوال پیش نمی رود و در برخی استثنائات نیز ریزش قیمت را در این سهم ها؛ در همان روزهای ابتدایی عرضه شاهد هستیم. بنابراین نمی توان به صورت چشم و گوش بسته، اطمینان صد در صدی داشت که سهام عرضه اولیه قطعا با سود همراه است و در خصوص این سهم نیز نیاز به رصد کردن وضعیت شرکت ارائه دهنده سهام، رفتار سهامداران و غیره وجود دارد.

نوسانات قیمت سهام عرضه اولیه

قدر و اندازه شرکت ارائه دهنده سهام عرضه اولیه در بورس، توجه داشته و حتما این موضوع را دنبال کنید که چشم اندازهای مالی و فعالیت های اقتصادی آن در چه سمت و سویی قرار دارند.

از این ها گذشته روند بازار و شاخص نیز بر سهم های عرضه اولیه تاثیرگذار خواهد بود و بسیاری مواقع رفتارهای هیجانی سهامداران، به ویژه سهامداران تازه وارد، می تواند مسیر قیمتی سهام های عرضه اولیه را تغییر دهد.

با این حساب اگر چه با احتمال زیادی پیش بینی می شود که قیمت سهم های عرضه اولیه، حداقل در کوتاه مدت با رشد روبرو باشد، اما این موضوع می تواند به سرعت دستخوش عوامل دیگری گردد.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *