نه عاملی که در تغییر قیمت سهام موثراند؟ + ویدیو

تغییر قیمت سهام در بورس دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. ماجرا اینجاست که وقتی یک شرکت سهامی عام، سهام خود را در بازار بورس عرضه می کند، این سهام به وسیله سهامداران خریداری خواهد شد.

عوامل موثر در تغییر قیمت سهام 

عوامل مختلفی به افزایش یا کاهش قیمت سهام منجر می شود. این عوامل می توانند منشاء داخلی داشته و یا به دلایل خارجی باشند.

عوامل موثر بر قیمت سهم

به هر ترتیب بر اثر عوامل مختلف، قیمت سهام یک شرکت افزایش یافته یا کاهش را تجربه می کند. با افزایش قیمت سهام، سهامداران آن به سودآوری رسیده و در صورت کاهش قیمت سهام، سهامداران آن احتمالا ضرری را تجربه می کنند.

 

1) شرایط اقتصادی و سیاسی حاکم بر بازار (شرایط کلان اقتصادی)

بدیهی است که هر گونه تغییر در شرایط اقتصادی حاکم بر بازار اعم از این که به یک صنعت خاص مربوط بوده و یا شرایط کلی را در بر بگیرد، وضعیت بازار بورس تحت تاثیر خواهد بود.

به طور مثال زمانی که یک بازار موازی چون بازار ارز یا طلا، در شرایط منفی به سر برد، سرمایه ها به سمت بازار بورس به حرکت درآمده و این باعث رشد شاخص و معاملات آن خواهد شد.

از طرفی دیگر برخی از تحولات اقتصادی نیز می توانند تاثیر سوء بر بازار سرمایه بگذارند. از جمله موارد اقتصادی تاثیر گذار اقتصادی بر تغییر قیمت سهام می توان به بودجه، قوانین و مقررات اقتصادی حاکم بر کشور،قیمت ارز، تعرفه صادرات و واردات، قوانین مالیاتی، میزان سود بانکی و … اشاره کرد.

تحولات سیاسی نیز در تغییر قیمت سهام موثر هستند. مثلا انتخابات، توافق های جهانی، لغو تحریم ها و یا افزایش آنها از جمله موارد سیاسی هستند که در بالا و پایین رفتن قیمت سهام موثر هستند.

 

2) شرایط اقتصادی جهانی

شرایط اقتصادی جهانی نیز از جهتی دیگر تمامی بازارهای بورس دنیا را تحت الشعاع قرار می دهد. البته این تا حدودی در سال های گذشته در کشور ما متفاوت بوده است و بارها شاهد آن بودیم که رفتار بازار بورس ایران، مخالف با بازارهای بورس جهانی پیش رفته است. مثلا کاهش قیمت نفت و یا افزایش آن، جنگ در کشورهای همسایه و .. از جمله عوامل جهانی در تغییر قیمت سهام هستند.

 

3) شایعات و اخبار مثبت و منفی واقعی یا کذب

شایعات و اخبار مثبت و منفی واقعی یا کذب، به صورت مستقیم بر نرخ سهام یک شرکت حاضر در بورس تاثیر می گذراند. زمانی که یک شایعه (فارغ از این که صحت داشته باشد یا خیر) مثبت در خصوص یک شرکت بورسی پخش می شود، سهامداران به خرید سهم آن روی آورده و این تقاضا را بالا برده و باعث افزایش قیمت آن سهام می شود.

از سویی دیگر اگر یک شایعه منفی در خصوص همین شرکت بورسی منتشر گردد، عرضه برای فروش سهام افزایش یافته و این خود موجب کاهش قیمت سهام خواهد شد. مثلا شایعه می شود که شرکت خودروسازی سایپا قراردادی با شرکت رنو فرانسه عقد کرده است.

به زبان ساده

قیمت سهام در بورس بر اساس میزان درخواست برای خرید سهام تعیین می شود. وقتی عملکرد شرکتی مثبت باشد تقاضا بیشتر می شود و در نتیجه قیمت بالا می رود. بعضی از موارد در دست شرکت نیست مثل قوانین دولتی و جکومتی. صنعیت که شرکت در آن فعال است هم خیلی مهمه.

4) موفقیت ها و شکست های شرکت در پروژه ها و فعالیت های اقتصادی خود (عوامل درونی):

در صورتی که شرکت حاضر در بورس در پروژه های اقتصادی خود موفق بوده و برنامه ها را به خوبی پیش ببرد، با رشد سهام آن روبرو خواهیم بود. همین طور دور شدن شرکت از چشم اندازهای مالی و اقتصادی خود، زمینه ساز افت قیمت سهام آن را رقم خواهد زد.

تغییر قیمت سهام

میزان سود آوری شرکت، نسبت قیمت به درآمد سهم یا p/e، قابلیت نقدشوندگی سهم (چقدر سریع میشه سهم رو فروخت و به پولش رسید، یعنی اینکه حجم معاملاتی خوبی در سهام مشاهده شود، دارایی ها و بدهی های شرکت (از ترازنامه و صورت مالی استفاده می شود) و وضعیت توسعه شرکت (مثلا شرکت میخواهد خط تولید جدید ایجاد کند) از جمله عوامل درونی یک شرکت هستند که می توانند در تغییر قیمت سهام موثر باشند.

 

5) افزایش سرمایه: افزایش سرمایه شرکت های بورسی نیز غالبا با رشد قیمت سهام آن ها همراه خواهد شد.

6) میزان سهام شناور: میزان سهام شناور (میزان سهامی که دست مردم است) نیز بسیار مهم است. فرض کنید از یک شرکتی فقط 5 درصد از سهام آن در بورس معامله می شود و تعداد سهام کم است. خب در این مواقع اگر تقاضایی ایجاد شود سریع تر قیمت سهم رشد می کند.

7) سهامداران عمده شرکت: یکی دیگر از عوامل مهم تغییر قیمت سهام ترکیب سهامداران عمده است. حضور نهادهای پولدار در ترکیب سهامداران عمده در مواقع حساس می تواند از سهم حمایت کنند. مثلا وقتی بانکی سهامدار یک شرکت است پس احتمالا شرکت در تامین منابع مالی برای توسعه مشکلی نخواهد داشت.

 

8) عوامل مرتبط با صنعت:  هر شرکتی در بورس در یک صنعت خاصی دسته بندی می شود. بیش از 20 گروه صنعت در بورس داریم که از جمله آنها می توان به گروه دارویی، خودرویی، پتروشیمی، سیمان و … اشاره کرد.

قیمت سهام

قوانین حاکم بر صنعت، قیمت گذاری محصولات (مثلا قیمت دولتی ماشین و یا قیمت ماشین در بازار آزاد)، تقاضای بازار برای محصولات صنعت (مثلا در تابستان و با افزایش میزان ساخت و ساز تقاضا برای سیمان بیشتر می شود و در نتیجه فروش شرکت های سیمانی بیشتر میشه)، میزان انحصار صنعت (یعنی شرکت رقیب خاصی در بازار ندارد)، میزان ورود پول به صنعت برای سرمایه گذاری (مثلا دولت همیشه مبلغ خوبی در صنعت پتروشیمی بودجه اختصاص می دهد)، وضعیت صنعت از نظر مواد اولیه (مثلا صنعت خودرو به صنعت فولاد بستگی دارد و اگر صنعت فولاد دچار مشکل بشه احتمالا صنعت خودرو هم دچار مشکل خواهد شد) و فناوری استفاده شده در صنعت (اینکه ماشین الات چقدر بروز و جدید هستند) از جمله عوامل موثر در تغییر قیمت سهام هستند.

 

9)  البته مهم تر از همه عرضه و تقاضا: مهم ترین فاکتور تاثیرگذار و به واقع الگوی تغییر قیمت سهام در بازار بورس، میزان عرضه و تقاضا است. با بالا رفتن عرضه و کاهش تقاضا، قیمت سهام یک شرکت سهامی عام، کاهش می یابد.

همین طور با افزایش میزان تقاضا برای خرید و پایین آمدن سهم عرضه نسبت به آن، باید انتظار افزایش قیمت سهم را داشته باشیم. از این جهت است که گاهش هیجانات کاذب در ایجاد صف های خرید و فروش به تغییرات قیمتی در یک سهم منجر می شود.

در حقیقت مهم ترین فاکتور تاثیرگذار در نوسان قیمت سهام یک شرکت سهامی عام در بازار بورس، تغییر در فرمول عرضه و تقاضا آن سهام است. این بازی اصلی دنیای بورس است که با شناخت آن، گام مهمی برداشته اید. با افزایش تقاضا و کاهش عرضه، شاهد بالا رفتن قیمت یک سهم خواهیم بود و با کاهش تقاضا و افزایش عرضه، قیمت آن سهم کاهش می یابد.

شما عامل دیگری را سراغ دارید؟ اگر بله لطفا در بخش کامنت ها بنویسید!

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *