نسبت P/E چیست؟ + ویدئو

نسبت P/E یکی از اعداد مهم در تحلیل بازار بورس است که در تابلوی آماری هر یک از نمادهای بورسی نیز جای دارد و شما قادر به رویت آن خواهید بود. در این نسبت P مخفف شده Price و E مخفف شده ی EPS (سود نقدی) است.

 

نسبت P/E

این نسبت که به آن نسبت درآمد هر سهم گفته می شود، به نوعی می تواند معیاری برای ارزیابی ارزش یک شرکت سهامی عام و حاضر در بازار بورس باشد. برای محاسبه نسبت درآمد هر سم، باید قیمت سهام را به سود حاصل از هر سهم، تقسیم کرد. (در نظر داشته باشید که EPS، همان درآمد هر سهم می باشد.)

 

 

فرمول محاسبه نسبت P/E

درآمد هر سهم (EPS)/قیمت سهم در بازار= P/ E

اما مهم تر از نحوه محاسبه این نسبت، باید دید که در اختیار داشتن آن، چه کاربردی خواهد داشت. با داشتن این نسبت می توانید از جهاتی دریابید که بابت هر یک ریال سودی که شرکت و نماد بورسی مورد بحث می دهد، چه مبلغی پرداخت خواهد شد. با این حساب می توان نتیجه گرفت که با بزرگ تر شدن مقدار این نسبت، سرمایه گذاران دید به مراتب مثبت تری نسبت به آینده آن سهام دارند.

نسبت P/E

از سمتی دیگر می توان این نسبت را برای شرایطی مورد استفاده قرار داد که سود و آورده یک شرکت بورسی طی چند سال مالی متوالی، تقریبا ثابت به دست آمده باشد. در این صورت نسبت P/E، نمایانگر آن خواهد بود که با خرید سهام این نماد بورسی، باید چند سال مالی برای به دست آوردن معادل سرمایه خود (به عنوان سود)، مالک سهام بمانیم.

به این شکل می توان این نسبت را نوعی تحلیل زمانی و ریالی (به صورت مشترک)، برای بازی بین سودآوری و ریسک سهام یک شرکت بورسی، به حساب آورد.

شرکت A را در نظر بگیرید که در طول چند سال مالی قبل، سود ثابتی را داشته است، اکنون P/E این شرکت، به اندازه 4 است. حال اگر شما می خواهید سهام این شرکت را خریداری کنید، انتظار می رود که 4 سال آینده سودی به اندازه سرمایه گذاری خود به دست بیاورید.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *