نسبت EPS چیست؟ + ویدئو

نسبت EPS یکی از اعداد مهم در بازار بورس و تحلیل هایی است که باید برای معاملات در این بازار داشته باشیم. این عدد در واقع سود هر سهم تعریف می شود و اختصاری از Earning Per Share است. با این حساب محاسبه این عبارت بورسی ساده به نظر می رسد: کافی است که سود کل سهام را بعد از کسر مالیات ها و سایر کسورات، بر تعداد سهام آن تقسیم کنیم، نرخ EPS یا سود هر سهم به دست خواهد آمد.

 

نسبت EPS

نسبت EPS یا نسبت قیمت بر درآمد، در محاسبات خرید و فروش های سهم های مختلف، اهمیت زیادی دارد و برای موفقیت در بورس و سودآوری، لازم است که درک درستی از آن داشته باشید. در حقیقت سهامداران می توانند به شکلی از این نسبت برای ارزیابی و سنجش وضعیت سهام مورد نظر خود بهره برداری کنند.

 

 

البته در نظر داشته باشید که هرگز نمی توان تنها با تکیه بر این نسبت قیمت بر درآمد، نسبت به وضعیت یک سهام و پیش بینی بازار آن، به طور منفرد عمل کرد و حتما لازم است که این نسبت را در کنار سایر المان ها و فاکتورهای حاکم بر سودآوری یا زیان دهی سهام شرکت های مختلف، در نظر گرفت.

نسبت EPS

به ویژه آن که گاهی اوقات روی نسبت EPS با سیاست هایی خاص دستکاری هایی صورت می گیرد و حتما لازم است که این نسبت را در کنار فاکتورهای دیگر، از جمله نسبت P/E مورد توجه و تحلیل قرار داد. به طور کلی تحلیل در بازار بورس، هرگز نمی تواند متکی به یک داده باشد و برای موفقیت لازم است که حتما تمامی المان ها و فاکتورها در کنار یکدیگر مورد بررسی قرار بگیرند.

 

 

برای درک یکی از کاربردهای این نسبت، دو شرکت بورسی را در نظر بگیرید که هر دو نسبت EPS برابر با هم دارند. در این شرایط به هیچ وجه نمی توان به صرف یکسان بودن عدد EPS، شرایط این دو شرکت سهامی عام را مساوی و هم تراز با هم قلمداد کرد.

باید در نظر داشته باشید که این نسبت در هر یک از آن ها، در مقابل چه میزان سرمایه گذاری کسب شده است. بدیهی است، وقتی شرکتی بورسی در برابر مقدار سرمایه گذاری با رقم پایین تر، نسبت EPS بالاتری ایجاد کرده است، دارای سهام ارزشمندتری خواهد بود.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *