از کجا بفهمیم چقدر سود مجمع داریم ؟ + ویدئو (مقدار سود مجمع)

در مطالب قبلی دیدیم که چطور و در چه زمانی شرکت های بورسی تصمیم به تخصیص سود تقسیمی میان سهامداران خود می گیرند. اما این سود از محل آورده های نقدی شرکت تامین شده و در شرایط مختلف، می تواند اعداد متفاوتی داشته باشد. در این مطلب قصد داریم در مورد مقدار سود مجمع صحبت کنیم.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 92 تازه وارد بورس شده بودم، میگفتن میتونی سود نقدی سهم رو بگیری. منم کلا بی خبر از همه جا نمیدونستم. تازه سال 94 یاد گرفتم که چطوری بفهمم مقدار سود مجمعی که بهم تعلق پیدا میکنه چقدره ؟ حالا جواب این مسئله که دو سال برای من طول کشید رو با شما به اشتراک می ذارم.

از کجا بفهمیم چقدر سود مجمع داریم ؟

بدیهی است که دو شرکت بورسی مختلف میزان سود تقسیمی یکسانی نداشته و حتی یک شرکت واحد نیز در دو سال مالی مختلف، میزان مساوی سود نقدی ارائه نخواهد داد. از این روی برای اطلاع سود مجمع باید چه کرد؟

برای اطلاع از سود مجمع لازم است که به وب سایت کدال به آدرس codal.ir وارد شوید. در این وب سایت برگه ای به نام برگه اطلاعیه ها وجود دارد که باید در منوی جستجو وب سایت کدال روی این جستجوی اطلاعیه ها کلیک کنید.

مثال

بطور مثال ما می خواییم بدانیم سود مجمع سهم صبا چقدر بوده است؟ ابتدا وارد سایت کدال می شویم و سپس هماهنند دو عکس زیر جستجو هارو ادامه میدهیم.

دریافت سود مجمع

حال در نوار جستجو باید نام نماد بورسی شرکتی که قصد به دست آوردن اطلاعات لازم از مجمع آن را دارید، وارد نمایید. سپس گزینه نوع اطلاعیه را روی “تصمیمات مجمع عمومی عادی” تنظیم کرده و قرار دهید.

دریافت سود مجمع

سپس در تصمیمات مجمع و در انهای صفحه سود نقدی هر سهم به ریال اشاره شده است. بطور مثال سهم صبا 466 تومان به ازای هر سهم سود تقسیم کرده است. حالا اگه شما مثلا 1000 عدد سهم صبا داشته باشین سودتون میشه 466 هزار تومان (466 * 1000)

دریافت سود مجمع

حال در صورتی که اطلاعیه ای در این خصوص صادر شده باشد، حتما در وب سایت کدال قرار گرفته و قادر به رویت آن خواهید بود. به علاوه شما می توانید این اطلاعیه را به صورت پی دی اف دانلود کرده و در اختیار داشته باشید. همین طور در این قسمت امکان آن را خواهید داشت تا از مقدار سود مجمع آگاهی یافته و عدد آن را دریابید.

ویدئو آموزش دریافت سود مجمع

 

از کجا بفهمیم سود مجمع داریم ؟

اگر در زمان برگزاری مجمع، سهم را داشته باشید شامل سود مجمع خواهید شد. مهم نیست چه زمانی قبل از مجمع سهم را خریداری کرده اید، حتی اگه یک روز قبل از مجمع نیز سهم را بخرید باز هم شامل مجمع خواهید بود. حتی اگر کل یکسال را سهم را داشته باشید، اما قبل از برگزاری مجمع سهم را بفروشید، شامل سود مجمع نخواهید شد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *