شش نکته مفید و مهم که افراد حرفه ای در مدیریت پرتفوی خود رعایت می کنند

زمانی که پرتفوی یا سبد سهام خود را تشکیل می دهید، باید مراحل دیگری را نیز بابت مدیریت آن در نظر داشته باشید. این درست کاری است که صندوق های سرمایه گذاری انجام می دهند. این مراحل به شرح زیر هستند:

 

تجزیه و تحلیل دوره ای سهم ها

پس از تشکیل پرتفوی، لازم است که سهم های خریداری شده را به طور مرتب مورد تجزیه و تحلیل قرار داده و در صورت نیاز تصمیم های جدید مبنی بر خرید بیشتر یا فروش نسبت به آن ها بگیرید.

دقت نظر داشته باشید که تنها تشکیل یک پرتفوی سهام و رها کردن آن، به هیچ وجه پاسخگو نبوده و ممکن است هر روز کاری بورس، نیاز به اعمال تغییراتی در پرتفوی شما باشد. از این روی بررسی پیوسته و تجزیه و تحلیل سهم های خریداری شده در سبد، لازم و ضروری خواهد بود.

 

رصد مرتب بازار سرمایه

همین طور لازم است که پیوسته بازار سرمایه داخلی و نیز بورس های جهانی را مورد پایش قرار داده و یک چشم باز نسبت به اقتصاد ایران و جهان داشته باشید.

تنها به این صورت است که به موقع و در اسرع وقت عکس العمل های مناسب در خصوص سهم های پرتفوی خود را انجام خواهید داد. به جز این باید انتظار آن را داشته باشید که جز و مدهای اقتصادی، غافلگیرتان ساخته و پیش بینی های قبلی و تحلیل های انجام شده روی سهم های پرتفوی شما، برعکس عمل کنند.

 

 

به روز رسانی سیاست گذاری های پرتفوی

با توجه به تحلیل های جدید و مطالعه وضعیت بازار، گاهی لازم است که سیاست های چینش پرتفوی سهام خود را به روز رسانی کنید.

این سیاست های جدید می تواند شامل خرید سهم های جدید یا حذف برخی از سهم های قبلی، تعدیل میزان سرمایه گذاری و یا افزایش آن باشد. به هر ترتیب به دلایل زیادی امکان آن وجود دارد که نیاز به تغییر سیاست های سبد سهام پیش بیاید.

 

ایجاد تغییرات لازم در سهم های مختلف

گاهی اوقات با گذشت مدت زمانی کوتاه یا بیشتر از تشکیل پرتفوی سهام خود، متوجه می شوید که تحلیل های شما اشتباه بوده و یا تغییر اوضاع بازار یا آن صنعت خاص، این شرایط را به وجود می آورد. بنابراین هیچ نیازی نیست که بر تصمیم قبلی خود پافشاری داشته و به شکلی مغرورانه اشتباه صورت گرفته را ادامه دهید.

بلکه لازم است که کاملا شجاعانه سهام خریداری شده نادرست را به فروش رسانده و حتی در کوتاه مدت متحمل ضرری جزئی شده و به نگهداری آن ادامه ندهید. با این حساب همیشه احتمال این وجود دارد که ترکیب پرتفوی خود را برهم زده و آرایش جدیدی برای آن انتخاب کنید.

 

 

نیم نگاهی به صندوق های قابل معامله

همیشه لازم نیست که سبد سهامی خود را از سهام شرکت های بورسی یا فرابورسی انتخاب کنید، بلکه شما می توانید نسبت به خرید واحدهای سرمایه گذاری صندوق های قابل معامله نیز بهره مند شوید.

این خود نوعی سبدگذاری در سبدگذاری است، زیرا خود این صندوق ها، ترکیبی از سهم های مختلف بوده و سرمایه گذاران می توانند واحد سهامی آن ها را در بازار بورس مانند سایر معاملات خود خریداری کنند.

 

برآورد موفقیت یا شکست پرتفوی

در نهایت لازم است که همیشه برآوردی دقیق از میزان موفقیت و یا شکست سبد سهامی تان داشته باشید. تا چه اندازه این سبد سودآور بوده و یا چقدر به سمت زیان دهی حرکت کرده است.

برآورد دوره ای و تند به تند سودآوری یا زیان دهی سبد سهامی، باعث می شود که سیاست گذاری های جدید را با دقت عمل بیشتری انجام دهید.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *