برگزاری مجمع چقدر طول میکشد؟ + ویدئو و مثال کاربردی

اگر تازه به بازار بورس وارد شده باشید، احتمالا سوالاتی در خصوص مجامع بورسی و مدت زمان برگزاری مجمع و غیره دارید. در واقع این موضوع اهمیت زیادی نیز دارد که بدانیم مجامع چه زمانی برگزار شده و چه زمانی به پایان می رسند.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

آقا خدا روز بد نصیب نکنه! سال 93 سه غلطی کردم و یه سهمی رو خریدم که افزایش سرمایه داشت و قرار شد بره مجمع افزایش سرمایه برگزار کنه. سهم بیش از 2 ماه بسته موند و من هم شدیدم به پول نیاز داشتم.

همین شد کلا یه مدت خرید و فروش رو تو بورس تعطیل کردم و رفتم یاد گرفتم که اصلا مجمع چیه و سهم چند روز بسته می مونه و از این حرفا. خلاصه الان قصد داریم این نکاتی که یاد گرفتم رو بصورت کاربردی به شما آموزش بدم.

مدت زمان برگزاری مجامع

تغییرات قیمت سهام پس از برگزاری مجمع و بسته شدن نماد بورسی پیش از مجمع و همین طور تقسیم سود نقدی ناشی از تصمیمات مجمع، همگی از جمله مواردی هستند که آگاهی از زمان برگزاری مجمع را به موضوعی مهم برای سهامداران تبدیل می سازند.

مدت زمان برگزاری مجامع در یک روز خاص و ظرف چند ساعت است، اما بابت این زمان برگزاری، معمولا 2 روز قبل از برپایی مجمع، نماد بورسی متوقف خواهد شد و 2 روز پس از برگزاری مجمع شرکت بورسی نیز نماد آن در بازار سرمایه مجدد بازگشایی خواهد شد.

مدت زمان برگزاری مجمع

اهمیت دانستن زمان برگزاری مجمع به همین روزهای بسته شدن و بازگشایی و نیز سهامداری سهام آن شرکت بورسی مربوط می شود. به این شکل که اگر شما در زمان مجمع عمومی سالیانه، در شمار سهامداران آن نماد بورسی باشید، مشمول تصمیمات مجمع خواهید شد. اما اگر در زمان برگزاری مجمع عددی از سهام آن شرکت را در اختیار نداشته باشید؛ تصمیمات مجمع از جمله تقسیم سود نقدی و … به شما ارتباطی پیدا نخواهد کرد.

به این ترتیب حتی اگر به محض بازگشایی نماد پس از برگزاری مجمع، نسبت به فروش سهام خود اقدام کنید، باز سود نقدی را دریافت خواهید کرد. بنابراین دانستن این که مجمع چقدر طول می کشد و چه زمانی نماد بازگشایی خواهد شد، اهمیت زیادی دارد.

مدت زمان برگزاری مجمع

شاید بتوانیم به شکل تئوریک بگوییم که برگزاری مجمع چیزی بین 4 تا 5 روز طول می کشد. اما این به پروسه برگزاری مجمع و بسته بودن نماد بابت آن مربوط است و در واقع خود مجمع عمومی سالیانه در یک روز کاری و طی چند ساعت آغاز شده و به پایان خواهد رسید.

 

عدم برگزاری مجمع در موعد مقرر

در بعضی از اوقات، مجمعی که قبلا زمان و مکان آن اعلام شده است برگزار نمی شود. این عدم برقراری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که می توان به حدنصاب نرسیدن حاضرین جلسه، آماده نبودن صورت های مالی شرکت و …. اشاره کرد.

عدم برگزاری مجمع در موعد مقرر

بطور مثال همانندی که در عکس زیر مشاهده می کنید، مجدد سهم صبا در تاریخ اعلام شده برگزار نخواهد شد. این عدم برگزاری در سایت کدال بطور رسمی اعلام خواهد شد (معمولا قبل از تاریخ مجمع اعلام می شود)

 

برگزاری مجمع چیست ؟

هر شرکتی که در بورس یا فرابورس فعال باشد (پذیرفته شده باشد) باید بطور سالانه یکبار همه فعالیت های خود را به طور حضوری و کامل به سهامداران توضیح دهد. به این فرآیند مجمع گفته می شود. مجمع دارای انواع مختلفی است که می توان به عادی و فوق العاده اشاره کرد.

مجمع عادی برای توضیح روند عادی و اتفاقات یک سال گذشته شرکت برگزار می شود. اما مجمع فوق العاده اگر اتفاق خاصی در شرکت بیفتد (مثلا افزایش سرمایه و …) برگزار می شود. پس امکان دارد یک شرکت در سال بیش از یک مجمع برگزار کند.

 

چند روز بعد از برگزاری مجمع نماد باز میشود ؟

اینکه سهم چند روز بعد از مجمع باز می شود بستگی به نوع مجمع دارد. اگر مجمع عادی باشد معمولا دو روز بعد از برگزاری مجمع نماد قابل معامله خواهد بود. اما اگر مجمع فوق العاده (یعنی یک اتفاق خاص در شرکت بررسی می شود مثل افزایش سرمایه) باشد بستگی به تصمیمات اخذ شده در آن دارد.

برگزاری مجمع

مثلا در مجمع فوق العاده خساپا در اسفند 98 تصمیم گرفته شد شرکت بیش از 200 درصد افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی بدهند که سهم به مدت بیش از 1.5 ماه بسته بود.

 

مجمع چند روز طول میکشد ؟

برگزاری مجمع یک روز طول می کشد که آگهی آن در کدال  زده می شود. اما دو روز از قبل از مجمع نماد قابل معامله نخواهد بود و معمولا دو روز بعد از مجمع نیز طول می کشد سهم مجدد قابل معامله باشد. البته این اعداد در شرایط عادی است و اگر مثلا مجمع فوق العاده باشد این اعداد می تواند بسیار بیشتر باشند.

 

ویدئوی آموزشی

 

 

مجمع کدام سهام نزدیک است ؟

برای آگاهی از تاریخ مجامع نمادهای پیش رو مطلع باشیم ابتدا وارد سایت کدال می شویم و سپس مشابه عکس زیر گزینه ها را انتخاب و دکمه جستجو را می زنیم. سپس لیست همه سهامی که در آینده نزدیک مجمع دارند را می توانید مشاهده کنید.

برگزاری مجمع

 

چگونه در مجمع شرکت کنیم ؟

اولین نکته ضروری این است که قبل از برگزاری مجمع شما باید سهامدار آن شرکت باشید (حتی یک عدد سهم نیز کافی است).

برگزاری مجمع

در هر اطلاعیه که در مورد برگزاری مجمع در سایت کدال منتشر می شود زمان و مکان آن نیز اعلام می گردد که می توانید با حضور در آدرس یاد شده در مجمع شرکت کنید. بطور مثال در عکس بالا مجمع ثاخت و زمان و مکان برگزاری آن را مشاهده می کیند.

 

برگزاری مجمع افزایش سرمایه چیست ؟

همانطور که پیشتر اعلام شد، هر شرکت سالانه باید فعالیت های خود را در مجمع به همه سهامداران بصورت رسمی اعلام کند. هر شرکت سالانه یک مجمع عادی برگزار می کند و اطلاعات معمول را به سهامداران منتقل می کند.

حال بعضی وقتی قبل از موعد مجمع عادی، اتفاقاتی در شرکت میفتد که باید زودتر از موعد به سهامداران اطلاع و نظر آنها کسب شود. یکی از این اتفاقات می تواند افزایش سرمایه باشد. شرکت برای این منظور زودتر از موعد اقدام به برگزاری مجمع دیگر می کند که به آن مجمع فوق العاده یا مجمع افزایش سرمایه گفته می شود.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *