افزایش سرمایه از محل آورده نقدی شرکت

افزایش سرمایه در شرکت های بورسی روش های مختلفی دارد که از جمله آن می توان به افزایش سرمایه از محل آورده های نقدی شرکت اشاره کرد. در روش سودهای انباشته، به این روش که چطور از طریق سودهای انباشته سال های مالی قبل، می توان سرمایه شرکت را افزایش داد؛ پرداختیم. اما همیشه تمام شرکت های سهامی، دارای سودهای انباشته نیستند؛ در این شرایط چه باید کرد؟

 

افزایش سرمایه از روش آورده نقدی شرکت

در چنین وضعیتی به جای افزایش سرمایه از طریق سودهای انباشته، از آورده نقدی سهامداران برای این افزایش بهره برداری می شود. این اتفاق به این صورت رخ می دهد که سهامداران نقدینگی تازه ای به شرکت تزریق کرده و ضمن آن به حق تقدم نیز دست می یابند. این روش از زیاد شدن سرمایه شرکت نیز باید در مجمع عمومی فوق العاده مطرح شده و به تصویب برسد.

 

افزایش سرمایه از محل آورده نقدی

برای به انجام رسیدن این روش افزایش سرمایه، لازم است که اوراق حق تقدم سهام به سهامداران عرضه شده و یک بازه زمانی مجاز برای اقدام در مقابل این ارائه وجود خواهد داشت. به این صورت سهامداران می توانند دو موضع متفاوت در مقابل این ارائه اوراق حق تقدم اتخاذ کنند.

 •  سهامداران می توانند در مقابل ارائه اوراق حق تقدم، مبلغ ریالی آن را که اصولا باید 100 تومان ارزش سهام در کشور باشد را پرداخت کنند. (البته این قیمت گذاری می تواند تا سقف قیمت روز سهام آن شرکت سهامی خاص، بالا رود.)
 •  در فرمول دیگر، سهامداران می توانند اوراق حق تقدم خود را به دیگر سهامداران واگذار کرده و خود از این میدان خارج شوند.
 • به این شکل که اگر سهامداری مایل به پرداخت نقدینگی در مقابل اوراق حق تقدم نباشد، می تواند این اوراق را به دیگری واگذار نماید. در این شرایط خریدار جدید باید دو پرداخت به شرکت سهامی و واگذار کننده اوراق حق تقدم داشته باشد.

 

افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی

 

اما در این شرایط گاهی اتفاق می افتد که برخی از سهامداران هیچ یک از دو روش فوق را انتخاب نمی کنند؛ یعنی نه مبلغ معادل اوراق را پرداخت کرده و نه آن را به دیگری واگذار می کنند.

به این صورت تعدادی از اوراق به شرکت سهامدار برگردانده شده و این شرکت نیز اوراق حق تقدم فروش نرفته و یا به عبارتی استفاده نشده را در بورس اوراق بهادار عرضه کرده و به فروش عمومی می رساند. به این شکل از ارائه اوراق حق تقدم فروش نرفته یا استفاده نشده؛ پذیره نویسی عام گفته می شود.

 

 

مزایا و معایب افزایش سرمایه از محل آورده های نقدی شرکت

مهمترین عیب این روش از افزایش سرمایه شرکت، این است که فروش حق تقدم ها و دریافت واریزی ها از سهامداران زمان نسبتا زیادی را نیاز دارد. همچنین در این روش نقدینگی جدید وارد شرکت می شود که از مزیت های این روش به شمار می آید.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *