نکات مهم مجامع شرکت های بورسی کدامند؟

در صورتی که نکات مهم در خصوص مجامع شرکت های بورسی را به خوبی بدانید، امکان این را خواهید داشت که از این مجامع بهره برداری کرده و به نفع سهامداری خود از آن ها برداشت مثبت داشته باشید. در ادامه این نکات مهم را دنبال کنید:

توقف نماد بورسی پیش از برگزاری مجمع

طبق قاعده دو روز پیش از زمان برگزاری مجمع شرکت های بورسی، نماد آن شرکت در بازار بورس متوقف شده و امکان معامله در آن وجود نخواهد داشت. با این حساب شما تا دو روز پیش از برگزاری مجمع فرصت خرید یا فروش سهام آن را دارید و اگر می خواهید از عواید برگزاری مجمع (در صورت وجود) برخوردار شوید، باید حتما پیش از بسته شدن نماد، نسبت به خرید سهام آن اقدام کنید.

مجامع شرکت های بورسی

شمول سهامداران نسبت به تصمیمات مجمع

کلیه سهامدارانی که در زمان برگزاری مجمع، دارای بخشی از سهام شرکت بوده اند (فارغ از تعداد و میزان)، شامل تصمیماتی خواهند شد که در مجامع شرکت های بورسی گرفته می شود و تخصیص سهام جایزه، سود نقدی و … به نسبت میزان سهام آن ها خواهد بود.

زمان بازگشایی مجدد نماد بورسی

همان طور که دو روز پیش از برگزاری مجمع، نماد بورسی بسته می شود، زمان بازگشایی مجدد نماد بورسی نیز دو روز پس از برگزاری مجمع خواهد بود.

فروش سهام پس از برگزاری مجمع

در صورتی که پس از برگزاری مجمع و دو روز بعد از آن که بازگشایی مجدد نماد را داریم، نسبت به فروش سهام خود اقدام کنید، همچنان در شمول تصمیمات مجمع قرار خواهید داشت. زیرا شما در حین برگزاری مجمع جزء سهامداران آن بوده اید.

مجامع شرکت های بورسی

تصویب سود نقدی

در صورتی که طی برگزاری مجامع شرکت های بورسی تصمیم بر تقسیم سود نقدی گرفته شود، به طور رایج این سود از نرخ پیش از مجمع نماد کسر شده و نرخ تئوری که این سهام در روز بازگشایی مجدد خواهد داشت، مساوی با نرخ پیش از روز قبل از مجمع منهای سود تقسیمی خواهد شد. البته این قاعده همیشه پابرجا نبوده و در موازات میزان خرید و فروش و معاملات سهام در روز بازگشایی، متغیر می گردد.

مهلت واریز سود نقدی تقسیمی

قانون تجارت این طور می گوید که شرکت های بورسی که قرار است سود نقدی بین سهامداران خود تقسیم کنند، تنها 8 ماه پس از زمان برگزاری مجمع که در آن تصمیم به تقسیم سود نقدی گرفته شده است، فرصت خواهند داشت. معمولا زمان پرداخت سود از سوی شرکت بورسی اعلام شده و می تواند بسیار زود یا در آخرین فرصت ها باشد.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *