آموزش استفاده کاربردی از قیمت پایانی سهم و قیمت آخرین معامله + ویدئو

اگر به جدول گزارشات هر نماد بورسی توجه نمایید، شاخص های مختلفی از جمله قیمت پایانی سهم ، قیمت آخرین معامله ، اولین قیمت، قیمت دیروز، تعداد معاملات، حجم معاملات، ارزش معاملات، ارزش بازار و غیره را مشاهده خواهید کرد.

تجربیات یک سهامدار

تجربه این مطلب :

سال 95 بود وضعیت بازار طوری بود که نوسان گیری بیشتر جواب میداد. من هم تجربه ای نداشتم. یه روز سهم حفارس رو خریدم و فرداییش بازار مثبت شد. اما اواخر بازار یهویی همه سهام منفی شدن (جو هیجانی). من هم سریع دکمه فروش رو فشار دادم که از ملت عقب نمونم.

بعدش فرداش دیدم بازار وضعیت بهتر شده و حفارس نگم براتون تا قله رفت بالا (حدودا 5 برابر شد). بعد اون بشدت در مورد قیمت ها در بورس بخصوص قیمت آخرین معامله و قیمت پایانی کلی تحقیق کردم و مطلب خوندم. در این مقاله همه تجربیاتم رو میخوام براتون به اشتراک بذارم.

واقعیتش همین نکات ساده خیلی وقتا باعث سود چندین درصدیم در عرض چند روز میشه.

قیمت پایانی سهم چیست ؟ + مثال

قیمت پایانی سهام به قیمتی گفته می شود که معاملات آن نماد بورس در روز بعدی کاری، بر مبنای آن قیمت آغاز خواهد شد.

قیمت پایانی سهم

به زبانی ساده تر باید گفت که قیمت نهایی هر نماد بورسی و هر سهم، طبق میانگین موزون قیمت سهم در طی یک روز معاملاتی بورس، تثبیت می شود. اما همان طور که پیش بینی می کنید قیمت پایانی یک نماد بورسی، لزوما با قیمت آخرین معامله، برابری نمی کند.

قیمت پایانی سهم

مثال

برای اینکه این موضوع قابل درک باشد مثالی را ارائه می دهیم. فرض کنید قیمت سهمی بین 1800 تا 2000 ریال می تواند نوسان داشته باشد (دامنه نوسان).

قیمت پایانی به قیمتی نزدیک تر خواهد بود که بیشترین حجم معاملات در آن انجام شده است. مثلا در عکس بالا اکثر معاملات سهم (حجم معاملات) بین قیمت 1900 تا 1950 انجام شده پس در نتیجه قیمت نهایی نیز نزدیک به این قیمت ها خواهد بود.

حالا اگر چند معامله با قیمت 1800 تومان نیز انجام شود باز قیمت نهایی در محدوده 1900 تا 1950 خواهد بود چرا که اکثر معاملات در این بازه قیمتی انجام شده است. به بیان ساده تر، قیمت پایانی میانگین قیمت های معامله شده یک سهم در یک روز است.

 

 

ویدئو آموزشی آخرین قیمت

در این ویدئو بطور کامل مفاهیم آخرین قیمت بطور کامل بیان شده است.

 

 

رابطه حجم مبنا و قیمت پایانی

حجم مبنا و حجم معاملات تاثیر مستقیم بر قیمت پایانی دارند. به این ترتیب در صورتی که حجم معاملات یک نماد بورسی در یک روز کاری بازار سرمایه، معادل و برابر با حجم مبنا باشد، قیمت نهایی آن نماد بورسی نیز برابر با میانگین موزون خواهد بود.

اما در شرایطی که حجم معاملات یک نماد بورسی در یک روز کاری بازار سرمایه کمتر از حجم مبنا باشد و روی نقطه ای پایین تر بایستد، به میزان فاصله ی آن، از میزان کاهش یا افزایش نرخ آن سهام، کاسته خواهد شد.

به بیان ساده تر برای جلوگیری از سواستفاده حتما باید مقدار مشخصی از یک سهم معامله شود تا قیمت پایانی تغییر کند. می شود مثلا با خرید 1000 سهم از یک نماد قیمت پایانی آن را در +5 یا -5 قرار دهیم.

 

 

فرق آخرین قیمت و قیمت پایانی + مثال

در یک روز، در هر سهمی معاملات بسیاری در قیمت های مختلف انجام می شود. از ساعت 9 تا 12:30 همه سهام قابل معامله هستند. معمولا آخرین معامله ها بسیار مهم هستند. بطور مثال سهم صبا در روز 5 هزار معامله انجام می شود. به قیمت آخرین معامله (5 هزارمین معامله) قیمت آخرین معامله گفته می شود.

در عین حال به میانگین قیمت معاملات (میانگین 5 هزار معامله انجام شده در صبا) قیمت پایانی سهم گفته می شود که مبنای قیمت گذاری روز بعدی است. 

قیمت پایانی سهم , قیمت آخرین معامله

در شکل زیر میبینید که بطور مثال قیمت آخرین معامله سهم کگاز 2397 تومان است که در ساعت 12:27 دقیقه انجام شده است. اما مبنای قیمت گذاری فردای سهم قیمت پایانی یا 2518 تومان خواهد بود. این بدان معنی است که هر چند قیمت اخرین معامله منفی بوده است اما قیمت نهایی اصلاح زیادی نکرده است و به بیان دیگر حجم معاملات در این سهم بسیار کم بوده و حتی حجم مبنا هم تکمیل نشده است.

 

 

قیمت پایانی مثبت قیمت اخرین معامله منفی

بعضا مشاهده می شود که قیمت نهایی مثبت است اما قیمت آخرین معامله منفی است. در این وضعیت یعنی اینکه سهم گارد منفی به خود گرفته است و یا اینکه بازار دچار هیجان شده است. در این مواقع اگر قصد فروش دارید می توانید تا روز بعد صبر کنید. در کل پایین بودن قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی نشانه خوبی نیست.

 

 

قیمت پایانی سهم مهم است یا قیمت اخرین معامله ؟ + مثال

به طور قطع قیمت نهایی یا پایانی بسیار مهمتر است چرا که مبنای قیمت گذاری روز بعد سهم است. اما از آخرین قیمت نیز می توان روند احتمالی فردای سهم را مشخص کرد. مثلا اگر قیمت پایانی کمتر از قیمت آخرین معامله باشد نشانه خوبی برای سهم است.

قیمت آخرین معامله

مثلا در عکس بالا و سهم تجارت دیده می شود که قیمت پایانی 381 تومان است اما قیمت آخرین معامله 393 تومان! این به این معنا است که احتمال بسیار زیاد در روز بعد روند سهم مثبت خواهد بود. بطور کلی هر وقت قیمت آخرین معامله از قیمت پایانی سهم بالاتر باشد با درصد بالایی می توان گفت که روند فردای سهم مثبت خواهد بود مخصوصا اگر اختلاف قیمتی زیادی باشد و این اتفاق در اواخر بازار روی داده باشد.

 

 

قیمت آخرین معامله بیشتر از قیمت پایانی

بطور کلی با توجه به قیمت پایانی و آخرین معامله قیمت تقریبا می توان روند فردای سهم را پیش بینی کرد. برای این منظور این دو قیمت را در نیم ساعت آخر بازار با هم مقایسه می کنیم :

 1. اگر در اواخر بازار قیمت آخرین معامله بیشتر از قیمت نهایی باشد اتفاق مثبتی است و اگر این اختلاف بیش از 1.5 درصد باشد احتمال بسیار زیاد فردا سهم مثبت است.
 2.  اگر در اواخر بازار (مثلا نیم ساعت آخر)، قیمت آخرین معامله سهم کمتر از قیمت نهایی باشد به احتمال بسیار زیاد سهم فردا روند منفی خواهد داشت. هر چقدر درصد اختلاف بیشتر باشد احتمال هم افزایش می یابد و حتی می تواند فردا سهم صف فروش باشد.

 

 

منظور از قیمت آخرین معامله در بورس چیست ؟

این مفهوم را با یک مثال توضیح می دهیم. شما روزانه تعداد تماس دارید که افراد مختلف به شما زنگ میزنند. آخرین نفری که به شما زنگ میزند را در نظر بگیرید. در بورس نیز سهام بین ساعت 9 تا 12:30 معامله می کنند. بطور مثال شما ساعت 10 سهم خود را چک میکنید. به قیمت آخرین معامله سهم تا ساعت 10، قیمت آخرین معامله می گویند.

 

 

چرا قیمت پایانی پر نمیشود ؟ + مثال

بطور کلی دو حالت وجود دارد که قیمت پایانی چه در بازه مثبت چه در بازه منفی پر نمی شود. در اولین حالت، سهم به اندازه حجم مبنا معامله نشده است. مثلا در عکس زیر مشاهده می کنید که سهم ونیکی با اینکه آخرین قیمت معامله در بازه مثبت است، اما با توجه به اینکه فقط 20 درصد حجم مبنا معامله شده است، قیمت پایانی رشد زیادی نداشته است.

چگونه قیمت پایانی بالا میرود

به زبان ساده، برای اینکه قیمت پایانی پر شود دو شرط لازم است : 1) سهم به اندازه حجم مبنا معامله شود، 2) سهم به اندازه کافی در بالاترین قیمت و یا پایین ترین قیمت معامله شود. مثال بالا شرط دوم عملی شده اما شرط اول را ندارد.

در حالت دوم بطور مثال سهم در بازه منفی بوده است و بیشتر معاملات در منطقه منفی سهم انجام شده است اما در اواخر بازار به هر دلیلی سهم در بازه مثبت و قیمت های بالا معامله شده است اما میزان معاملات در بازه منفی بیشتر بوده است.

مثال

به زبان ساده فرض کنید در درسی 5 نمره دریافت کرده اید. نمرات شما 10،12،13،14 و 20 بوده است. میانگین نمرات شما 13.8 بوده است. قیمت پایانی نیر در بورس به این شکل است. اگر سهمی در ساعات بیشتر بازار در قیمت های پایین معامله شده باشد، با چند معامله در قیمت بالا، قیمت پایانی آن رشد نخواهد کرد.

 

 

منظور از قیمت صفر تابلو چیست؟ + مثال

قیمت صفر تابلو به این معنی است که سهم با قیمت دیروز خود در حال معامله است و نسبت به آن تغییری نداشته است.

قیمت پایانی سهم و قیمت آخرین معامله

بطور مثال در عکس زیر گفته می شود که سهم خمحرکه در قیمت صفر تابلو در حال معامله است. بطور مثال در عکس بالا دیده می شود که قیمت پایانی سهم خمحرکه نسبت به دیروز تغییری نداشته است.

 

الگوی ساعت در بورس چیست ؟

در بورس معاملات نیم ساعت اول و نیم ساعت اخر اهمیت بسیاری دارد. چرا که شروع معاملات روند معاملات همان روز را نشان می دهد و معاملات نیم ساعت آخر (از ساعت 12 تا 12:30) معمولا روند فردای سهم را به ما نشان می دهد.

در صورتی که قیمت آخرین معامله چند درصد بالاتر از قیمت پایانی باشد (مثلا بیش از 2 درصد) سهم احتمالا فردا مثبت خواهد بود. اگر آخرین معامله از قیمت پایانی کمتر باشد معمولا سهم فردا روند منفی خواهد داشت. از این الگو به عنوان الگوی ساعت در بورس یاد می شود.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *