چگونه در عرضه اولیه شرکت کنیم؟ (عرضه اولیه را با چه قیمتی بخریم؟)

یکی از مواردی که در خرید عرضه اولیه باید به آن دقت کنیم، قیمت پیشنهادی در هنگام خرید است. یک قانون کلی در این باره وجود دارد: شما باید قیمت پیشنهادی خود را قیمت سقف بازه و دامنه نوسان آن سهام قرار دهید. در غیر این صورت امیدوار نباشید که در روز عرضه، سهمی از عرضه اولیه به شما تعلق بگیرد. به این شکل در صورتی که بازه نوسان سهام عرضه اولیه X در روز عرضه بین 410 تا 418 باشد، باید قیمت سفارش گذاری خود روی این سهم را 418 قرار دهید.

 

 

 مراحل خرید آنلاین سهام عرضه اولیه

قیمت خرید عرضه اولیه

گام اول: شما باید نسبت به روز و تاریخ ارائه سهام عرضه اولیه آگاه بوده و هشیار باشید. (این اطلاع رسانی از طریق کارگزاری و در پیام های ناظر صورت گرفته و یا شما خود می توانید با مراجعات به وب سایت www.tsetmc.com نسبت به آن آگاهی پیدا کنید. اطلاعات شامل تاریخ عرضه اولیه، تعداد سهام قابل عرضه، ساعت مجاز برای سفارش گذاری، سهمیه در نظر گرفته شده برای هر کد معاملاتی، بازه قیمت سهم عرضه اولیه و … هستند.)

 

 

گام دوم: تعداد سهام اعلام شده برای هر کد بورسی و سقف دامنه نوسان را در نظر داشته باشید.

گام سوم: معمولا ساعتی برای ثبت سفارش سهام عرضه اولیه اعلام می شود که باید در این ساعت سفارش آنلاین خود را به ثبت برسانید.

گام چهارم: موجودی حساب خود را چک کرده و در صورت نیاز به شارژ آن اقدام کنید. به طور دقیق محاسبه کنید که برای خرید تعداد سهم اعلام شده از سهام عرضه اولیه با توجه به قیمت سقف آن، چه میزان بودجه نیاز دارید و در صورتی که کیف پول شما در پنل بورسی، کمتر از آن است، حتما پیش از زمان ثبت سفارش، نسبت به تکمیل موجودی خود اقدام کنید.

دقت داشته باشید که حین محاسبه مبلغ مورد نیاز، ضرب عادی تعداد سهام در قیمت، کافی نخواهد بود و شما حتما باید کارمزد کارگزاری را نیز در این خرید محاسبه نمایید. از این جهت غالبا توصیه می شود که مبلغی کمی بیش از مبلغ قطعی مورد نیاز، در حساب و موجودی خود داشته باشید.

تذکر: هرگز تکمیل موجودی حساب خود را به همان روز عرضه واگذار نکنید، به دلایل مختلفی ممکن است در همان روز موفق به این کار نشده و خرید سهام عرضه اولیه را از دست بدهید.

مشکلات جا به جایی پول، اختلال در شبکه بانکی و … می تواند برای جا به جایی وجه به حساب کارگزاری شما، ایجاد مشکل کرده و در نهایت خرید سهام عرضه اولیه را از دست بدهید. بنابراین حداقل یک روز زودتر از روز عرضه سهام عرضه اولیه، وجه مورد نیاز را در کیف پول بورسی خود تکمیل نموده و در روز خرید سهام، با خیال آسوده ثبت سفارش داشته باشید.

گام پنجم: در این بازه زمانی در پنل آنلاین کارگزاری بورس که عضو آن هستید، نام نماد سهام عرضه اولیه را جستجو نموده و روی آن کلیک کنید.

گام ششم: اکنون در پنجره خرید، تعداد و قیمت سقف سهام عرضه اولیه را وارد کرده و روی دکمه خرید کلیک کنید.

گام هفتم: دقت نمایید که سفارش شما در پنل به ثبت رسیده و مبلغ ریالی معادل آن بلوکه شده باشد.

گام هشتم: اکنون می توانید به سایر امور خود در پنل بورس پرداخته و منتظر باشید تا در ساعات بعدی (معمولا تا ساعت 16 همان روز عرضه)، میزان سهم از عرضه اولیه به کد بورسی شما تعلق یابد. (همان طور که گفتیم احتمال این وجود دارد که عدد سهم کمتری به دلیل حجم سفارشات بالا، به کد بورسی شما و سایرین اختصاص یابد.)

 

 

یک نکته مهم در مورد قیمت گذاری ثبت سفارش سهام عرضه اولیه

چنان چه توضیح دادیم برای خرید سهام عرضه اولیه، باید قیمت ثبت سفارش خود را معادل قیمت سقف و انتهای بازه نوسان قرار دهید. اما بیایید شرایطی را فرض کنیم که شما قیمتی پایین تر از این را در بازه نوسان انتخاب کرده و در پنجره ثبت سفارش خود، وارد کرده اید. در این صورت آیا امکان خرید سهام عرضه اولیه و تخصیص آن به کد بورسی شما وجود دارد؟

لازم به توضیح است که اگر تعداد سفارشات برای خرید سهام عرضه مساوی یا بیش از تعداد سهام قابل عرضه و قابل فروش باشد، به هیچ وجه با این شکل قیمت گذاری به نتیجه نخواهید رسید.

تنها در صورتی که میزان سفارشات برای خرید سهام عرضه کمتر از تعداد سهام قابل فروش و عرضه باشد، امکان تخصیص سهم به کدهای بورسی که قیمت را پایین تر از سقف بازه، انتخاب کرده اند، وجود دارد. این تخصیص نیز به نوبت قیمت گذاری اتفاق می افتد.

به این شکل که پس از تخصیص سهم به سهامدارانی که قیمت سقف را ثبت کرده اند، به ترتیب به سهامدارانی که قیمت های نزولی تر قرار داده اند، با اولویت قیمت بالاتر، سهم فروخته می شود. باید در نظر داشت که این اتفاق بسیار نامحتمل است و در کمترین مواقع شاهد پایین تر بودن میزان سفارشات خرید سهام عرضه اولیه نسبت به تعداد سهام قابل عرضه هستیم.

علت آن هم سودآوری با ضریب اطمینان بالا در سهام هایی که بصورت اولیه عرضه شده اند، که باعث می شود افراد و سهامداران برای خرید این سهم ها هجوم آورده و اجازه پایین تر بودن میزان سفارشات به تعداد سهام قابل فروش را ندهند. از این جهت توصیه می کنیم که برای اطمینان از خرید سهام عرضه اولیه، قیمت ثبت سفارش خود را مطابق قیمت سقف بازه نوسان آن سهم قرار دهید.

 

ویدیو آموزشی

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *