قیمت اسمی سهم یا ارزش اسمی سهام به چه معناست؟

اگر پیش از این به بازار سهام وارد شده و یا قصد ورود به آن را داشته باشید، احتمالا چیزی در مورد قیمت اسمی سهم یا ارزش اسمی سهام شنیده اید. این یکی از مفاهیمی است که برای فعالیت آگاهانه در بازار بورس، به آن نیاز دارید و باید با توجه به این مفهوم، به شکلی استادانه تر به خرید و فروش سهام بپردازید تا در نهایت سودآوری بیشتری متوجه شما باشد.

 

قیمت اسمی سهم

قیمت اسمی سهم

قیمت اسمی سهم به ارزش ریالی یک برگه سهم گفته می شود که به صورت صوری به آن نسبت داده شده است. به واقع این قیمت در زمان انتشار سهام هر نماد بورسی برای هر ورقه سهم عادی، در نظر گرفته شده و در همان زمان در اساسنامه شرکت سهامی عام به ثبت رسیده است.

 

 

قیمت اسمی سهم چطور محاسبه می شود؟

قیمت اسمی سهم را باید تقسیمی از سرمایه کل شرکت بر تعداد سهام آن بدانیم که در همان زمان انتشار سهم از سوی شرکت به بازار بورس، محاسبه می گردد.
لازم به ذکر است که در کشور ما ارزش هر سهم از شرکت های حاضر در بورس به اندازه 100 تومان (1000 ریال) در نظر گرفته شده است. به این شکل زمانی که شرکت بورسی A، بابت اتفاقات و عملکرد مربوط به خود، رشد کرده و سهام آن ارزشمند می شود، ممکن است این عدد بیشتر شده و به همین ترتیب در صورت زیان ده شدن شرکت، به رقمی کمتر نزول پیدا کند.

در نظر داشته باشید که سرمایه قانونی هر یک از شرکت های حاضر در بورس نیز با تکیه بر قیمت اسمی سهم آن شرکت ها قابل محاسبه خواهد بود. به این شکل که برای محاسبه سرمایه قانونی یک شرکت سهامی عام حاضر در بورس، باید تعداد سهام آن را در قیمت اسمی سهم (قیمت اسمی یک سهم) ضرب کرد.

 

 

به این صورت کل سرمایه قانونی آن شرکت، قابل محاسبه خواهد بود. اما برای محاسبه ارزش سهام همین شرکت، باید قیمت واقعی سهام آن (یعنی قیمتی که سهام در حال حاضر دارد) را در تعداد سهام منتشره آن شرکت سهامی عام ضرب کنیم.

با این حساب، بهتر می توان اهمیت شناخت و درک مفاهیم بورسی مختلف را درک کرد. با دانستن نکات و مفاهیم مختلف حاکم و جاری در بازار بورس، تحلیل های شما به شکلی حرفه ای تر پیش رفته و می توانید تصمیمات خرید و فروش منطقی و بر پایه داده ها داشته باشید.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *