چرا نمیتوانم سهام جایزه خود را بفروشم ؟ با مثال کاربردی + ویدئو

برای آن که سهام جایزه به شما تعلق پیدا کرده و امکان فروش سهام جایزه را داشته باشید، باید حتما در زمان برگزاری مجمع در شمار سهامداران شرکت باشید. به این ترتیب شما در زمره سهامداران شرکت بوده و مشمول دریافت سهام جایزه خواهید شد.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 94 سهمی داشتم که افزایش سرمایه داشت. بعد چند ماه قیمت سهم رو کم کردن (چقدر فحششون دادم اون موقع بنده خداهارو) بعدش یه چیزی به اسم سهم جایزه به پرتفوم اضافه شده بود. همش میخواستم بفروشمش اما نمی شد. به زمین و زمان هم میگفتم کسی درست حسابی جواب نمیداد.

خلاصه رفتم ریشه این قضیه رو درآوردم و تا ته داستان رو متوجه شدم. همه این تجربیات رو در این محتوا در اختیار شما قرار میدم.

فرآیند دریافت و فروش سهام جایزه

برای دریافت سهام جایزه به هیچ وجه نیازی نیست که اقدام خاصی انجام دهید و همین طور پرداخت مبلغی صورت نخواهد گرفت. تنها مالک سهام نماد بورسی مورد نظر بودن، باعث می شود که در صورت تخصیص سهام جایزه به سهامداران، شما نیز از آن برخوردار شوید.

حتی اگر بعد از مجمع، سهم رو بفروشید باز هم سهم جایزه به شما تعلق خواهد گرفت. اما خلاصه این سهم جایزه رو کی می شه فروخت ؟

هر افزایش سرمایه دارای مراحل شش گانه زیر است :

 1. پیشنهاد هیات مدیره به مجمع عمومی فوق العاده(مرحله پیشنهاد)
 2. اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی(مرحله حسابرس)
 3. صدور مجوز افزایش سرمایه (مرحله مجوز)
 4. آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده (مرحله دعوت)
 5. تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده(مرحله تصمیمات)
 6. آگهی ثبت افزایش سرمایه(مرحله ثبت)

تا زمانی که همه شش مرحله بطور کامل انجام نشود، سهام جایزه قابلیت فروش نخواهد داشت. شاید در این زمان به پرتفو شما اضافه شود اما چون مرحله ششم انجام نشده، نمی توانید بفروشید. معمولا اگر درصد افزایش سرمایه بالا باشد مرحله ششم نیاز به زمانی بین 2 تا 4 ماه دارد.

غالبا پس از دو ماه تا چهار ماه از زمان اعلام تخصیص سهام جایزه، این سهام قابل معامله خواهد بود. اما در صورتی که تعداد سهام جایزه اختصاص داده شده، به پرتفوی شما پس از این مدت اضافه نشد، حتما با کارگزاری خود تماس حاصل نموده و موضوع را پیگیری نمایید. باید افزایش سرمایه شرکت بطور کامل ثبت شود تا سهام جایزه امکان فروش داشته باشد.

بطور کلی یکی از مواردی که در زمان اضافه شدن سهام جایزه به پرتفو شما مهم است، درصد افزایش سرمایه است. هر چقدر درصد افزایش سرمایه شرکت بیشتر باشد زمان اضافه شدن سهم جایزه به پرتفو شما نیز بیشتر خواهد بود.

 

 

ویدئوی آموزشی سهام جایزه

در این ویدئو یکی از برترین تحلیلگران بازار سرمایه، اطلاعات کامل و جامعی در مورد سهام جایزه ارائه می دهد.

 

 

چرا نمیتوانم سهام جایزه خود را بفروشم ؟

برای فروش این تعداد سهام تازه باید منتظر بمانید تا مدت زمان گفته شده (دو تا چهار ماه) سپری شده، سپس این سهام به پرتفوی شما اضافه گشته و قابل معامله گردد.

سهام جایزه

معمولا بعد از اضافه شدن سهام جایزه بین 1 تا 2 هفته نیز تا اختصاص کامل آن به همه سهامداران امکان فروش آن وجود ندارد. اگر بعد از طی این مدت باز هم قادر به فروش سهام جایزه خود نشدید، با تماس با کارگزاری خود مشکل را با آنها در میان بگذارید، انجام اقداماتی مانند تغییر کارگزار ناظر (برای سهام جایزه) نیز شاید بتواند راه حل مفیدی باشد.

همانطور که بالاتر گفته شده تا افزایش سرمایه بصورت رسمی نزد نهاد ثبت شرکت ها نوشته نشود، سهام جایزه قابلیت فروش نداشته و عملا هنوز افزایش سرمایه رسمی نشده است.

البته از آن جایی که پس از بازگشایی نماد، یک گپ قیمتی شکل می گیرد و سهام به صورت عادی تمایل به بازگشت قیمتی دارد، معمولا کارشناسان توصیه می کنند که برای فروش سهام جایزه خود تا پر کردن گپ قیمتی صبر کنید تا سودآوری آن شامل سرمایه شما شود.

 

 

اگر بعد از مجمع سهم خود را بفروشیم باز سهام جایزه تعلق می گیرد؟

مبنای تعلق سهام جایزه، زمان برگزاری مجمع است. یعنی اگر شما در زمان برگزاری مجمع سهم مورد نظر را در پرتفو خود داشته اید، حتما سهم جایزه (در صورتی که سهم افزایش سرمایه داشته باشد) به شما تعلق خواهد گرفت. حتی اگر سهم خود را بعد از مجمع به فروش برسانید باز سهام جایزه به شما تعلق خواهد گرفت.

 

 

فرق سهام جایزه با حق تقدم

سهام جایزه از جهات مختلفی با حق تقدم متفاوت است. یکی از این تفاوت ها در نوع افزایش سرمایه است. حق تقدم در افزایش سرمایه از محل آورده نقدی تعلق می گیرد اما سهام جایزه در افزایش سرمایه از سود انباشته و یا تجدید ارزیابی به سهامداران تخصیص داده می شود.

یکی دیگر از تفاوت های حق تقدم و سهام جایزه، این است که حق تقدم معمولا در بازه زمانی 2 ماهه قابل معامله است اما سهام جایزه چنین محدودیتی ندارد. همچنین از دیگر تفاوت های حق تقدم با سهام جایزه می توان به این نکته اشاره کرد که شما برای دریافت حق تقدم باید مبلغی را به شرکت واریز کنید در حالیکه در سهام جایزه نیز به این مورد نیست و بصورت اتوماتیک و بدون پرداخت مبلغی به پرتفو شما اضافه می شود.

 

 

تغییر قیمت سهم پس از تقسیم سهم جایزه با مثال

فرض کنید شما هزار سهم نیروگاه دماوند دارید و این شرکت در سال 1400 قصد دارد 1500 درصد افزایش سرمایه از سود انباشته یا تجدید ارزیابی ها دارد. پس از اعلام افزایش سرمایه قیمت سهم تقسیم بر 16 شده و تعداد سهام شما ضربدر 16 می شود.

یعنی اگر قبل از افزایش سرمایه 1000 سهم 9 هزار تومانی داشته اید، بعد از افزایش سرمایه دارای 16000 سهم 562 تومانی دارد. در واقع کل دارایی شما فرقی نکرده است. (هزار سهم از قبل داشتید و 15 هزار سهم بعنوان سهام جایزه در پرتفو شما اضافه می شود)

مثال ساده تر این است که شما یک پراید 150 میلیون تومانی دارید. حال به شما گفته می شود که بجای یک پراید 150 میلیون تومانی، سه پراید 50 میلیونی به شما تعلق می گیرد. کل دارایی شما فرقی نکرده است اما این تقسیم قیمت مزیت های بسیار زیادی برای شرکت دارد.

 

پرتفو لحظه ای و سهام جایزه

در بعضی از اوقات بین انتشار آگهی سهام جایزه و اعمال آن سهام جایزه در بعضی از کارگزاری ها مثل مفید به پرتفو شما اضافه می شود اما قابل معامله نیست. پرتفو لحظه بطور کلی ملاک نیست و باید منتظر باشید که افزایش سرمایه اعمال شود.

بطور مثال در آبان 99 سهم فملی اقدام به افزایش سرمایه نموده اما زمان اعمال آن و اضافه شدن سهام جایزه اسفند 99 بوده است و در این زمان سهام جایزه به پرتفو اضافه نمی شود و حتی اگر اضافه هم شود قابل معامله نخواهد بود.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

3 Comments

 1. با سلام
  ممنون از مطالب آموزنده مفیدتون
  ی سوال : فملی آگهی ثبت افزایش سرمایه رو زده و در پرتفوی من سهام جایزه نشسته
  از زمان ثبت آگهی در کدال 3 الی 4 ماه زمان میبره تا سهام جایزه قابل فروش بشه یا از زمان اعمال در پرنفوی؟

  1. سلام زمانی که افزایش سرمایه ثبت بشه. میتونه از یک ماه تا شش ماه زمان ببره. بعدش قابل فروش میشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *