شش دلیلی که شرکت ها فرابورس را برای پذیرش انتخاب می کنند

شرکت به دلایلی زیادی سهام خود را در بورس و یا فرابورس عرضه اولیه می کنند. در این مطلب از سایت آموزش بورس قصد داریم به این موضوع بپردازیم که چرا شرکت ها مایلند بیشتر فرابورس را انتخاب کنند (تا به نسبت بورس)

از مزایای ورود به بازار فرابورس ایران می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تامین مالی
 • معافی از پرداخت مالیات
 • معاملات آسان شده
 • پایین بودن نرخ مالیات معاملات
 • دریافت تسهیلات بانکی و وثیقه گذاری سهام
 • وجود شفافیت در عرضه و تقاضا
 • مسیر ساده برای خروج از فرابورس ایران

در ادامه به هر یک از این موارد مزایای ورود به بازار فرابورس برای شرکت ها، به صورت مجزا می پردازیم.

 

تامین مالی

فرابورس

از آن جایی که با عرضه سهام در بازار فرابورس و به فروش رسیدن آن، سرمایه قابل توجهی برای شرکت مادر تامین می شود، می توان گفت که تامین مالی ساده و در عین حال قابل اتکایی در این بستر فراهم می شود. از این گذشته شرکتی که وارد بازار فرابورس ایران شده به جز عرضه سهام خود، می تواند از مسیرهای دیگری نیز چون انتشار اوراق مشارکت، انتشار گواهی سپرده سرمایه گذاری عام و غیره به تامین سرمایه بپردازد.

به این ترتیب شرکت سهامی عام حاضر در فرابورس، تامین مالی برای شرکت در پروژه های اقتصادی بزرگ تر و فعالیت های خود را به دست می آورد. این البته یک معامله دو سر سود است و برای سهامداران ریز و درشتی نیز که سهام یک شرکت فرابورسی را خریداری می کنند، با منفعت مالی همراه خواهد بود.

 

 

معافیت مالیاتی

معافیت مالیاتی همان چیزی است که بسیاری از شرکت ها برای داشتن آن، تلاش می کنند. مسیر ساده ای وجود دارد! با ورود و ثبت یک شرکت در بازار فرابورس ایران و تایید آن در پایان دوره مالی، امکان برخورداری از معافیت مالیاتی وجود خواهد داشت.

این معافیت برای آن دسته از شرکت هایی که در پایان دوره مالی خود، به اندازه حداقل 20 درصد سهام شناور آزاد داشته باشند، اعمال خواهد شد. میزان معافیت و بخشودگی مالیاتی نیز معادل 2 برابر خواهد بود.

 

پایین بودن نرخ مالیات معاملات

همان طور که احتمالا می دانید نرخ مالیات معاملات سهام در بازار فرابورس به اندازه 0.5 درصد از ارزش معاملات خواهد بود. این یکی از مواردی است که حضور در بازارهای فرابورس را برای شرکت ها به اندازه زیادی جذاب می سازد.

 

دریافت تسهیلات بانکی

شرکت هایی که در بازار فرابورس ایران به ثبت رسیده و در آن وارد می شوند، امکان دریافت تسهیلات بانکی از طریق وثیقه گذاری سهام را خواهند داشت.

در واقع ارزش گذاری سهام یک شرکت حاضر در بازار فرابورس از سوی این بازار است که باعث می شود بانک ها با سهولت بیشتری تسهیلات را ارائه دهند. لازم به توضیح است که پس از وثیقه شدن سهام، قابلیت معامله بر آن برداشته می شود.

 

 

وجود شفافیت در حوزه اطلاعات عرضه و تقاضا

در بازار فرابورس ایران، قیمت سهام، میزان عرضه و تقاضا و انجام معاملات کاملا شفاف بوده و این اطلاعات مبنای درست و قابل اتکایی برای انجام معاملات آتی هستند. به این ترتیب صاحبان اصلی شرکت و سهامداران خرده پای آن نیز می توانند تصمیم گیری های هوشمندانه تری داشته باشند.

 

خروج ساده از فرابورس

به همان اندازه که ورود شرکت ها به بازار فرابورس ایران به مراتب ساده تر از ورود به بازار بورس اتفاق می افتد، برای خروج از این بازار نیز فرآیند ساده ای پیش روی شرکت سهامی خاص وجود دارد.

به این ترتیب شرکت سهامی عام حاضر در بازار فرابورس که تصمیم به خروج از این بازار گرفته، می تواند با طی مراحلی نه چندان پیچیده، انصراف خود را اعلام کرده و از بازار فرابورس خارج شود. در این صورت این شرکت می تواند مجدد از فرم سهامی عام خارج شده و دوباره به یک شرکت سهامی خاص، تبدیل شود.

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *