چهار عاملی که بر روی شاخص کل در بورس ایران تاثیر دارند؟

بدون شک فعالان عرصه بورس به خوبی بر میزان تأثیر شاخص در روند سرمایه گذاری خود واقف هستند. اما سوأل اینجاست که چه عواملی می تواند بر تعیین شاخص کل در بازار بورس تأثیر گذار باشد؟

 

عوامل تاثیر گذار بر شاخص بورس ایران

شاخص کل بورس

در جواب این سؤال می توان عواملی نظیر بازارهای جایگزین بورس، تحولات سیاسی، تغییرات در نرخ ارز، بروز حوادث و بلایای طبیعی و … را نام برد که در اینجا بطور خلاصه به بررسی برخی از این عوامل خواهیم پرداخت:

 

افزایش نرخ ارز

همانطور که می دانید صادرات و واردات کالا راهی برای مبادله ارز می باشد. اما نکته قابل توجه تأثیر متفاوت افزایش و یا کاهش نرخ ارز بر شرکت های وارد کننده و یا صادر کننده کالاست.

افزایش نرخ ارز برای شرکت های وارد کننده قطعاً خبر خوشایندی نخواهد بود، زیرا این به معنای افزایش هزینه در تعیین مواد اولیه و نهایتاً متضرر شدن این شرکت ها خواهد بود.

اما بالعکس، بالا رفتن نرخ ارز به معنای ارزانتر بودن کالا برای مصرف کنندگان خارجی و تقاضای بیشتر و در نتیجه بالا رفتن میزان صادرات می باشد. و بطور کلی می توان نتیجه گرفت بالا رفتن نرخ ارز مساوی با رونق بورس خواهد بود.

 

 

 

افزایش و یا کاهش نرخ تورم

با کاهش میزان تورم تقاضا جهت خرید کالا افزایش یافته و این به معنای بالا رفتن میزان تولید شرکت ها و نهایتاً بیشتر شدن ارزش آن ها در بازار خواهد بود. متقابلاً ، افزایش تورم با کاهش قدرت خرید مردم سبب کمتر شدن میزان تولید شرکت ها و کاهش ارزش سهام خواهد شد که نتیجه آن کاهش شاخص کل بورس است.

 

میزان علاقه جهت سرمایه گذاری در بورس

علاقه به سرمایه گذاری در بورس می تواند عاملی برای رشد شاخص کل باشد. اما در حالت دیگر، تصمیم به خروج سرمایه گذاران از بورس به علت های مختلف و روی آوردن به شیوه های دیگر سرمایه گذاری، می تواند در رکود شاخص بورس تأثیرات بسیاری بگذارد.

 

 

تغییرات سیاسی

بطور خلاصه می توان گفت تغییرات مثبت سیاسی دلیلی برای افزایش شاخص کل بورس و اخبار منفی در عالم سیاست می تواند عاملی جهت کاهش آن باشد.

بطور مثال، تغییرات منفی، نظیر بروز درگیری بین کشورها و یا فعالیت های تروریستی و یا در مقابل اخبار مثبتی مانند ایجاد توافقات سیاسی و یا از بین رفتن تحریم می تواند عاملی مهم در تغییر روند بورس محسوب شود.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *