عرضه اولیه چیست و چطور باید سهام عرضه اولیه بخریم؟ + فیلم

سهام عرضه اولیه از جذاب ترین موقعیت های فعالیت در بازار بورس را برای سرمایه گذاران آن فراهم می سازد. از آن جایی که حجم زیادی از عرضه اولیه ها در بازار سرمایه، با سودآوری قابل توجهی همراه بوده اند، همیشه سهامداران بازار، علاقه مند به خرید این نوع سهام هستند.

 

عرضه اولیه چیست؟ + نکات لازم و مهم

به واقع ریسک های ناشی از خرید سهام عرضه اولیه، نسبت به سایر سهم ها پایین تر هستند و این باعث می شود که سرمایه گذاران با اطمینان بیشتری به خرید این نوع سهم روی بیاورند. به این ترتیب امکان سودآوری آن ها از مسیر خرید سهام عرضه اولیه به مراتب بالاتر رفته و ریسک زیان دهی کمتری (حداقل در نخستین روزهای خرید سهام)، خواهند داشت. در ادامه ببینیم عرضه اولیه چیست و چه شرایطی برای خرید آن باید فراهم شود.

 

عرضه اولیه یا همان IPO که نشان اختصاصی از عبارت Initial Public Offering است، به نوعی از انتشار سهام در بازار بورس گفته می شود که از سوی شرکت مادر برای نخستین بار اتفاق افتاده باشد. به این معنا که وقتی یک شرکت برای نخستین بار وارد بازارهای بورس شده و سهام خود را به عرضه عمومی می گذارد، به اصطلاح گفته می شود که این شرکت عرضه اولیه دارد.

به دلایل مختلفی یک شرکت بزرگ یا کوچک از بخش دولتی یا خصوصی، برای عرضه سهام خود در بازار بورس وارد می شود. ممکن است این عرضه، به دنبال اهداف اقتصادی بزرگ و جهت تامین سرمایه باشد و یا این که به دلایل دیگری شرکت مایل به شیفت از یک شرکت سهامی خاص به یک شرکت سهامی عام باشد.

شرکت های مختلفی در کشور وجود دارد. شرکت ها از بخش های مساوی به نام سهم تشکیل شده اند. مثلا شرکت خودروسازی سایپا دارای هزار سهم است (این عدد غیرواقعی است). شرکت تصمیم میگیرد بخشی از سهام خود را به مردم بفروشد. فرآیندی که شرکت بخشی از سهام خود را در بورس به فروش می رساند عرضه اولیه می گویند.

 

روز عرضه اولیه

روزی که سهام یک شرکت برای اولین بار در بازار بورس عرضه شده و امکان خرید آن برای سهامداران فراهم می شود، روز عرضه یا روز عرضه اولیه است.

همان طور که گفتیم در اکثر مواقع خرید سهام عرضه اولیه با سودآوری همراه است و یکی از دلایل اصلی آن به این موضوع مربوط می شود که قیمت سهام یک شرکت تازه وارد در بورس، در عرضه اولیه آن، کمتر از ارزش واقعی سهام، خواهد بود. درست به همین دلیل است که همیشه با صف خرید در روز عرضه سهام یک شرکت تازه وارد، روبرو هستیم. سهامدارانی مشتاق سودآوری که بستر عرضه اولیه را برای دریافت سود قطعی و مطمئن مناسب می بینند!

اما توجه داشته باشید که این روال سودآوری غالبا چند روز برقرار است و پس از آن، باید برای خرید یا فروش سهام، به تکنیک های همیشگی سوار بر بازار بورس روی آورده و پس از آن تصمیم گیری نمایید.

 

اطلاعات مربوط به عرضه اولیه

اطلاعات مربوط به عرضه اولیه پیش از روز عرضه در اختیار سهامداران قرار می گیرد. این اطلاعات از طریق کارگزار ناظر ارائه شده و در آن روز مشخص شده برای عرضه اولیه یا همان تاریخ روز عرضه، نام شرکت ارائه دهنده سهام، نماد سهام، تعداد سهام قابل عرضه، دامنه قیمتی، سهم خریداران حقیقی و حقوقی، آورده شده است. به این ترتیب سهامداران می توانند نسبت به خرید به موقع عرضه اولیه اقدام کرده و قیمت گذاری آن را به درستی انجام دهند. نمونه ای از آگهی عرضه اولیه در عکس زیر به نمایش گذاشته شده است.

سهام عرضه اولیه

از سویی دیگر اطلاع رسانی عرضه اولیه در وب سایت های بورسی نیز ارائه شده و شما می توانید از این طریق نسبت به آن آگاهی یابید. روزنامه ها و شبکه های خبری و همین طور سایر کانال های رسمی مربوط به بازار سرمایه نیز خبر عرضه اولیه را منتشر ساخته و سهامداران می توانند نسبت به آن آگاهی لازم را به دست بیاورند.

 

فیلم آموزشی

 

 

ویدیو آموزشی

 

 

 

 

از کجا عرضه اولیه بخریم؟

برای خرید عرضه اولیه به یک پیش نیاز قطعی احتیاج خواهد بود؛ کد بورسی! یا همان کد معاملاتی که برای دریافت آن باید به یکی از کارگزاری های بورس مراجعه نمایید. به واقع این کد بورسی برای تمامی معاملات بازار سرمایه لازم است و بدون آن هویتی برای انجام معاملات در این بازار نخواهید داشت.

 

قیمت خرید سهام عرضه اولیه

برای خرید عرضه اولیه باید قیمت درستی را در ثبت سفارش خود انجام دهید. متخصصان این حوزه تاکید می کنند که قیمت گذاری شما در ثبت سفارش آنلاین، باید سقف قیمت ارائه شده در آن نماد بورسی عرضه اولیه باشد.

علت این قیمت گذاری در سقف بازه و دامنه قیمتی به آن مربوط می شود که در زمان ارائه عرضه اولیه، حجم زیادی سفارش به سمت آن نماد بورسی هجوم آورده و در نتیجه باید سقف قیمت را برای خرید در نظر داشت.

بنابراین در صورتی که می خواهید حتما عرضه اولیه خریداری کرده و از سودآوری آن سهمی داشته باشید، باید در سفارش گذاری خود، قیمت را مطابق قیمت سقف بازه بورسی قرار دهید.

 

 

چگونه از تاریخ سهام عرضه اولیه مطلع شویم؟

دو روز قبل از عرضه اولیه، اطلاعیه رسمی آن منتشر می شود. هر چند می توانید با عضویت در کانال آموزش بورس در تلگرام از زمان عرضه اولیه بصورت کامل مطلع شوید.

 

عرضه اولیه چقدر سود میدهد؟

معمولا سهامی که برای اولین بار عرضه می شوند بازدهی معادل 100 درصد دارند. یعنی مثلا هر سهم رو شما 100 تومان خریداری کرده باشید در مدت زمانی کوتاهی (مثلا 1.5 ماه) قیمت آن به 200 تومان می رسد.

 

کی سهم عرضه اولیه را بفروشیم؟

معمولا تا زمانی که تقاضا برای سهم وجود دارد فروش آن منطقی نیست. یعنی تا زمانی که صف خرید سهم هنوز پابرجاست می توان سهم را نگهداری کرد.

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *