سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری طلا

صندوق های سرمایه گذاری طلا نیز از بازارهای مطمئن برای ورود به بازار طلا هستند و می تواند از طریق آن ها در حوزه ایمنی از سرمایه گذاری طلا وارد شد. صندوق های سرمایه گذاری طلا می توانند قابل معامله در بازار بورس بوده یا خارج از آن باشند. صندوق های سرمایه گذاری طلا قابل معامله در بورس، دارای سهامی مشابه سهام سایر شرکت های بورسی بوده و سهامداران می توانند سهام آن را خرید و فروش کنند.

 

عیار طلا چیست؟

عیار طلا یک سنجش در خصوص فلز طلا است که میزان خلوص آن را تعیین می کند. این عیار نشان دهنده آن است که در هر وزن از طلا، چه مقدار فلز طلای خالص به کار رفته است. عیار سکه طلا 22 بوده و عیار بیشتر زیورآلات موجود در ایران 18 است.

 

طلای آب شده چیست؟

همان طور که می دانید طلای از فلزات چکش خوار و ذوب شونده است که می توان آن را آب کرد. معمولا زیورآلات طلای کهنه و از کارافتاده را ذوب کرده و به شکل طلای آب شده در می آورند. در صورتی که زیورآلات دارای عیار 18 باشند، حالت ذوب کرده آن ها هم با تقریب نزدیک به 100 درصد، همان 18 عیار خواهد بود.

 

 

تغییر عیار طلای ذوب شده

در صورتی که نیاز به تغییر عیار طلای ذوب شده باشد، می توان با افزودن سکه عیار 22، به طلای ذوب شده، به بالا بردن عیار آن کمک کرد. همین طور در صورتی که نیاز به کاهش عیار طلای ذوب شده باشد، به آن فلزات دیگر چون مس یا نقره اضافه می شود.

 

چطور عیار طلای آب شده را تشخیص می دهند؟

برای تشخیص عیار طلای آب شده، باید چیزی کمتر از نیم گرم آن، به ری گیری داده شود. در ری گیری، یک سری تست بر طلا انجام شده و پس از آن عیار آن تعیین خواهد شد. این همان عیاری است که در نهایت روی قطعه آن کوبیده می شود. به این صورت که بالای یک خط افق، وزن قطعه طلا حک شده و زیر آن، عیار آن نوشته می شود.

 

طلای آب شده شرطی

در صورتی که عیار طلای آب شده به صورت قطعی مشخص نباشد، به آن طلای آب شده شرطی گفته می شود که پس از ری گیری، عیار آن تعیین خواهد شد.

 

روش محاسبه قیمت طلای آب شده

در صورتی که نیاز به محاسبه قیمت طلای آب شده داشتید، لازم است که فرمول محاسباتی زیر را به کار بگیرید:

قیمت یک گرم طلای آب شده (با عیار 18 یا همان 750) برابر با مظنه طلا تقسیم بر عدد Z است که معادل محاسبات زیر خواهد بود:

4.608 * 705 / 750

عدد 4.608 در حقیقت همان یک مثقال طلا است که معادل گرم حساب می شود. به هر 4.608 گرم طلا، یک مثقال می گویند. همین طور هر اونس طلا، مساوی با 103431/31 گرم طلای 24 عیار است.

 

 

چرا خرید طلای آب شده، توصیه می شود؟

اگر قصد سرمایه گذاری در بازار طلا را داشته باشید، خرید طلای آب شده به مراتب سودآورتر خواهد بود. با خرید طلای آب شده و در زمان فروش آن، هیچ مبلغی تحت عنوان حق ضرب از شما کسر نخواهد شد، در حالی که حین خرید و فروش سایر اشکال طلا، باید مبلغی را بابت حق ضرب، اجرت و مالیات، از عدد نهایی کسر کنید.

نکته: البته در نظر داشته باشید که برای خرید طلای آب شده، باید کاملا در شناخت آن متبحر باشید، زیرا زمینه های تقلبی در این خصوص، فراوان هستند و لازم است که با چشم باز و آگاهی کامل نسبت به خرید و فروش طلای آب شده اقدام کنید.

 

طلای سفید، جایگزینی زیبا برای طلای زرد

در سال های دورتر، تنها طلای زرد را در ویترین طلافروشی ها می دیدیم که از ترکیب طلای خالص با فلز مس تولید می گشت، اما طلای سفید نیز جایگاه خود را به دست آورده و از ترکیب طلای خالص با نیکل، پالادیوم یا نقره ساخته می شود.

در نهایت این طلا با روکش رودیم تکمیل شده و جلوه سفید و نقره ای رنگ جذاب خود را به دست می آورد. بنابراین طلای سفید در واقع همان ماهیت طلای زرد را دارد که در ترکیب با فلزات دیگر، به این رنگ درآمده است.

طلای سفید آلیاژ شده با نیکل، دارای درجه سختی بالاتری بوده و طلای سفید آلیاژ شده با پالادیوم، نرم تر است. با اضافه کردن نقره یا مس، می توان درجه سختی طلای سفید را به مراتب بالا برد.

 

عیار طلای سفید

عیار طلای سفید نیز در کشور ما چون عیار طلای زرد، 18 بوده و البته شما می توانید طلای سفید 14 یا 12 عیار نیز در بازار پیدا کنید که جلوه کمتری داشته، اما از استحکام بالاتری برخوردار هستند.

 

انواع آلیاژهای طلای سفید

همان طور که گفتیم طلای سفید با آلیاژهای گوناگون ساخته می شود که مشهورترین آن ها به شرح زیر هستند:

 • طلای سفید با آلیاژ طلا، نقره و پالادیوم
 • طلای سفید با آلیاژ طلا، روی، مس و نیکل
 • طلای سفید با آلیاژ طلا و آلومینیوم
 • طلای سفید با آلیاژ طلا، نقره و پالادیوم
 • طلای سفید با آلیاژ طلا و ایندیم

 

تفاوت های طلای سفید و طلای زرد

به جز تفاوت ظاهری که بین طلای سفید و طلای زرد وجود دارد، این دو طلا از تفاوت های ماهیتی نیز برخوردار هستند.

 1. طلای سفید دارای ساختار مستحکم تری نسبت به طلای زرد بوده و کمتر دچار خط و خش می شود. این به سبب فلزاتی است که در آلیاژ طلای سفید از آن ها استفاده شده است.
 2. به منظور جلابخشی دوباره به طلای سفید، پس از مدتی استفاده از آن، می توان از پوشش رادیوم استفاده کرده و بدون آسیب به اصل قطعه طلا، آن را جلابخشی کرد. در خصوص طلای زرد، این پولیش و جلا بخشی، یک لایه از طلا را از بین می برد.
 3. در نهایت باید به حساسیت زایی بیشتر طلای سفید در مقابل طلای زرد اشاره کنیم.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *