سرمایه‌ گذاری در صندوق قابل معامله در بورس + کامل ترین مقاله + مثال + ویدئو

تا به حال چیزی درباره صندوق قابل معامله در بورس(Echange-traded fund) شنیده‌اید؟ صندوق‌های قابل معامله در بورس را اختصارا با ETF نشان می‌دهند. معامله صندوق‌های قابل معامله در بورس به معامله سهام شباهت زیادی دارند و می‌توان دارایی‌های آنها را خرید و فروش کرد. هر سبد سرمایه‌گذاری شامل واحدهایی از دارایی‌های مختلف است.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 97 وضعیت بورس خیلی خوب شده بود. من در یک سال 100 درصد سود کسب کرده بودم اما دیدم صندوق ها کمترین سودشون 250 درصد بوده. همین باعث شد برم کلا داستان صندوق رو بخونم و بفهمم چه خبره. دیدم میشه بدون درگیری و حرص و جوش خوردن پولتو میدی به صندوق و اونا برات سود می کنن.

در این مطلب خلاصه مطالعاتم در مورد صندوق رو میخوام در اختیار شما قرار بدم.

صندوق قابل معامله در بورسی چیست؟ + مثال

اگر بخواهیم به زبان ساده به شما توضیح دهیم، به این شکل است که تعداد سرمایه گذار (مثل همین افرادی که پول خود را در بورس وارد می کنند) پول های خود را به یک نهاد دارای مجوز (شرکت سبدگردان دارای صندوق) می دهند تا آن شرکت برای آنها خرید و فروش کند. فرق این روش با سبدگردانی این است که مستقیم با پول شما معامله نمی شود.

مثال

برای درک بیشتر در این قسمت مثالی را معرفی می کنیم. بطور مثال در خرداد 1399، شرکت سبدگردان اقتصادبیدار اقدام به تاسیس صندوق قابل معامله به نام “ارزش” نمود. ابتدا یک نماد (مانند سایر نمادهای بورسی مثل فولاد، خساپا) در سایت tsetmc قرار گرفت.

قیمت این نماد برای هر سهم 1000 تومان بود. هر فرد به هر میزان می توانست از این نماد خریداری کند. اما این صندوق ها که دارای مجوز از سازمان بورس هستند دارای سقفی هستند. بطور مثال سقف صندوق ارزش، 400 میلیارد تومان بود. یعنی جمع خرید افراد از نماد ارزش نمیتوانست بیشتر از 400 میلیارد تومان باشد.

صندوق های قابل معامله در بورس

سپس شرکت سبدگردان اقتصادبیدار با این 400 میلیارد تومان جمع آوری شده اقدام به خرید و فروش سهام های دیگر میکند. اگر عملکرد این تیم خوب باشه، قیمت نماد ارزش (که در روز خریداری شده 1000 تومان بود) بالاتر رفته و شما سود می کنید (مثل اینکه نماد فولاد خریده اید و قیمت آن بالا رفته است). اگر عملکرد تیم سبدگردان مناسب نباشد قیمت نماد ارزش کاهش می یابد.

به فرآیند اول که صندوق اقدام به جمع آوری پول می کند (400 میلیارد تومان) پذیره نویسی صندوق می گویند. اینکه الان قیمت نماد ارزش چند است (با توجه به سهامی که با 400 میلیارد تومان توسط تیم سبدگردان خریداری شده) با مفهومی به اسم NAV صندوق ارزش گذاری می شود که در تصویر بالا می توانید آن را مشاهده کنید.

خرید و فروش صندوق های قابل معامله در بورس، مانند سایر سهام است و شما می توانید در هر زمان آنها را بخرید یا بفروشید (دقیقا مشابه سایر سهام) فقط تفاوت این است که دامنه نوسان این صندوق های ده درصد است.

 

مزایای صندوق قابل معامله در بورس

سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به شما اجازه می‌دهد تا بخشی از واحدهای خریداری شده از دارایی صندوق را بخرید یا بفروشید و در واقع، آزادی عمل‌تان در سرمایه‌گذاری زیاد است. ضمن اینکه دارایی‌های این صندوق‌ها که برای سرمایه‌گذاری به فروش می‌رسد، بسیار متنوع هستند. اجازه بدهید که بیشتر درباره صندوق قابل معامله در بورس برای‌تان بگوییم:

صندوق قابل معامله در بورس

صندوق‌های قابل معامله در بورس، دارایی‌های متنوعی دارند که شما به عنوان سرمایه‌گذار بعد از بررسی آنها، اقدام به خرید واحدهای موردنظرتان می‌کنید. این خرید شبیه خرید سهام است. یعنی دست‌تان در خرید و فروش واحدهای هر صندوق کاملا باز است.

 

سرمایه گذاری در بانک بهتر است یا صندوق های قابل معامله ؟

واقعیت این است که با سپرده‌گذاری در بانک هم می‌توانید نوعی سرمایه‌گذاری امن و آرام داشته باشید. کسی منکر این ماجرا نیست.

اما باید دقت کنید که اگر به طور ناگهانی، برای‌تان اتفاقی بیافتد که به مبلغ موجود در سپرده نیازمند شوید، خروج پول از سپرده یا برداشت از آن باعث می‌شود که روند دریافت سود سالانه‌تان برهم بخورد و دیگر مبلغی که روی آن حساب کرده بودید، عایدتان نشود.

به همین خاطر است که به شما توصیه می‌کنیم به سراغ صندوق قابل معامله در بورس بروید و به جای اینکه نگران سرمایه‌تان باشید، اختیار آن را کامل در دستان خود بگیرید و هر وقت که نیاز به پول داشتید، واحدی را که از صندوق خریداری کرده بودید به فروش برسانید.

 

سرمایه‌گذاری در سهام یا صندوق قابل معامله در بورس

همه می‌دانند که سرمایه‌گذاری در بازار بورس می‌تواند سود و رونق زیادی برای‌تان به همراه داشته باشد. اما شاید همه ندانند که ورود به بازار بورس نیازمند دانش، هوش، تجربه و آمادگی روانی است.

به همین خاطر، اگر در هر یک از این زمینه‌ها ضعف دارید باید به سراغ روش‌های سرمایه‌گذاری امن‌تر بروید. سرمایه‌گذاری در صندوق قابل معامله در بورس می‌تواند ایده خوبی باشد. زیرا قرار نیست خودتان با نوسانات بورس در ارتباط باشید و بالا و پایین آمدن قیمت‌ها هر ثانیه، قلب‌تان را به شماره نخواهند انداخت.

صندوق قابل معامله در بورس

اما با وجود صندوق قابل معامله در بورس و کسانی که آن را مدیریت می‌کنند، دیگر نگران نوسانات نخواهید بود و لازم نیست همه چیز را خودتان بررسی کنید. واقعیت این است که هیچ کس از تمام زمینه‌های سرمایه‌گذاری آگاه نیست. در نتیجه، اعتماد کردن به صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌تواند ایده خوبی باشد.

صندوق‌های قابل معامله در بورس دارای سبد سرمایه‌گذاری دقیق و مطلوبی هستند که از سوی کارشناسان خبره طراحی شده است و مانند سهام بورس، قابلیت خرید و فروش در بورس را دارا هستند. پس چرا بی‌گدار به آب بزنیم و به تنهایی وارد کارزار سرمایه‌گذاری شویم.

 

دارایی‌های متنوع صندوق قابل معامله در بورس

تا اینجا چند بار به این موضوع اشاره کردیم که صندوق‌های قابل معامله در بورس، دارایی‌های متنوعی دارند. منظور چیست؟ ‌منظور این است که این صندوق‌ها مانند یک سبد سرمایه‌گذاری یا پورتفوی هستند که امکان دارد در آن، بخشی به سهامی در بورس، بخشی به سکه و طلا، بخشی به اوراق بهادار و… اختصاص داده شود.

در این صورت، شما با انتخاب صندوق مناسب(صندوق‌ها انواعی دارند که بعدا به آنها می‌پردازیم)، امکان سرمایه‌گذاری در تمام این موارد را خواهید داشت. اما این شما هستید که مشخص می‌کنید در چند درصد از این صندوق سرمایه‌گذاری خواهید کرد. برای مثال، اگر ۵ درصد از یک صندوق را بخرید، ۵ درصد از کل دارایی‌های آن به شما تعلق خواهد گرفت.

 

دو ویدیو آموزشی صندوق‌های قابل معامله در بورس

در این ویدئو ها پس از بیان مفاهیم اصلی در مورد صندوق های قابل معامله، نکات بسیاری ارائه می شود.

پس از مشاهده ویدئو اول و درک مفاهیم اولیه مرتبط با صندوق های سرمایه گذاری در بورس، هم اکنون می توانید ویدئو دوم که کمی حرفه ای تر از ویدئوی اول است را مشاهده نمایید.

 

چند نوع صندوق سرمایه گذاری داریم ؟

صندوق ها را از روش های مختلف می توان به دسته های مختلف تقسیم کرد. اما یکی از عمومی ترین دسته بندی ها بر اساس ترکیب دارای (یعنی فقط سهام، یا مثلا سهام و طلا، یا سود بانکی و سهام و …) و بر اساس نحوه معامله است که آیا می توان مانند بقیه سهام آنها را خرید و فروش کرد و یا اینکه باید بصورت حضوری به کارگزاری بورسی مراجعه کرد.

انواع صندوق در بورس

 

انواع صندوق های قابل معامله در بورس

صندوق‌های قابل معامله در بورس انواع مختلفی دارند:

• صندوق قابل معامله با درآمد ثابت :

این صندوق‌ها از قبل به شما می‌گویند که چه میزان رشد خواهند داشت و با خرید هر واحد از این صندوق‌ها به درآمد ثابتی خواهید رسید. این سبک از سرمایه‌گذاری هیچ ریسک و خطری به همراه ندارد و شما دقیقا می‌دانید که با ورود به این عرصه، چه مبلغی به دست خواهید آورد. این نوع صندوق جز سرمایه گذاری کم ریسک به حساب می آید.

 

• صندوق etf سهامی:

در این صندوق‌ها، صندوق از تعدادی سهام تشکیل می‌شود. روند کار نیز به این صورت است که صندوق درباره اصل پول فرد مسئولیت دارد و باید حتما آن را به سرمایه‌گذار بازگرداند. اما درباره سوددهی به فرد، هیچ مسئولیتی ندارد. اگر صندوق به سود رسید که سود به فرد داده می‌شود. در غیر این صورت فقط پول خودش را دریافت خواهد کرد.

 

• صندوق مختلط: این نوع از صندوق، چیزی مابین دو صندوق قبلی است. یعنی بخشی از آن را سهام تشکیل می‌دهد و بخشی را اوراق ثابت و دارایی‌های دیگر.

 

• صندوق ارزی: سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند در بازار ارز سرمایه‌گذاری کنند اما از ریسک و خطرات آن می‌ترسند، سرمایه خود را در این بازارها از طریق صندوق‌های ارزی به کار می‌گیرند.

 

• صندوق صنعتی: صندوق‌های صنعتی دارای سبدی از سرمایه‌گذاری در یک صنعت خاص هستند.

 

• صندوق کالایی: این صندوق‌ها هم از کالاهایی مانند طلا، نفت، فلزات دیگر مانند آلومینیوم و… تشکیل می‌شوند و در این زمینه‌ها سرمایه‌گذاری صورت می‌دهند.

 

• صندوق خارجی:‌ اگر تمایل به سرمایه‌گذاری در بازارهای خارجی داشته باشید اما درباره آنها چیزی ندانید باید به سراغ سرمایه‌گذاری در صندوق‌های خارجی بروید. تا آنها با علم و آگاهی نسبت به بازار مربوطه سرمایه‌تان را به درآمدزایی و سوددهی برسانند.

 

ریسک صندوق های قابل معامله در بورس

اگر قصد سرمایه‌گذاری امن و موفق دارید باید حتما به سرمایه‌گذاری در صندوق قابل معامله در بورس هم فکر کنید. این سبک از سرمایه‌گذاری بدون ریسک است و در واقع شما سرمایه‌تان را به دست افراد کاردانی می‌سپارید که در زمینه فعالیت‌های اقتصادی از شما دانش و آگاهی بیشتری دارند و با تکیه بر تجربه می‌توانند ضمن تقدیم سود به شما از حوادث ناگهانی در سرمایه‌گذاری برای‌تان جلوگیری کنند.

صندوق etf

یادتان باشد که نقدشوندگی سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله در بورس هم بالاست و از همین رو، برای فروش واحدهای خود در بازار دچار مشکل نخواهید شد. هر چقدر که با راه‌های سرمایه‌گذاری متنوع‌تری آشنا باشید، امکان رسیدن به رشد و رونق اقتصادی‌تان هم بیشتر خواهد شد.

 

چگونه در صندوق etf سود می کنیم ؟

صندوق پس از پذیره نویسی (یعنی اینکه شروع فعالیت و جذب سرمایه از طرف مردم) شروع به کار می کند. مثلا صندوقی که بالاتر بعنوان مثال گفتیم (صندوق ارزش) در اول توانست 400 میلیارد تومان از مردم پول جمع کند (تحت نظر سازمان بورس). در مرحله بعد این صندوق شروع به خرید سهام مختلف و سرمایه گذاری نمود. هر سهم این صندوق 1000 تومان  بود.

حال اگر سهامی که این صندوق بخرد و قیمت آنها بالاتر برود قیمت هر سهم این صندوق نیز افزایش خواهد یافت و شما سود خواهید کرد. بر عکس این حالت نیز وجود دارد. پس می توان در صندوق های قابل معامله در بورس می توان ضرر هم کرد.

 

نحوه خرید صندوق قابل معامله

صندوق های قابل معامله مانند هر سهم دیگری قابل خرید هستند. بطور مثال شما چطور سهم فولاد را خرید می کنید می توانید صندوق های قابل معامله را نیز خرید. فقط کافیست نام صندوق را در سایت tsetmc.com جستجو کنید. از معروف ترین و پر بازده ترین صندوق های etf می توان به آگاس، ارزش، دارا یکم، مدیر، کمند، سرو و یاقوت اشاره کرد.

 

نام صندوق های قابل معامله در بورس

گروهی در بورس وجود دارد (همانند سایر صنایع مثلا صنعت فلزات) که همه صندوق های etf را می توانید در آن مشاهده کنید. کافیست یکی از سهام این گروه رو در سایت tsetmc.com جستجو کنید تا به همه نمادهای این گروه دسترسی داشته باشید.

صندوق etf

 

کدام صندوق سرمایه گذاری بهتر است ؟

صندوق ها بر اساس میزان بازدهی ماهانه و سالانه رتبه بندی می شوند. برای مشاهده و انتخاب بهترین صندوق ها می توانید به سایت fipiran.ir مراجعه کنید. پس از ورود به این سایت مطابق عکس زیر و از منوهای بالا گزینه صندوق را انتخاب کنید. در اینصورت به کلیه اطلاعات همه صندوق ها و میزان بازدهی ماهانه و سالانه آنها دسترسی خواهید داشت.

صندوق

 

نکته بسیار مهم در مورد صندوق etf

هر صندوق etf یا قابل معامله در بورس بر اساس ارزش دارایی خود (مثلا سهامی که خرید هاست) یک قیمت یا واحد به آن اختصاص داده می شود که به آن Nav صندوق گفته می شود. باید دقت کنید که اگر صندوق بالاتر از NAv خود در حال معامله باشد یعنی اینکه صندوق بالاتر از ارزش خود در حال معامله است و بهتر است در این قیمت ها سهم را نخرید.

صندوق سرمایه گذاری مختلط چیست

مانند عکس بالا مثال صندوق دارا یکم است که در حال تدوین این مطلب زیر Nav خود در حال معامله می باشد و شاید خرید آن با محاسبه سایر شرایط اقدام خوبی بنظر برسد (این صرفا یک مثال است برای آموزش بیشتر!)

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *