چه زمانی در صف فروش سهم بخریم ؟ (توضیحات کامل با مثال) + ویدیو

صف فروش سهام نیز زمانی شکل می گیرد که به دلایلی ارزش سهام افت پیدا کرده و عده فروشندگان بیشتر از عده خریداران باشد. همچنین در حالتی که فروشندگان یک سهام خاص به ارائه سهم پرداخته و خریداری برای آن در کار نباشد، به اصطلاح می گویند که سهام صف فروش دارد.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 92 بود یهویی کل بازار جو منفی گرفت و سهمای من تا مدت ها در صف فروش قفل بودند. یکمی پول نقد داشتم، اومدم وسطای روند منفی میانگین کم کردم اما باز روند منفی ادامه داشت متاسفانه و منجر به کلی ضرر برام شد.

از اون به بعد رفتم و کل قضیه صف فروش و صف خرید را کامل مطالعه کردم و بعد اون دیگه می تونم براحتی نوع صف فروش رو تشخیص بدم. برای اینکه شما هم دچار این مشکلات نشید، تمام دانشی که در این زمینه به دست آوردم رو در اختیار شما قرار میدم.

صف فروش چیست ؟ به زبان ساده

بطور کلی چه در بورس چه در هر فضای دیگری تقاضا برای یک جنس بیشتر شود قیمت آن کاهش می یابد. بطور مثال فرض کنید همه افراد جامعه به یکباره بخواهند خانه بخرند، چون تقاضا زیاد شده است، در نتیجه به دلیل محدود بودن تعداد خانه ها، قیمت آن افزایش می یابد.

حال در حالت برعکس نیز به همین شکل است، وقتی عرضه (همان فروش) برای جنسی بیشتر شود، قیمت آن کاهش می یابد. بطور مثال فرض کنید همه بخواهند خانه های خود را بفروشند و خریداری نباشد، در نتیجه قیمت خانه کاهش خواهد یافت.

در بورس نیز به همین شکل است، در واقع وقتی همه قصد فروش یک سهم را داشته باشند (به هر دلیل) و خریداری برای آن وجود نداشته باشد، به اصطلاخ گفته می شود که برای آن سهم صف فروش تشکیل شده است.

صف فروش چیست

بطور مثال در عکس بالا مشاهده می کنید که در سهم بزاگرس هیچ خریداری وجود ندارد و 91 نفر هم میخواهند سهم خود را بفروش برسانند. در نتیجه در این حالت صف فروش ایجاد می شود. معمولا صف فروش باعث کاهش قیمت سهم می شود.

 

دلایل شکل گرفتن صف فروش سهم

اما دلایل شکل گرفتن صف سمت فروش سهمی خاص کدامند؟ صف به واقع زمانی شکل می گیرد که وضعیت سهام رو به افول گذاشته و متقاضیان زیادی ندارد.

در این شرایط دارندگان آن سهام خاص، برای فروش سهم های در اختیار خود به عرضه پرداخته و ترجیح می دهند که هر چه سریع تر سهم در اختیار خود را به نقدینگی تبدیل سازند. اما از آن جایی که وضعیت سهام به دلایل زیر، چندان مثبت و روشن نیست، خریداران کم بوده و اجازه تشکیل صف فروش سهم را می دهند.

 • انتشار اخبار با بار منفی در خصوص شرکت ارائه دهنده سهم
 • زیان ده شدن شرکت ارائه دهنده سهم
 • خروج پول هوشمند
 • تعدیل EPS به سمت منفی
 • سفته بازی در معاملات سهام

و …

در نظر داشته باشید که صرف تشکیل صف ، به معنای آن نیست که باید شما نیز به صف فروشنده ها پیوسته و سریعا سهام خود را به فروش برسانید و یا برعکس سریعا برای خرید اقدام کنید.

 

ویدیو آموزشی صف فروش

 

جمع شدن صف فروش چیست ؟ + مثال

این بخش را قصد داریم با یک مثال توضیح دهیم. همانند عکس زیر مشاهده می کنید که سهم دماوند در وضعیت صف فروش قرار دارد. جمع شدن صف فروش به این معنا است که فروشنده ها دیگر نمی خواهند بفروشند و یا اینکه یک خریدار (یا چند خریدار) تمام سهامی که فروشنده می خواستند بفروشند را می خرد.

جمع شدن صف فروش چیست

اصطلاحاتی همچون حقوقی صف فروش را جمع کرد به این معنی است که خریدار سهم حقوقی بوده است. در عکس بالا هر وقت سمت خریدار نیز تقاضایی آمد به اصطلاخ گفته می شود که صف فروش جمع شده است.

 

در صف فروش چه کنیم ؟ 

برخی از سهامداران بر این باور هستند که با تشکیل صف، قیمت به کف رسیده و بهترین موقع برای ورود به آن سهام است. در حالی که در بسیاری اوقات این تشکیل صف فروش، چندین روز پیاپی به طول انجامیده و موجب کاهش قیمت بیشتر سهام می شود. در این حالت با خرید در روز اول تشکیل صف، روزهای بعد متضرر خواهید شد.

تشکیل صف سمت فروش نیز به این معنی نیست که آن سهم خاص به سمت زیان دهی شدید پیش می رود. برخی اوقات انتشار شایعات منفی در خصوص یک سهم خاص، باعث می شود که دارندگان آن اسیر شایعات شده و در صف سمت فروش آن سهم قرار بگیرند.

بنابر این توصیه می شود که همیشه معاملات خود را بر مبنای محاسبات علمی و اطلاعات موثق انجام داده و به شایعات منتشر شده در کانال های تلگرامی یا سایر فضاهای مجازی بدون پشتوانه رسمی، توجه نکرده و یا حداقل با استناد به آن ها تصمیم گیری های جدی در بازار بورس نداشته باشید.

وقتی قصد ورود به صف فروش داشتید این موارد را بررسی کنید :

 • سهم چقدر به حمایت خود نزدیک است ؟
 • نوع صف فروش کدام است (پایین تر توضیح داده شده است)
 • به چه دلیل سهم را خریده بودم، آیا آن دلیل همچنان پابرجا است یا منتفی شده است ؟
 • اگر بطور مثال سهمی 10 میلیون صف فروش داشت و شما بالاتر از 5 میلیون بودید (جز نفرات آخر هستید) سریعا از صف فروش خارج شوید. چون اگر شما موفق به فروش شوید احتمالا قیمت سهم در روزهای بعدی رشد خواهد کرد. این به معنی است که خریدار آنقدر زیاد و قوی بوده که توانسته همه صف فروش را بخرد.

 

چه زمانی در صف فروش سهم بخریم ؟ + مثال

برای خرید از صف فروش هرگز نباید عجله کرد. معمولا بازیگر سهم، بعضی وقتا برای فریب، صف را کم رنگ تر می کند تا بتواند دیگران را به خرید متقاعد کند. پس برای خرید از صف فروش، اگر سهم از نظر بنیادی و تکنیکال در وضعیت مناسبی قرار دارد، ابتدا چک کنید که صف کامل از بین برود و دوباره صف فروشی تشکیل نشود.

صف فروش در بورس

همچنین یکی دیگر از نکاتی که باید در هنگام خرید از صف فروش توجه کرد، حجم معاملات است. هر چقدر در هنگام از بین رفتن صف فروش، حجم معاملات بالاتر باشد نشانه خوبی است. همچنین نسبت خریدار نیز در این موقع باید بررسی شود که به نفع خریدار باشد.

از مهمترین نکات دیگری در هنگام خرید از صف باید توجه کرد، میزان خرید حقوقی است. هر چقدر خرید حقوقی از صف فروش بیشتر باشد، نشانه خوبی است. اگر در وضعیتی بودید که همه شرایط بالا صدق کرد و عدد صف فروش نیز در حال کاهش بود می توان از آن خرید کرد.

پس بطور کلی در شرایط زیر بهتر است از صف فروش بخریم :

 • صف فروش بیشتر از دو برابر حجم مبنا سهم نباشد
 • نسبت خریدار به فروشنده بهتر باشد
 • حقوقی اقدام به خرید کرده باشد
 • حجم معاملات بالا باشد
 • عدد صف فروش در حال کاهش باشد
 • سهم در حمایت و یا نزدیک آن باشد
 • شرایط کلی بازار بورس خوب باشد

 

مثال

توجه به میانگین حجم معاملات و میزان صف فروش بسیار مهم است. بطور مثال همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید، حجم معاملات میانگین ماهانه سهم دماوند نزدیک به پنج میلیون است. اما صف فروش آن 900 هزار است. پس به احتمال بسیار زیر این صف فروش دوام زیادی نخواهد داشت (مخصوصا اگر به این عدد اضافه نشود)

جمع شدن صف فروش چیست

بطور کلی هر چقدر میزان صف تشکیل شده درصد کمتری از میانگین حجم ماهانه آن سهم باشد، به احتمال بسیار زیاد آن صف فروش جمع خواهد شد.

 

تشخیص صف فروش ساختگی + مثال 

بطور کلی ما دارای چهار صف فروش هستیم. این موارد عبارتند از :

 • صف فروش بر اساس خبر منفی در مورد سهم مثلا آتش سوزی در کارخانه
 • صف فروش بر اساس اخبار هیجانی مثلا اخبار سیاسی استعفای یک وزیر یا یک مقام
 • صف فروش بر اساس وضعیت بازار که مثلا جو کلی باز منفی است
 • صف فروش ساختگی که معمولا توسط بازیگر در هنگام ورود پول هوشمند تشکیل می شود

آخرین نوع صف فروش و یا همان نوع ساختگی آن یکی از بهترین انواع برای خرید است. بطور مثال وقتی سهمی شرایط خوبی دارد، بازیگر سهم برای خرید بیشتر در ابتدای ساعات معاملات اقدام به تشکیل صف فروش الکی می کند.

سپس در سمت خرید شروع به خریدن می کند و زمانیکه به مقدار مورد نیاز خرید، صف فروش به یکباره محو شده و قیمت سهم افزایش می یابد. برای تشخیص صف فروش ساختگی باید به نمودار سهم توجه کنید. اگر نزدیک به محدوده حمایت باشد بهتر است از صف فروش بخرید. بعضی اوقات در روزهای مثبت بازار بازیگر برای جمع کردن سهم بیشتر اقدام به تشکیل صف فروش جعلی می کند.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *