نکات موثر و مهمی که در مورد شرکت های سهامی عام و شرکت سهامی خاص باید بدانیم

اگر در دنیای بازارهای بورس وارد شده باشید، حتما مواردی در مورد شرکت سهامی عام و شرکت های سهامی خاص شنیده اید. آیا می دانید تفاوت شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص چیست و این دو نوع شرکت از چه جهاتی با هم متمایز هستند؟ برای به دست آوردن آگاهی در این زمینه، در ادامه با ما همراه باشید.

 

تعریف شرکت سهامی عام

شرکت های سهامی عام، به شرکت ها و موسساتی گفته می شود که سهام آن ها به مردم فروخته شده باشد. در واقع برای آن که یک شرکت یا سازمان در قالب شرکت سهامی عام قرار بگیرد، لازم است که بیش از نیمی از سهام آن، یعنی حداقل 51 درصد از سهام آن، به مردم فروخته و واگذار شده باشد. به این ترتیب می توان گفت که این شرکت سهامی عام بوده و تابع شرایط و ضوابط آن خواهد بود.

 

شرکت سهامی عام و سهامی خاص

 

تعریف شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص، آن دسته از شرکت ها و سازمان هایی هستند که تمام سهام آن ها در اختیار مالکان و موسس های شرکت بوده و چیزی از سهام آن ها بین مردم فروخته و توزیع نمی شود.

سهام این شرکت ها می تواند خانوادگی تقسیم شده و در اختیار اعضای یک خانواده قرار داشته باشد و یا افراد بر حسب حضور در تاسیس شرکت یا مراودات و سرمایه گذاری مالی و سایر شرایط، صاحب بخشی از سهام آن شرکت باشند. به هر ترتیب نکته حائز اهمیت برای ما در خصوص شرکت های سهامی خاص این است که چیزی از سهام این شرکت ها در اختیار مردم قرار ندارد.

 

 

تفاوت شرکت های سهامی عام و سهامی خاص

 

مدیران شرکت های سهامی عام و سهامی خاص

اگر در بدو امر به ساختار شرکت های سهامی عام و سهامی خاص بپردازیم، باید گفت که برای تشکیل شرکت های سهامی عام، مدیران و سهام داران آن باید حداقل 5 نفر یا بیشتر باشند. این عدد برای شرکت های سهامی خاص، بر حداقل 3 نفر تعریف شده است.

به علاوه در شرکت های سهامی عام، لازم است که حداقل 20 درصد سرمایه شرکت به وسیله موسسان آن، تعهد شده و حداقل به اندازه 35 درصد از این مبلغ در حساب بانکی قرار بگیرد. البته این مبلغ 35 درصد می تواند به صورت ملک و غیرنقدی نیز باشد. پس از آن شرکت سهامی عام، می توانید آگهی دعوت خود را منتشر سازد.

 

 

 

نامگذاری شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص

در نام گذاری شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص نیز باید اصول و قواعدی بسته به این که شرکت از کدام نوع باشد، در نظر گرفته شود. در شرکت هایی که تحت عنوان شرکت سهامی عام فعالیت می کنند، لازم است که عبارت سهامی عام پیش از نام شرکت آورده شود.

همین طور در شرکت های سهامی خاص، لازم است که ترکیب شرکت سهامی خاص، پیش از نام انتخابی شرکت که آن نیز خود تابع قواعدی است، آورده گردد. به این ترتیب افراد با دیدن نام شرکت ها و بدون نیاز به تحقیق بیشتر، قادر به تشخیص نوع فعالیت اعم از شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص خواهند بود.

 

تفاوت شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص در پذیره نویسی

با توجه به خاصیت شرکت های سهامی عامی که بخش بزرگی از سهام آن ها در اختیار مردم قرار دارد، به همان نسبت می توانند برای به دست آوردن سرمایه مورد نیاز، به پذیره نویسی عمومی روی بیاورند.

اما از آن جایی که شرکت های سهامی خاص، سهامی در مالکیت مردم ندارند، پذیره نویسی عمومی نیز برای آن ها تعریف نشده است.

 

تفاوت شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص در ورود به بازار بورس

همان طور که احتمالا می دانید تنها شرکت های سهامی عام، می توانند به بازار بورس وارد شوند. ورود این شرکت ها به بورس به چه صورتی است؟

عرضه اولیه ها در حقیقت همان شرکت هایی هستند که برای نخستین بار سهام خود را در بازار بورس عرضه کرده و به این شکل بیش از نیمی از سهام خود را به مردم واگذار کرده و در قالب شرکت های سهامی عام، به فعالیت می پردازند.

 

صدور اوراق قرضه

لازم به ذکر است که تنها شرکت های سهامی عام، مجاز به صدور اوراق قرضه هستند و این امکان برای شرکت های سهامی خاص وجود ندارد.

 

نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی عام و خاص

با توجه به این که سهام کلی شرکت های سهامی عام، در اختیار عده زیادی از مردم است و به نوعی سهام این شرکت ها توزیع عددی زیادی دارد، برای نقل و انتقال و جا به جایی سهام، وابستگی به نظر سهامداران وجود ندارد.

اما این موضوع در خصوص شرکت های سهامی خاص که سهام آن ها در اختیار چند نفر مشخص است، تفاوت خواهد داشت. در شرکت های سهامی خاص، نقل و انتقال و جا به جایی هر میزانی از سهام و تصمیم گیری درباره ی آن، باید با نظر کلیه سهامداران همراه باشد.

 

 

 

 

تفاوت شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص در مسئولیت اعضا

در شرکت های سهامی عام هر یک از اعضا و سهامداران، به اندازه مبلغ اسمی سهام خود، مسئولیت خواهد داشت. این موضوع در خصوص شرکت های سهامی خاص نیز به همین منوال است و هر یک از اعضا به اندازه مبلغ اسمی سهام خود، مسئولیت دارد.

این چیزی است که در شرکت های تضامنی، کاملا معکوس بوده و هر یک از شرکا یا سهامداران، کاملا مسئول است و میزان سهم تاثیری در مسئولیت پرداخت بدهی های شرکت و غیره نخواهد داشت. از این جهت به نظر می رسد که شراکت در شرکت های تضامنی، با ریسک بیشتری در صورت ورشکستی شرکت همراه باشد.

 

شرکت با مسئولیت محدود

به جز شرکت های سهامی عام و خاص، نوعی دیگر از تاسیس شرکت به نم شرکت با مسئولیت محدود داریم. این شرکت ها به شکلی تاسیس می شوند که هر یک از سهام داران آن، تنها به اندازه ای که سرمایه وارد شرکت کرده اند، مسئولیت بابت آن خواهند داشت.

به این معنی که بدهی های آتی شرکت و یا هر گونه مسئولیت های حقوقی دیگر آن، برای هر یک از اعضا، وابسته به میزان سرمایه گذاری ایشان خواهد بود. به این ترتیب هیچ یک از اعضا بیش از درصد سرمایه گذاری و سهام خود، ضامن پرداخت بدهی های شرکت در آینده نخواهد بود. برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود، نیاز است که حداقل 2 سهامدار یا بیشتر وجود داشته باشد.

همان طور که مشاهده کردید تفاوت شرکت سهامی عام و شرکت سهامی خاص به موارد مختلفی مربوط می شود و تنها شرکت های سهامی عام، اجازه حضور در بازار بورس را دارند.

به واقع اگر شرکت های سهامی خاص، بخواهند در قالب شرکت های سهامی عام به فعالیت بپردازند، لازم است که سهام خود را در بازار بورس عرضه کرده و از این طریق به شرکت سهامی عام تبدیل شوند.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *