شاخص بورس چیست و چه اهمیتی دارد؟

شاخص بورس یک عدد کلی است که هر روز در بازار سرمایه به نمایش درآمده و بسته به روند صعودی یا نزولی بازار، متغیر خواهد بود. با توجه به این که شاخص بازار در چه وضعیتی قرار داشته باشد، می توان وضعیت بازار را برآورد کرده و این شاخص، معیاری مهم در ارزیابی بازار سرمایه به شمار می آید.

شاخص بورس چیست

اگر چه نمی توان شاخص بورس را به تنهایی معیار مناسبی برای ارزیابی بازار بورس، قلمداد کرد؛ اما حداقل دنبال کردن این شاخص و روند صعودی یا نزولی آن، نشان می دهد که سمت و سوی کلی بازار با چه رویکردی همراه است. لازم به ذکر است که شاخص های بورس، تنها در این شاخص اصلی خلاصه نشده و چندین گونه شاخص در این بازار داریم. با دنبال کردن هر یک از این شاخص ها، می توانید بازار بورس را به لحاظی متفاوت مورد بررسی قرار داده و هر یک از آن ها، وجهی از تحلیل را در اختیار شما قرار می دهند. به همین دلیل برای به دست آوردن یک تحلیل درست مبتنی بر شاخص های بازار، لازم است که تمام آن ها را مورد نظر قرار داده و به موازات افت و خیز آن ها را دنبال کنید.

شاخص بورس چیست

به جز این، محاسبه هر یک از این شاخص های بورسی از جمله شاخص اصلی بازار بورس، به شکلی خاص انجام شده و همه آن ها تابع یک قانون کلی نیستند.

شاخص کل بورس

اما شاخص کل بورس اصلی ترین شاخص بازار سرمایه محسوب می شود و زمانی که از شاخص بورس صحبت می شود، منظور همان شاخص کل بورس است. شاخص کل بورس، معیاری قابل توجه از سطح عمومی قیمت سهم های بزرگ و نمادهای بورسی دارای قدرت زیاد در بازار سرمایه است. دقت داشته باشید با سبز شدن شاخص کل بورس و صعودی شدن آن، نمی توان به طور حتم انتظار داشت که تمامی سهم های بازار، روندی صعودی داشته باشند. در بسیاری مواد با نمادهای بورسی روبرو هستیم که علی رغم سبز بودن شاخص کل بورس، روندی نزولی را طی کرده و به کف دامنه نوسان خود می رسند. همین طور این اتفاق در جهت معکوس نیز رخ می دهد. چه بسا شاخص بورس قرمز بوده، اما سهم هایی را می بینیم که  روندی صعودی داشته و حتی به سقف دامنه نوسان خود می رسند.

از این جهت اگر چه باید شاخص کل بورس را یک معیار قابل توجه در بازار در نظر گرفت، اما نمی توان از آن برداشت قطعی و کلی در مورد تمامی نمادهای بورسی داشت.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *