شاخص بورس در بورس ایران نشان دهنده چیست؟ (جامع ترین توضیحات) + ویدیو

شاخص بورس ، کلمه ایست که احتمالا بارها از طریق اخبار رسانه های مختلف شنیده اید، حتی اگر تجربه فعالیت در این بازار را ندارید. اما شاید به عنوان یک سرمایه گذار تازه وارد به بازار بورس و یا علاقه مند به این حوزه، از خود سؤال کنید این عبارت چه مفهومی دارد؟

 

عدد شاخص و تأثیر آن بر بازار بورس چیست؟

 

روند شاخص بورس در 10 سال گذشته

بطور کلی می توان گفت شاخص معیاری جهت ارزیابی و یا حتی پیش بینی روند معاملات در بورس است که نوسانات آن در روند تصمیم گیری سرمایه گذاران تأثیر بسزایی دارد. اما برای شناخت هرچه بیشتر معنای این عبارت، در این مقاله ضمن بررسی مفهوم شاخص بورس و کاربردهای آن، به معرفی انواع شاخص های بورس و نحوه محاسبه این مؤلفه می پردازیم. پس با ادامه مطلب همراه ما باشید.

 

 

شاخص بورس چیست (Stock Market Index)

کلمه شاخص یا Index بطور کلی مقداری عددیست، که بیانگر ایجاد تغییراتی در متغیر های گوناگون، اما در بازه زمانی مشخص است. و اما شاخص در بازار بورس نیز مفهوم مشابهی دارد. شاخص بورس در حقیقت عددی برای مشخص نمودن وضعیت بازار بورس و پیش بینی و تعیین روند افت و یا رشد سهام در این بازار است. و یا به عبارتی می توان گفت، نوعی سبد فرضی شامل سهام قابل معامله در بازار و محاسبه میانگین تغییرات ایجاد شده در قیمت این سهام است.
اما نکته قابل توجه، وجود انواع شاخص در بورس با شیوه های متفاوت محاسبه است. این شاخص ها که تحلیل هریک، بیان کننده وضعیت خاصی از بازار بورس می باشد، با روش هایی متمایز از یکدیگر محاسبه می شوند. لذا تحلیل هریک از انواع این شاخص ها، نیازمند شناخت کامل از نحوه کارکرد آن در بازار بورس است.

 

 

تفسیر نتایج حاصل از شاخص ها در بورس

آن چه که از بررسی شاخص ها می توان نتیجه گرفت، وجود مزایا و البته معایبی در هر نوع شاخص، با توجه به ماهیت آنهاست. هر شاخص تعریفی جداگانه از متغیری خاص است، لذا نمی توان نتایج برآمده از هر شاخص را با نوع دیگر آن مقایسه کرد. در واقع هر یک از انواع شاخص را تنها نسبت به نوع متغیر آن و در همان بازه زمانی می توان تحلیل نمود.
اما بطور خلاصه، شاخص کل می تواند نمایی کلی از وضعیت حال بازار بورس در زمان اعلام شاخص باشد که البته شرکت های بزرگتر می تواند اثر بیشتری در نتیجه حاصله این شاخص داشته باشد. ولی بطور قطع نمی توان گفت افزایش و یا کاهش شاخص کل، برابر با بازدهی و یا ضرردهی سهام کلیه شرکت های بورس است ، بلکه تنها بیانگر میانگینی از میزان بازدهی سهام می تواند باشد.
در نهایت می توان نتیجه گرفت تصمیم جهت سرمایه گذاری در سهام شرکت ها نه تنها بر اساس شاخص کل، بلکه باید بر مبنای تحلیل های انجام گرفته بر شرایط هر شرکت و سهام آن صورت بگیرد.

 

چهار ویدیوی آموزشی در مورد شاخص های بورسی

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *