وقتی شاخص بورس منفی می شود چه سهامی بخریم؟ + معرفی سهم

شاخص کل بورس به عنوان نشان دهنده وضعیت کلی سهام را در بورس است. اما شاخص بورس منفی یا مثبت نشان دهنده تصمیمات کلی سهامداران است. وقتی شاخص بورس منفی می شود می توان هوشمندانه سهامی را انتخاب کرد که احتمالا با مثبت شدن شاخص رشد خواهند داشت.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 94 تا 96 روند کلی بازار سرمایه منفی بود. من هم تازه فیلتر نویسی یاد گرفته بودم و تو همین روند منفی هم میدیدم که خیلی از سهام مثبت هستند و رشد قیمتی دارند. همین بود بعد کلی مطالعه روند انتخاب بهترین سهام در زمان شاخص کل منفی را بدست آوردم که در این مطلب با شما به اشتراک میذارم.

دو استراتژی در شاخص کل منفی

یکی از سؤالات مهم که در زمان منفی شدن شاخص کل بورس برای سرمایه گذاران به وجود می آید، حرکت صحیح در خرید سهامیست که با روند منفی مواجه شده است. در این شرایط عموماً سرمایه گذاران رفتارهای متمایزی نشان خواهند داد، عده ای تصمیم به فروش گرفته و برخی با استفاده صف فروش به وجود آمده، شرایط را برای خرید سهام مناسب می بینند.

شاخص بورس منفی

اما در صورت تصمیم به خرید سهام در این شرایط، آنچه که مهم است در نظر گرفتن فاکتورهایی نظیر بتای سهام و توجه به بنیادی بودن سهام مورد نظر است.

 

خرید سهم با بتای منفی در زمان شاخص کل نزولی

هنگام معامله سهام در هر یک از شاخه ها، توجه به شرایط تولید و فروش شرکت ها و وجود پتانسیل کافی جهت رشد و سودآوری سهام آن، می تواند راهنمای شما در انتخاب بهترین گزینه در خرید سهام، در شرایط منفی بودن شاخص کل بورس باشد. البته برای تشخیص سهامی با این شرایط و یا به عبارتی سهام بنیادی، نیاز به آشنایی با روش تحلیل بنیادی خواهید داشت.

نکته دیگر توجه به بتای سهام در زمان منفی بودن شاخص کل است. از آنجا که ضریب بتا نشان از میزان تأثیر بازدهی بازار در مقدار بازدهی سهام شماست پس می توان گفت هنگام اعلام روند منفی شاخص کل، بهترین حرکت انتخاب سهامیست که بتای آن منفی بوده و شرایط بازار در آن تأثیری ندارد.

شاخص بورس منفی

برای دسترسی به اطلاعات سهم مورد نظرتان می‌توانید به وب‌سایت مرکز پردازش اطلاعات ایران (Fipiran) مراجعه کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را جمع‌آوری کنید. در این سایت، ضریب بتای هر یک از شرکت‌های بورسی محاسبه شده است.

پس در واقع ضریب بتای منفی به این معنی است که سهم برخلاف شاخص کل رفتار می کند. یعنی وقتی شاخص مثبت است، این سهام معمولا منفی هستند و وقتی شاخص کل منفی است، این سهام روند مثبت خواهند داشت. در عکس بالا (صرفا برای مثال است و اطلاعات آپدیت نیست) ضریب بتای بعضی از گروه های بورسی را مشاهده می کنید.

 

کاربرد ضریب بتا در بورس

تعریف ضریب بتا به زبان ساده به این شکل است که نشان دهنده همبستگی میزان بازدهی بین قیمت سهم و شاخص کل می باشد.

اگر سهمی دارای ضریب بتای یک باشد، یعنی بالا رفتن یا پایین رفتن قیمت سهم همانند شاخص کل خواهد بود. یعنی در روزهایی که شاخص مثبت باشد این سهم نیز مثبت خواهد بود و در روزهایی که شاخص منفی باشد این سهم نیز منفی خواهد بود.

شاخص بورس منفی

اگر بتای یک سهم بیشتر از یک باشد بسیار خوب است ! یعنی اگر شاخص مثبت باشد این سهم بیشتر از شاخص رشد خواهد کرد. به این نوع سهام در بورس سهم تهاجمی گفته می شود.

اگر ضریب بتای سهم کمتر از یک باشد یعنی در واقع رشد این سهام کمتر از بازار خواهد بود. این سهام در ریزش بازار نیز احتمالا ریزش کمی خواهند داشت و به همین دلیل برای کاهش ریسک در سرمایه گذاری می توان از این نوع سهام استفاده کرد.
سهمی که بتای منفی داشته باشد عملا یعنی با بازار کاری ندارد و نه با مثبت بازار مثبت خواهد شد و نه با منفی بازار منفی خواهد شد!

اما اگر بتای سهمی منفی باشد، این سهم خلاف بازار حرکت خواهد کرد. یعنی اگر شاخص کل مثبت باشد این سهم منفی و اگر شاخص کل منفی باشد این سهم مثبت خواهد بود. پس در روزهای منفی بورس می توان از این نوع سهام استفاده کرد.

 

ویدئوی آموزشی

 

نکته مهم وقتی شاخص کل منفی است

یک اصل کلی در بورس اوارق بهادار این است که همیشه مقداری از سرمایه خود را بصورت نقد نگهداری کنید. بطور مثال اگر 100 میلیون تومان سرمایه دارید، همیشه بین 20 تا 30 میلیون تومان نقد بمانید و با آن سهمی نخرید.

این مورد علاوه بر کاهش میزان استرس شما در معاملات، در روزهایی که شاخص بورس منفی است می توانید اقدام به خرید سهام نمایید. بسیاری از حرفه ای های بازار بورس در روزهایی که شاخص بورس منفی است اقدام به خرید سهام و در روزهای مثبت اقدام به فروش می نمایند.

 

چه زمانی شاخص بورس منفی می شود

بطور کلی شاخص کل بورس به سه عامل بستگی دارد: نرخ ارز، میزان تورم و وضعیت بنیادی و تولیدی شرکت ها. هر وقت انتظار داشتیم که نرخ ارز بخصوص دلار کاهشی می شود باید انتظار روند منفی شاخص را داشته باشیم. همچنین انتظارات تورمی اثر مستقیم در بورس دارد. یعنی هر چقدر تورم بیشتر وضعیت بورس نیز مثبت خواهد بود.

در انتها وضعیت تولیدی، صادراتی شرکت ها نیز مهم است. مثلا وقتی کشور تحریم است روند تولیدی و صادراتی شرکت ها دچار اختلال می شود و همین روند بر روی قیمت آنها تاثیر منفی می گذارد.

هر وقت شاخص کل بورس منفی شد، این سه عامل را بررسی کنید و اگر اتفاقی در این سه عامل وجود نداشتی بدانید که منفی بودن شاخص کل موقتی است.

 

سابقه ی شاخص کل بورس

همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید، سابقه شاخص کل بورس در چند سال گذشته را به نمایش گذاشته ایم. به وضوح مشخص است که بعد از هر روند منفی، یک روند مثبت تشکیل شده است.

سابقه ی شاخص کل بورس

پس یکی از مواردی که در شاخص بورس منفی باید به آن دقت کرد صبر است. با صبر، خرید پله ای و انتخاب سهام مناسب به راحتی می توان در منفی های بورس نیز سود کرد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *