انتخاب بهترین سهم برای خرید با استفاده از سود پیش بینی شده + ویدیو

یکی از مهمترین معیارهای خرید سهام در بورس سود پیش بینی شده یا EPS است. در این مقاله از سایت آموزش بورس قصد داریم تعریف این مفهوم مهم و همچنین چگونگی استفاده از آن را بیان کنیم. در ادامه با ما همراه باشید تا به این مفاهیم برتر پرداخته و در بحث سرمایه گذاری در بازار بورس، با علم و آگاهی بهتری عمل کنیم.

سود پیش بینی شده یا EPS چیست؟

سود پیش بینی شده که به آن EPS (earning per share) نیز گفته می شود، مقدار سودی است که یک شرکت در شروع سال مالی، برآورد کرده و پیش بینی می کند که در پایان سال، به آن دست یابد. البته همان طور که از نام آن برمی آید، EPS تنها یک سود پیش بینی و تخمین زده است و نمی توانیم نسبت به آن قطعیت و یقین داشته باشیم.

عوامل مختلفی ممکن است سود پیش بینی شده را برهم زده و آن را به مقادیر کمتر یا بیشتر تبدیل کنند. اما به هر ترتیب هر شرکت بورسی باید در شروع سال مالی خود، بر اساس معیارها و فاکتورهایی سود پیش بینی شده ای برای پایان سال داشته باشد.

نکته مهم: از تاریخ 9ام دی ماه سال 1396، سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، سود پیش بینی شده (EPS) را از دستورالعمل های خود حذف نمود و در حال حاضر تنها سود EPS تحقق یافته، اعلام می گردد. اما طبق آخرین گفته های مسئولین سازمان بورس در سال 1400 این اطلاعات به سایت اضافه خواهدشد.

معمولا شرکت های بورسی با توجه به عملکرد سال قبل و برنامه ها و فعالیت های اقتصادی خود در سال مالی تازه، عددی را برای سود پیش بینی شده تعیین کرده و اعلام می کنند.

به طور مثال نوسانات اقتصادی کشور یا به طور کلی جهانی، می توانند فعالیت های یک شرکت را تحت تاثیر قرار داده و سود نهایی آن در پایان سال مالی را از EPS دور کرده و یا به آن نزدیک سازند.

سود پیش بینی شده

گاهی اوقات فعالیت های اقتصادی شرکت به اندازه کافی بر مدار موفقیت پیش نرفته و اوضاع رو به وخامت می گذارد، در این حالت سود نهایی آن، بسیار کمتر از EPS پیش بینی  و تعریف شده در آغاز سال مالی خواهد بود. به همین شکل ممکن است موفقیت های یک شرکت یا به طو کلی اوضاع اقتصادی طوری پیش برود که در نهایت به سود نهایی بیشتری از EPS دست یافته شود.

با این حساب به نظر می رسد که نمی توان آن قدرها قطعی بر سود پیش بینی شده شرکت های بورسی، حساب باز کرد و این سود تنها یک تخمین و برآورد بر اساس فاکتورها و معیارهایی است که در سال قبل وجود داشته و برای سال جاری، روی آن ها برنامه ریزی شده است.

 

محاسبه EPS یک شرکت

برای محاسبه EPS یک شرکت، یعنی درآمد هر سهم آن، باید کل درآمد آن شرکت بورسی را بر تعداد سهم آن تقسیم کنید.

به طور مثال اگر کل درآمد یک شرکت در یک سال بورسی معادل 1 میلیارد تومان پیش بینی شود و این شرکت به اندازه 1 میلیون سهم در بازار بورس داشته باشد، EPS آن حاصلی از تقسیم 1 میلیارد تومان بر 1 میلیون خواهد بود که در نهایت به عدد 1000 می رسد. بنابراین EPS این شرکت بورسی 1000 تومان خواهد بود.

 

Eps به زبان ساده

فرض کنید شما مغازه ای اجاره کرده اید و قصد فروش لوازم خانگی در آن را دارید. با توجه به هزینه های خود (مثلا اجاره مغازه، خرید لوازم و …) و همچنین میزان فروش خود یک عدد برای کسب سود در هر ماه (مثلا 30 میلیون تومان) در نظر گرفته اید. بطور خیلی ساده این همان eps شما است. البته اگر شما دارای شرکت باشید و شرکت شما سهامی عام باشد این عدد تقسیم بر تعداد سهام شما می شود. در نهایت به اصلاح بورسی ها سود پیش بینی شما در ماه 30 میلیون تومان است.

طبیعی است شرکتی که سود پیش بینی شده بالاتری داشته باشد می تواند گزینه مناسبی برای خرید باشد. هر شرکت باید در ابتدای سال مالی خود، بر اساس بازار، هزینه ها و… میزان eps خود را مشخص می کند.

 

تحلیل های سهامداران مبتنی بر EPS

اگر می خواهید با توجه به سود پیش بینی شده، نسبت به شرکت های بورسی مختلف تحلیل داشته باشید، باید به وب سایت کدال مراجعه کرده و نگاهی به سودهای پیش بینی شده سال های قبل و سپس سود قطعی شده یا همان تحقق یافته بیندازید.

آیا تعدیل های شرکت مثبت بوده یا به سمت منفی سوق پیدا کرده است؟ شرکتی که دارای تعدیل مثبت بوده است، عملکرد مناسب داشته و تعدیل های منفی، نشان از زیان ده بودن فعالیت های شرکت دارد.

 

ویدیو آموزشی Eps در بورس

در این بخش قصد داریم سه ویدئوی آموزشی مرتبط با eps و نحوه مشاهده آنها ارائه دهیم.

 

 

 

 

انواع سود پیش بینی شده

ما دو نوع eps داریم، eps به روش ttm و eps به روش forward. روش ttm گذشته نگر است، یعنی اینکه شرکت در 4 فصل گذشته چقدر سود ساخته است در حالیکه forward مربوط به 4 فصل آینده است. هر دو این eps ها مهم است اما خب چون در بورس ما آینده را خریداری می کنیم، forward از اهمیت بیشتری برخوردار است.

استفاده از روش TTM در ارزیابی سهام، می تواند سهامدار را برای معاملات منطقی تر هدایت کند. در این روش یک سال را به 4 دوره 3 ماهه تقسیم بندی می کنیم. سهامدار با مطالعه صورت های مالی شرکت ها در دوره یک ساله گذشته، می تواند به قیمت واقعی سهام دست یابد. در سایت tsetmc.com در صفحه هر نماد یک eps مشخص شده است که مربوط به گذشته و ttm است. همانطور که بالاتر اشاره شد از سال 1400 این eps که در سایت مشخص شده است از ttm به forward تغییر خواهد یافت.

سود پیش بینی شده (EPS)

به این شکل دیگر قیمت سهم یک تخمین برآوردی بر مبنای سود پیش بینی شده نیست و عددی دقیق و مبتنی بر داده های واقعی و به دست آمده است. برای این منظور در هر بازه زمانی که قرار داشته باشیم، به سراغ داده های مالی 12 ماه گذشته رفته و با به دست آوردن EPS تحقق یافته و تقسیم آن بر تعداد کل سهام آن شرکت، به قیمت دقیق و واقعی یک سهم آن دست می یابیم.

همان طور که در توضیحات فوق مشاهده کردید پرداخت سود نقدی از سوی شرکت های بورسی، یکی از جذابیت های سرمایه گذاری در بازار سرمایه است. با این حساب اگر مطالعه درستی در خصوص شرکت هایی که در پایان سال مالی سود نقدی بین سهامداران خود تقسیم می کنند، داشته باشید؛

می توانید در زمان صحیح به خرید سهام این شرکت ها اقدام کرده و در دریافت DPS سهیم شوید. باور داشته باشید که در بازار بورس می توان به راحتی به سودهای قابل توجه و درآمدهای بزرگ دست یافت، کافی ست که در این زمینه به دانش و تبحر لازم دست یابید!

آموزش های ویژه

نسبت p/e

به قول حرفه ای های بورس، سود اصلی در بورس در خرید خوب است. پس در نتیجه خرید سهم در قیمت مناسب یکی از مهم ترین دلایل کسب سود در بورس است. چرا که اگر سهم را در قیمت خوبی خرید کرده باشیم از اصلاح قیمت و حتی ریزش بازار در امان خواهیم بود.

به عنوان مثال اگر سرمایه گذاری سهامی با p/e بالا را خریداری کند در روزهای رکودی و نزولی بازار انتظار کاهش قیمت زیادی از سهم می رود ولی اگر سرمایه گذار سهام با p/e مناسب را خریداری کند حتی در روزهای منفی هم دغدغه ای برای کاهش قیمت سهم نخواهد داشت.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *