تقسیم سود نقدی چیست؟

همان طور که در مطالب قبلی نیز گفتیم هر یک از شرکت های بورسی باید پس از به پایان رسیدن سال مالی خود، مجمع عمومی سالیانه را برگزار کنند. در این مجمع گزارشی از فعالیت های شرکت در سال مالی گذشته، موفقیت ها و سودآوری ها و همین طور ضرر و زیان ها و غیره ارائه می گردد. در همین جلسه، تصمیم گیری بابت تقسیم سود نقدی بین سهامداران انجام شده و نتیجه آن نهایی خواهد شد.

تقسیم سود نقدی

چیزی که در این جلسه به بحث گذاشته می شود انجام یا عدم انجام تقسیم سود نقدی میان سهامداران شرکت است که به دلایل مختلف نظرات و رای مثبت و منفی در خصوص آن وجود خواهد داشت. بدیهی است که از منظر نگاه سهامداران، تقسیم سود نقدی شرکت بسیار جذاب بوده و برای آن ها آورده در پایان سال مالی از سهامداری خود خواهد داشت، اما موسسان و مدیران ارشد و بالارتبه شرکت، سعی در حفظ نقدینگی شرکت سهامی عام داشته و کمتر مایل به خروج پول واقعی از شرکت هستند. به هر ترتیب این موضوع به بحث و بررسی گذاشته شده و در نهایت در خصوص آن رای گیری می شود. نتیجه این موضوع نسبت به تقسیم سود نقدی میان سهامداران شرکت به شکل حداکثری یا پایین آوردن میزان آن، در گزارش مجمع عمومی سالیانه ارائه شده و در وب سایت کدال نیز درج خواهد شد. در شرایطی که شرکت بورسی زیان ده بوده و سودآوری مناسبی نداشته باشد یا میزان سود آن کفاف هزینه های جاری شرکت و بدهی های معوقه آن را ندهد، بدیهی است که از تقسیم سود نقدی میان سهامداران شرکت خبری نخواهد بود. با این حساب این یک الزام نیست که شرکت باید در هر شرایطی چنین سودی را میان سهامداران خود تقسیم کند. به این شکل در صورتی که شرایط پایه ای تقسیم سود وجود داشته باشد، در این مجمع نسبت به حجم آن تصمیم گیری خواهد شد و در صورتی که به کل امکان پرداخت سود به سهامداران وجود نداشته باشد، در مجمع موضوع را منتفی اعلام می کنند. به واقع نباید اختصاص این مبلغ سود، از فعالیت های آتی شرکت جلوگیری کرده و رشد و پیشرفت آن را با فلج همراه سازد.

تقسیم سود نقدی

به این ترتیب سهامداران می توانند از تقسیم سود نقدی و میزان آن به این شکل آگاهی پیدا کنند.

قانون تجارت در ماده 239 سود قابل تقسیم

سود قابل ‌تقسیم عبارت است از سود خالص سال مالی شرکت منهای زیان‌ های سال ‌های مالی قبل و اندوخته قانونی و سایر اندوخته ‌های اختیاری به‌ علاوه سود قابل ‌تقسیم سال ‌های قبل که تقسیم‌ نشده است.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *