کامل ترین سوال و جواب در مورد سود نقدی در بورس

سود نقدی در بورس یکی از موضوعاتی است که سوالات بسیاری در مورد آن طرح می شود. در سایت آموزش بورس قصد داریم در مورد این مفهوم توضیح دهیم.

 

تقسیم سود نقدی چطور به تصویب می رسد؟

در مجمع عمومی عادی سالیانه، صورت های مالی شرکت ارائه خواهند شد و برنامه های اجرایی بر سود نهایی شرکت، به رای گذاشته خواهد شد.

در این جلسه صورت های مالی شرکت به رای گذاشته شده و به تصویب می رسد و پس از آن با کسر هزینه هایی که در بالا نیز به آن ها اشاره کردیم، میزان سود تقسیمی مورد بررسی قرار گرفته و به تصویر خواهد رسید. (لازم به ذکر است که برای به تصویب رسیدن این مورد، لازم است که حتما حداقل 51 درصد از سهامداران حاضر در جلسه، به آن رای مثبت بدهند.)

 

 

 

کدام یک از سهامداران، مشمول دریافت سود نقدی در بورس خواهند بود؟

دقت داشته باشید که تنها سهامدارانی که در زمان برگزای مجمع عمومی سالیانه شرکت، دارای سهام آن بوده و در زمره سهامداران آن قرار داشته باشند، مشمول دریافت سود نقدی در بورس خواهند بود. ما حتی یک روز هم قبل از برگزاری مجمع سهم را خریداری کرده باشید در مجمع آن می توانید شرکت کنید.

با این حساب مهم نیست که شما چه زمانی سهام این شرکت را خریداری کرده باشید، حتی اگر زمان خرید شما چند روز قبل از برگزاری مجمع عادی سالیانه باشد، باز مشمول دریافت سود نقدی خواهید بود.

از طرفی دیگر اگر برای ماه ها مالک سهام این شرکت بوده، اما پیش از زمان برگزاری مجمع، سهام خود را به فروش رسانده و در تاریخ مجمع مالک سهام نباشید، مشمول دریافت سود نقدی نخواهید بود.

 

سود نقدی و تقسیمی سهامداران چگونه پرداخت می شود؟

شیوه پرداخت سود نقدی به سهامداران، به روش های گوناگونی بوده و این روش در همان جلسه مجمع از طریق رای سهامداران، مشخص خواهد شد. ممکن است این سود به صورت واقعا نقدی پرداخت شده و یا از طریق اهدای کالای تولیدی آن شرکت باشد.

ممکن است سود نقدی به حساب شما واریز شده یا از شما خواسته شود تا در یک بازه زمانی به شعب بانکی خاص مراجعه کنید. پس از برگزاری مجمع عادی سالیانه شرکت بورسی، 8 ماه مهلت به آن داده می شود تا نسبت به پرداخت سود تقسیمی به سهامداران اقدام کند. در نظر داشته باشید که غالبا مجامع در فاصله خرداد تا ابتدای شهریور ماه، برگزار می شوند.

 

 

 

دریافت خسارت تاخیر از شرکت های بورسی در صورت تاخیر در پرداخت سود تقسیمی

در شرایطی که شرکت بورسی در مهلت 8 ماهه نسبت به پرداخت سود نقدی به سهامداران اقدام نکند، امکان دریافت خسارت تاخیر تادیه وجود خواهد داشت. در این شرایط لازم اس که اظهارنامه قانونی ایجاد کرده و مطالبه سود نقدی به همراه خسارت تاخیر تادیه آن را داشته باشید. در صورت ادامه خودداری شرکت از پرداخت، امکان توقیف اموال شرکت وجود خواهد داشت.

لازم است که حتما تمامی مدارک و مستندات در این زمینه را در اختیار داشته باشید تا پرونده تشکیلی شما علیه شرکت بورسی مبنی بر عدم پرداخت سود نقدی در زمان قانونی، به نتیجه برسد.

 

چطور از eps و dps سهم خود مطلع شویم؟

برای اطلاع از میزان سود تقسیم شده هر سهم، می توان به سایت کدال مراجعه و طبق عکس زیر اقدام کنید.

پرداخت سود نقدی

 

قیمت سهم بعد از تقسیم سود در مجمع چگونه خواهد بود؟

این سوال را با مثالی توضیح می دهیم. فرض کنید قیمت سهم شپنا 2000 تومان است. این سهم در مجمع بورسی خود 500 تومان سود تقسیم می کند. پس از بازگشایی قیمت سهم 1500 تومان خواهد بود یعنی اینکه میزان سود نقدی تقسیم شده از قیمت سهم کم می شود.

البته باید به این نکته توجه کرد که با توجه به وضعیت بازار بورس در آن روز (روز بازگشایی) و همچنین گزارش سهم و وضعیت آن حتی امکان دارد سهم با قیمت های بسیار بالایی نیز بازگشایی داشته باشد (مثلا شپنا 2200 تومان باز شود)

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *