سود مجمع چیست و چگونه دریافت می شود ؟ + مثال + ویدئو

اگر در بازارهای بورس فعالیت داشته باشید، حتما تا به حال با وضعیت برگزاری مجمع و بسته شدن نماد بورسی پیش از آن و پس از آن، روبرو شده اید.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 93 تو مجمع فولاد شرکت کردم و بهم گفتن سود تعلق می گیره. منم کلی خوشحال شدم که قراره سود کنم. اما تا دو سال بعد اون نمیدونستم این سود رو باید چجوری دریافت کنم. تازه بعد مجمع قیمت سهم رو هم کم کرده بودن نامردا !

خلاصه رفتم و یاد گرفتم و همه سوالاتی که اون موقع داشتم رو اینجا براتون با جواب میذارم. تازه اون موقع سجام هم نبود و باید میرفتی بانک و خلاصه کلی داستان داشتم.

سود نقدی مجمع چیست ؟ + مثال

طبق روال همیشگی، چیزی در حدود 2 روز پیش از برگزاری مجمع نماد بورسی، آن نماد متوقف خواهد شد. در این مطلب بطور اختصاصی به سود مجمع خواهیم پرداخت.

به این معنی که دیگر قادر به خرید و فروش سهام این نماد نخواهید بود. پس از برگزاری مجمع نیز چند روز (از 2 تا حداکثر 5 روز)، برای بازگشایی مجدد نماد بورسی زمان صرف می گردد. پس از آن نماد بورسی دوباره سبز شده و معاملات خرید و فروش آن میسر خواهد بود.

هر شرکتی که در بورس فعال است، باید در طی سال و در قالب برگزاری مجامع بورسی، وضعیت شرکت را به سهامداران توضیح دهد و اگر شرکت سودی به دست آورده است آن را بین سهامداران تقسیم کند.

میزان و نحوه پرداخت سود مجمع در جلسه مجمع آن شرکت تعیین و به تصویب می رسد. شرکت می تواند بخشی از سود به دست به دست آمده یا همه آن را بین سهامداران تقسیم کند. طبق قانون حداقل باید 10 درصد از سود بدست آمده بین سهامداران تقسیم شود.

مثال

بطور مثال سهم فولاد به مجمع عمومی عادی می رود و به ازای هر سهم 200 تومان سود شناسایی می کند که از این 200 تومن 150 تومان را بین سهامداران تقسیم خواهد کرد. اگر شما 1000 سهم فولاد داشته باشید (در زمان مجمع باید سهم را داشته باشید) مبلغ 150،000 تومان به شما بعنوان سود مجمع اختصاص داده خواهد شد.

به این شکل اگر سهام خود را پیش از برگزاری مجمع به فروش رسانده باشید، سهمی از سود آن به شما تعلق نخواهد گرفت. از طرفی دیگر خرید سهام پس از برگزاری مجمع، حتی دقایقی پس از آن نیز برای دریافت این سود، ثمربخش نخواهد بود. یعنی اگر در موقع برگزاری مجمع شما سهامدار سهم باشید سود مجمع به شما تعلق خواهد گرفت.

اما جالب اینجاست که اگر چند روز و حتی یک ساعت پیش از برگزاری مجمع سهام (توجه کنید دو روز قبل از مجمع نماد قابل معامله نخواهد بود)نماد معاملاتی مربوط به آن را خریداری کرده باشید و در واقع در شمار سهامداران تازه وارد آن باشید، باز هم از سود مجمع بهره مند خواهید گشت.

None found

 

تا چه زمانی برای دریافت سود مجمع وقت داریم؟

عده ای ممکن است این سود نقدی را بلافاصله دریافت کنند و عده ای دیگر با تاخیر یک ساله یا حتی بیشتر مراجعه داشته باشند. به هر صورت شرکت نماد معاملاتی، موظف به پرداخت رقم سود تعیین شده خواهد بود.

دریافت سود مجمع

نکته: توجه داشته باشید که برای دریافت این سود نقدی تا مدت ها فرصت خواهید داشت و عدم دریافت آن در زمان اعلام شده، به منزله حذف آن نخواهد بود. بطور مثال امکان دارد شما سود مجمع سال 95 سهم فولاد را در سال 99 دریافت کنید (تاخیر از سمت شما باشد وگرنه شرکت سالانه بصورت مرتب سودها را پرداخت می کند)

 

ویدئو آموزشی دریافت سود مجمع

فرآیند دریافت سود مجمع یکی از موضوعاتی است که بسیاری از فعالین بورسی در مورد آن سوالاتی دارند که در این مطلب از سایت آموزش بورس به آن خواهیم پرداخت.

 

سود مجمع چگونه دریافت کنیم ؟ + مثال

پس از اعلام تقسیم سود مجمع میان سهامداران، روش دریافت این سود طی اعلامیه ای که در وب سایت کدال قابل مشاهده است، اعلام خواهد شد. ممکن است این سود به صورت مستقیم به حساب سهامداران واریز شده و یا از آن ها خواسته شود تا برای دریافت سود خود، به شعب بانک مراجعه نمایند.

وارد سایت کدال شوید، اسم سهم خود را وارد کرده و بدنبال گزارش مشابه عکس زیر باشید (خلاصه تصمیمات مجمع عمومی عادی). در این گزارش میزان سود مجمع به همراه نحوه دریافت و تاریخ دریافت آن بطور کامل توضیح داده شده است.

چطور سود مجمع دریافت کنیم

1- سود بصورت اتوماتیک از طریق سامانه سجام به حساب بانکی شما واریز می شود (نیازی نیست کاری کنید و در تاریخ اعلام شده توسط شرکت بصورت اتوماتیک به حسابی که موقع ثبت نام در سایت سجام معرفی کرده اید واریز می شود)

2- طبق اعلام شرکت (مثل عکس زیر) باید در تاریخ مشخص به بانک معرفی شده مراجعه کنید. بطور مثال شرکت داروسازی اکسیر در عکس زیر زمان و بانکی که باید سود نقدی سهم را دریافت کنیم را مشخص کرده است.

سود مجمع

کلیه اطلاعات مربوط به مجمع های عمومی نمادهای بورسی را می توانید از طریق وب سایت کدال مشاهده نمایید. اما گذشته از آن، در صورتی که شما دارای نماد معاملات آنلاین بوده و از طریق پرتال کارگزاری به خرید و فروش سهام می پردازید، در همان پرتال کلیه اطلاعات را مشاهده می کنید. اکثر کارگزاری ها، اطلاعات مختلف مربوط به نمادهای معاملاتی بازار بورس را برگرفته از وب سایت کدال، در پنل خود نمایش می دهند.

 

چه زمانی سود مجمع به سهامدار تعلق میگیرد ؟ + مثال

همانطور که گفته شد برای متوجه شدن زمان پرداخت سود مجمع، باید به سایت کدال مراجعه کرد. بعنوان مثال ما می خواهیم بدانیم سهم صبا چه زمانی و به چه مبلغی سود تقسیم کرده است و چگونه باید سود مجمع را دریافت کنیم.

چگونه سود مجمع را دریافت کنیم

پس از ورود به سایت کدال مانند عکس بالا سهم و نوع اطلاعیه را جستجو کنید. سپس مشاهده می کنید که شرکت نوع دریافت سهم و مبلغ آن را بطور کامل در اطلاعیه توضیح داده است.

 

از کجا بفهمیم سود مجمع به ما تعلق میگیرد ؟ 

همانطور که بالاتر توضیح داده شد، اگر در زمان برگزاری مجمع (به همان روش قبل می توانید تاریخ برگزاری مجمع سهم خود را در کدال پیدا کنید) سهم مورد نظر را در پرتفو خود داشته باشید، سود مجمع به شما تعلق خواهد گرفت. حتی اگر بعد از برگزاری مجمع سهم خود را بفروشید باز سود مجمع شامل شما خواهد بود.

چگونه سود مجمع را دریافت کنیم کارگزاری مفید

بعضی از کارگزاری های بورسی مثل کارگزاری آگاه، دارای امکاناتی هستند که سودهای دریافتی شما را نشان می دهند که از منوهای سامانه آنلاین می توانید آنها را مشاهده کنید.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *