سود عرضه اولیه سهام چقدر است؟ + ویدیو

چیزی که آمار و مشاهدات نشان می دهد، حاکی از آن است که سود عرضه اولیه سهام طی چند روز معاملاتی نخستین، می تواند تا 30 درصد و حتی گاهی بیشتر نیز پیش برود. این نیز درست همان علت اشتیاق سرمایه گذاران بازار سرمایه برای خرید سهام عرضه اولیه است: سودآوری با ضریب رشد بالا و نسبتا قطعی!

 

سود بدون ریسک در بورس

سود عرضه اولیه

 

اما لازم است که این موضوع را از دریچه ای دیگر نیز ببینیم: از آن جایی که معمولا تقاضا برای خرید سهام عرضه اولیه بالا است، تخصیص سهام به هر کد بورسی، آن قدرها بالا نیست و این موضوع باعث می شود که علی رغم رشد درصدی بالای سهام، مبلغ قابل توجهی سود تشکیل نشود.

به همین دلیل معمولا با وجود سودآوری ضریبی و درصدی بالای یک سهم عرضه اولیه در چند روز نخستین عرضه، مبلغ ریالی سودآوری آن، قابل توجه و چشمگیر نیست.

 

 

اگر پول بیشتر در حساب کارگزاری واریز و با آن عرضه اولیه نخریم، چه اتفاقی برای پول مازاد می افتد؟

“اگر پول بیشتر در حساب کارگزاری ریخته و با آن عرضه اولیه نخریم، چه اتفاقی برای پول مازاد می افتد؟”، این سوالی است که بسیاری از تازه واردهای بازار بورس داشته و نسبت به اضافه شارژ موجودی حساب خود، کنجکاو هستند.

دیهی است که با واریز وجه اضافی از آن چیزی که برای خرید سهام عرضه اولیه نیاز بوده، مشکلی وجود نخواهد داشت. به این ترتیب همان میزان وجهی که بابت خرید سهام عرضه اولیه نیاز است، در حساب کارگزاری بلوکه شده و پس از تخصیص سهم، برداشت می شود.

باقی مانده وجه نیز در حساب شما نزد کارگزاری محفوظ باقی مانده و می توانید درخواست استرداد آن را ثبت کرده و یا سهم های دیگری خریداری کنید.

 

آیا خرید عرضه اولیه همیشه تصمیم درستی است؟

نمی توان این واقعیت را منکر شد که خرید سهام عرضه اولیه در اکثر مواقع با سودآوری قابل توجهی همراه است، اما این یک امر مطلق و قطعی نیست. بنابراین نمی توان بدون تحقیق و تحلیل، نسبت به خرید هر سهم عرضه اولیه ای اقدام کرد.

در غالب مواقع پس از خرید سهام عرضه اولیه با رشد پیوسته ی آن، حداقل تا چند روز پس از روز نخستین عرضه روبرو هستیم. اما بعضی اوقات نیز این رشد به آن شکل مورد انتظار اتفاق نیفتاده و یا حتی با افت قیمت مواجه خواهیم شد.

 

 

چرا سهامداران از خرید سهام عرضه اولیه استقبال می کنند؟

اگر در میان سهامداران بازار بورس نشسته باشید، اغلب می شنوید که آن ها با هیجان از سهم های عرضه اولیه صحبت کرده و اخبار مربوط به این سهم ها را دنبال می کنند. علت چیست؟ علت استقبال سهامداران از خرید سهام عرضه اولیه، اطمینان بخشی بالا نسبت به سودآوری این سهم ها است.

به علاوه غالبا سهم های عرضه اولیه در روزهای نخستین پس از عرضه، درصد سود 20 تا 30 درصدی، به همراه داشته و همین موضوع ثبت سفارش و خرید سهام عرضه اولیه را برای سهامداران جذاب می سازد.

البته تجربه ثابت کرده است که گاهی اوقات نیز اوضاع به این اندازه خوشبینانه پیش نرفته و سود به مراتب کمتر بوده و یا حتی با ضرر توأم شده است.

 

ویدیو آموزشی عرضه اولیه 

 

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *