سود اوراق مشارکت چگونه محاسبه می شود و چرا باید این اوراق را بخریم؟

با خرید اوراق مشارکت، امکان دریافت سودی تضمین‌شده و معین به عنوان سود علی‌الحساب در بازه‌های زمانی مشخصی برای دارنده اوراق به وجود می‌آید. یعنی با خرید اوراق مشارکت می‌توانید در یک سرمایه‌گذاری بدون ریسک و تضمین‌شده شرکت کنید. سود اوراق مشارکت موضوع این مطلب از سایت آموزش بورس است.

 

سود اوراق مشارکت

 

ضمانت اوراق مشارکت چیست؟

شاید بپرسید که چه کسی این سود را ضمانت می‌کند و از کجا معلوم است که سود معینی که گفته می‌شود قطعا به دست سرمایه‌گذار خواهد رسید؟ ضامن این اوراق، دولت، بانک‌ها یا موسسات مالی معتبر هستند. فرض کنید در یک شرکت دولتی که در زمینه تولید محصولی خاص فعالیت می‌کند،

 

 

سود اوراق چقدر است؟

با خرید این اوراق، سرمایه‌گذاری می‌کنید. این شرکت برای پیش‌برد پروژه خود نیاز به میلیاردها سرمایه دارد که این سرمایه را از طریق فروش ورق های مشارکت تامین می‌کند و بنا به تخمینی که می‌زند به این نتیجه می‌رسد که در طی ۴-۵ سال آینده، سودآوری‌اش ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش خواهد داشت.

حال اگر شما مشارکت این شرکت را خریداری کنید در سود حاصل از فعالیت آن به طور محدود و در مدت زمانی مشخص منتفع خواهید شد. معامله خوب و سازنده‌ای به نظر می‌رسد. این‌طور نیست؟

به دارندگان اوراق مشارکت، سود علی‌الحسابی در بازه‌های زمانی معین داده می‌شود و بعد از اینکه پروژه به اتمام رسید، سود قطعی پروژه نیز محاسبه می‌شود و اگر تفاوتی میان آن و سود علی‌الحساب پرداخت‌شده وجود داشته باشد، ما به التفاوت به دارنده اوراق مشارکت پرداخت خواهد شد.

 

 

اگر پروژه سود ده نشد چاره چیست؟

حال اگر پروژه مذکور به سودی که ادعا می‌کرده دست پیدا نکند، تکلیف چیست؟ در این صورت، وظیفه ضامن این است که مبلغ سود وعده شده را به دارندگان اوراق بدهد. در نتیجه چنین نوعی از سرمایه‌گذاری ریسک و خطری ندارد. ضمن اینکه سود اوراق مشارکت مشمول مالیات نمی‌شود و این موضوع، دلیل دیگری برای مطلوب بودن سرمایه‌گذاری با خرید اوراق مشارکت است.

 

ویدیو آموزشی

 

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *