برای زندانی کردن خرس پرتفوی (سهم منفی) خود باید چه کنیم؟

برای زندانی کردن خرس پرتفوی یا سهم منفی سبد سهام خود  یا سهم منفی سبد سهام باید به موقع نسبت به خرید سهم اقدام کرده و زمان صحیح فروش آن را به درستی تشخیص دهید. همین طور خرید و فروش سهام های مختلف شما باید بر مبنای تعیین حد سود و حد ضرر باشد و بی مهابا به سرمایه گذاری نپردازید.

در صورتی که سهامی از سهم های شما زیان ده شد، با مطالعه و بررسی بازار و در صورت مساعد بودن شرایط، از خرید پله ای برای کم کردن میانگین خرید خود و کاهش ضرر استفاده کنید. در این فرمول باید فاکتور زمان را به دقت در نظر بگیرید. با بروز نوسانات در بازار، لازم است که نگاه درستی به سبد سهم های خود داشته باشید.

در زمانی که قیمت سهم های شما روند صعودی به خود گرفته است، باید در نقاط مطمئن و لازم، در صورت نیاز خرید مجدد انجام داده و یا در صورت تائید تحلیل ها، نسبت به فروش به موقع و ایمن سازی سود، اقدام کنید.

همین طور در صورتی که سهم ها در مدار نزولی قرار گرفته اند، با داشتن تحلیل های مناسب سهم های مرتبط را خرید پله ای داشته و یا در صورت رسیدن به حد ضرر، نسبت به فروش آن ها اقدام کنید.

 

ترس و طمع در بورس

دو عامل بسیار مهم در که باعث ایجاد سهم منفی در سبد سهام می شوند. بطوریکه وقتی قیمت ها رشد می کند به دلیل ایجاد طمع و کسب سود بیشتر افراد اقدام به فروش سهام نمی کنند و در نتیجه فرصت خروج از سهام یا فروختن آن را از دست می دهد.

در مقابل وقتی سهم منفی شد و به نقطه حمایت معتبر خود رسید، افراد به دلیل ترس از ریزش یا اصلاح بیشتر اقدام به خرید نکرده و فرصت مناسب رهایی از سهم منفی را از دست می دهند. در نتیجه همیشه سهم منفی با آنها باقی می ماند.

 

 

سهم منفی در سبد سهام و رهایی از آن

در ابتدا باید توجه کنیم که این اجازه را ندهیم که سهم منفی در سبد بوجود آید. یعنی به نوعی باید پیشگیری انجام دهیم. همیشه گفته اند پیشگیری بهتر از درمان است. برای جلوگیری از ایجاد سهم منفی در پرتفو نکات زیر را رعایت کنید:

 • سهم را در نقاط حمایتی معتبر خریداری کنید
 • از خرید هیجانی مخصوصا در صف خرید خودداری کنید
 • حس عقب ماندگی از بازار به شما دست ندهد. بازار همیشه فرصت ورود مجدد به شما خواهد داد
 • نگاه سرمایه گذاری خود را به بلند مدت و یا میان مدت تغییر دهید

حال اگر به هر دلیلی به نکات بالا توجه نکردید و سهم منفی در سبد سهام ایجاد شد روش هایی برای رهایی از این سهم منفی وجود دارد. اولین روش این است که همیشه مقداری از سرمایه خود را بصورت نقد در پرتفو داشته باشید. در صورت اینکه سهم قیمتش کاهش یافت در نقاط مناسب از قیمت اقدام به کاهش میانگین کنید.

روش دوم استفاده از حد ضرر است که مثلا شما تعیین میکنید وقتی سهمی 10 درصد منفی شد بدون توجه به روند و یا اخبار سهم آن را به فروش می رسانم. در مورد حد ضرر بصورت مفصل در این لینک صحبت شده است.

روش بعدی فروش سهم منفی است. یعنی اگر به این نتیجه رسیدید که سهم دارای پتانسیل خوبی نیست و خرید آن اشتباه بوده است بهتر است اشتباه خود را پذیرفته و از سهم با منفی خارج شوید.

روش های بسیاری برای خرید سهام وجود دارد. ما در سایت آموزش بصورت مفصل در مورد نحوه خرید خوب در بورس صحبت کرده ایم. (مشاهده مطالب خرید خوب در بورس)

 

 

از بازار خرسی و بازار گاوی چه می دانیم؟

بازار خرسی و بازار گاوی دو مفهوم بورسی هستند که دانستن درباره آن ها، باعث می شود تا در سرمایه گذاری های خود هوشمندانه تر و محتاطانه تر عمل کنید. برای درک بهتر این مفهوم، یک گاو و یک خرس را رویاروی هم در نظر بگیرید که قصد حمله به یکدیگر را دارند.

گاور شاخ های را به سمت بالا آورده و خرس برای حمله کرده به سمت پایین خیز برمی دارد. بازار بورس را نیز باید چنین چیزی در نظر بگیریم: زمانی که بازار گاوی باشد، سهم ها رو به رشد و در مسیر حرکت صعودی هستند. با خرسی شدن بازار، سهم ها رو به نزول رفته و در مسیر حرکت نزولی قرار می گیرند.

با این حساب برای رسیدن به سودآوری مناسب در این بازار، باید خرس پرتفوی خود را زندانی کرده و اجازه ندهید سبد سهام شما به سمت نزولی قرار بگیرد.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *