سهام مدیریتی در بورس چیست و چرا باید به آن توجه کنیم؟

 سهام مدیریتی قابلیت کنترل هیات مدیره را دارد لذا به آن سهام کنترلی هم میگویند. دارنده این سهام میتواند نشست های هیات مدیره را برگذار و یک شرکت را برنامه ریزی کند. سهام دار کنترلی میتواند اعضای  هیات مدیره را مشخص کند و آن سهام رای و امتیاز بیشتری نسبت به سهام جزء دارد.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 99 بود، یهویی دیدم سرمایه گذاری بوعلی سهم دماوند رو در قیمت 9 هزار تومان خرید! اون موقع قیمت سهم دماوند حدودا 6 هزار تومان بود و برام جالب بود که یک شرکت چرا چندین درصد بالاتر یه شرکت دیگه رو بخره.

از اینجا متوجه شدم که سهام مدیریتی چقدر تو بورس مهمه چون میتونه مدیریت یه شرکت رو تغییر بده و روند رو به رشد و خوبی رو برای شرکت به ارمغان بیاره.

بخشی از تجربیاتم رو رایگان در مطلب زیر می خوانید و بخش ویژه ای را هم به دلیل طولانی بودن، با هزینه بسیار ناچیز براتون در پایان همین مطلب گذاشتم که می تونید استفاده کنید.

اختیارات سهامدار مدیریتی

این شخص میتواند علاوه بر نقش موثر بر مدیریت شرکت و کنترل اکثریت اعضای تیم میدیریتی مدیر عامل را نیز تعیین کند. دارنده این سهام اغلب به سرعت و با دقت بیشتری اخبار جدید شرکت را دریافت میکند که تاثیر در جهت معاملات بازار را برای او راحت میکند. البته این اخبار تحت نظر دستورالعمل ناظر بازار اتفاق میفتد.

 

سهام کنترلی و میزان لازم آن

میزان و اندازه سهام مورد نظر برای سهامدار مدیریتی به ترکیب صاحبان آن سهم و تعداد اعضای هیات مدیره وابسته است. اغلب شرکت ها تیم مدیریتی 5 نفره دارند.

اگر در ترکیب سهامداران سهم جزئی وجود نداشته باشد میزان سهام مورد نظر برای کسب عضویت در هیات مدیره 7/16 درصد میباشد و اگر تیم مدیریتی 7 نفره باشد آن مقدارکمتر از 6/12 درصد خواهد بود.

سهام مدیریتی

در نشست ها این امکان هست که با مذاکره رای دیگران را در تصمیمی به سمت خود سوق داد و از آن استفاده کرد. و با بیشتر از 50 درصد سهام یک شرکت بلوک مدیریتی  آن متعلق به سهامدار خواهد بود.

 

ارزش سهام خرد در مقابل سهام مدیریتی

سهام مدیریتی میتواند یک نشست مدیران را ترتیب دهد در غیر اینطورت اگر میزانش به اندازه این کار نباشد با ارزش سهام عادی برابر است. در برخی مواقع افرادی که میزانی سهام دارند که میتوانند برای تصمیم گیری هیات مدیره آن را به سهامدار مدیریتی دیگری بفروشند ارزش بیشتری کسب میکنند که به آنها سهام طلایی میگویند.

سهام مدیریتی به دلیل ارزش بالایشان و اینکه قابل معامله برای دیگران باشد دارای شرایطی هستند که گاها میتوان آنها را به صورت اقساط و پیش پرداخت معامله کرد و مساله زمان پرداخت بحث مطرح شده در اینگونه معاملات است که میتواند نرخ آنرا بالاتر ببرد.

 

تاثیر سهام مدیریتی

در بازار بورس رقابت های گسترده و زمان بر بر سر بلوک های بزرگ شرکت ها توجه معامله گران را به خود جلب میکند. علت این مساله تاثیر گذاری این معاملات بر روند قیمتی سهام در کوتاه مدت نیز هست.

در یک معامله بلوکی تاثیرش را بر سهام داران و قیمت سهم خرد بدین صورت میگذارد که با تغییر مدیریت  یک شرکت روند سیاستگذاری شرکت تغییر میکند و فعالیت های آینده شرکت تحت نظارت مدیر جدید باعث سود رسانی بیشتر شرکت و در نتیجه روند رشد قیمت سهم میشود. همچنین ممکن است در این اتفاق خریدار جدید برای تصاحب سهم بیشتر به طور روزانه سهم را از بازار جمع کند که باعث افزایش قیمت سهم میشود.

 

سهام بلوکی و خالص ارزش دارایی

محاسبه خالص ارزش دارایی در موسسات سرمایه گذاری امری پیچیده است. در بورس دو گروه فالیت میکنند. گروه اول شرکت های سرمایه گذاری هستند که  اهداف کوتاه مدت دارند لذا سهامشان سهام مدیریتی نیست. گروه دیگر هلدینگ ها هستند که با اهداف نظارتی وارد شرکت ها میشوند و سهام خود را به قیمت روز خرید فروش نمیکنند.

هلدینگ ها غالبا اهداف بلند مدت دارند و شرکت های زیرمجموعه خود را جابجا نمیکنند و بلوک ها را برای بلند مدت حفظ کرده و معامله نمیکنند. پس برای محاسبه خالص ارزش دارایی این گونه شرکت های بزرگ ارزش سهام عادی محاسبه میشود.

تجربیات یک بورسی

چگونه از معاملات بلوکی و مدیریتی سیگنال بگیریم؟

چرا به معاملات بلوکی توجه نمیکنید؟

معاملات بلوکی وقتی در سهمی انجام می شود قیمتش خیلی مهم است. مثلا اگر سهمی قیمتش 1000 تومان است و در معاملات بلوکی 2000 تومان معامله می شود یعنی اینکه احتمالا سهم رشد خواهد کرد. در این فایل بطور کامل همه جوانب معاملات بلوکی را بیان کرده ایم.

خرید و فروش سهام مدیریتی چه تاثیری بر قیمت سهم دارد ؟

بطور کلی هر وقت مدیریت یک شرکت عوض می شود، احتمالا شامل تغییرات مثبت خواهد شد. لذا وقتی گروهی سهام مدیریتی سهمی را میخرند احتمالا برنامه توسعه و پیشرفت برای شرکت دارند و از این نظر قیمت سهم می تواند افزایش یابد.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. انواع سهام در بازار
 2. روش انجام معاملات عمده در بورس
 3. از معاملات بلوکی چگونه سیگنال بگیریم ؟
 4. خرید و فروش سهام مدیریتی چه تاثیری بر قیمت سهام دارد ؟

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 40 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 10,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *