پس از اعلام مدیریت مستقیم سهام عدالت در بورس چه اتفاقی می افتد؟ + ویدیو

در صورتی که فرد در سامانه سهام عدالت، درخواست مدیریت مستقیم سهام خویش در بازار بورس را اعلام کرده باشد، به اندازه معادل سهم فرد از 36 شرت بورسی مالکیت سهام در بورس را خواهد داشت. به علاوه به این سهامداران به میزان دارایی آن ها از سهام شرکت های غیربورسی سهام عدالت، از سهام شرکت های سرمایه گذاری استانی، برخوردار خواهند بود. در این مقاله از سایت آموزش بورس در مورد سهام عدالت در بورس صحبت خواهیم کرد.

سهام عدالت در بورس

پس از این مرحله خود فرد است که باید مدیریت سهام خویش در بازار بورس را به دست بگیرد. از این جهت لازم است تا دانش و توانمندی های خود در بازار بورس را بالا برده و از این پتانسیل و فرصت به وجود آمده نهایت استفاده را ببرد. بدیهی است که پس از اعلام سازمان بورس در خصوص شکل نقل و انتقال و معاملات سهام عدالت، گرمی این بازار به شدت بالا رفته و فعالیت در آن نیازمند هشیاری و علم کافی می گردد.

لازم به یادآوری است که در صورت تصمیم به فروش سهام از طریق چنین فردی، هویت سنجی نیز انجام خواهد گرفت. البته در حال حاضر امکان فروش سهام عدالت وجود ندارد و باید در زمان خود، سازمان بورس، شرایط معامله سهام عدالت را به خوبی مشخص و شفاف سازی نماید.

 

معافیت از مالیات برای بار نخستین سهامدار

طبق چیزی که اعلام شده است، افرادی که تصمیم به مدیریت مستقیم سهام عدالت خود در بازار بورس را دارند، پس از به نام شدن سهام به نام آن ها، از مالیات معاف خواهد بود. اما اگر سهامداری از این عده تغییر نظر داده و مایل به واگذاری سهام خود به شرکت سرمایه گذاری استانی  باشد، ملزم به پرداخت مالیات بوده و دیگر از معافیت خبری نخواهد بود.

 

 

 

نحوه و آثار آزادسازی سهام عدالت در بازار بورس

در سال 1385، 49 میلیون و 152 هزار و 741 نفر به سهام 50 شرکت دست یافتند که از این 50 شرکت، 36 تای آن ها بورسی و 14 تا نیز غیربورسی بودند. در آن زمان ارزش کل سهام عدالت چیزی در حدود 26 تریلیون تومان برآورد شد و اکنون در سال 1399، این رقم به 300 تریلیون تومان نزدیک شده است.

طی تصمیم شورای عالی بورس، شکل عرضه 300 هزار میلیارد تومان سهام عدالت در بازار بورس، به زودی تعیین خواهد شد و این نوید بزرگی برای سهامداران است. در نهایت با توجه به ابعاد گسترده این موضوع و لزوم بررسی و دقت کافی در خصوص نحوه آزادسازی سهام عدالت در بازار بورس و معاملات بعدی آن، مساله به مجلس وارد شده و صحن علنی مجلس پس از بررسی های لازم، نسبت به آن تصمیم گیری نهایی را انجام خواهد داد.

 

 

 با توجه به ارزشمندی سهام عدالت و شرکت های مادر بورسی آن که از قدرت خوبی برخوردار هستند، به نظر می رسد که دارندگان سهام عدالت، به وضعیت بسیار خوبی در بازار بورس دست یابند.

با توجه به ارزشمندی سهام عدالت و وضعیت فعلی بازار بورس، پیش بینی می شود که با عرضه این سهام در بازار، شاهد افزایش معاملات و رونق گرفتن بازار سرمایه باشیم. جذب نقدینگی در این حال بالا رفته و بازار بورس شرایط پویاتری به دست می آورد. به احتمال زیاد و مطابق گمانه زنی ها، آزادسازی سهام عدالت در بازار بورس، در چند مرحله متناوب صورت خواهد گرفت و این به نظم گرفتن بازار، کمک زیادی می کند.

شرکت های بورسی پشتیبان سهام عدالت، همگی از شرکت های بزرگ و قدرتمند هستند. درصد سهام تخصیص یافته به سهام عدالت در این شرکت ها را در جدول زیر مشاهده می نمایید:

نام شرکت درصد سهام اختصاص یافته سهام عدالت
آلومینیوم ایران -ایرالکو 30
ایران خودرو 1
بانک تجارت 40
بانک صادرات ایران 40
بانک ملت 30
پارس سوییچ 46
پالایش نفت بندرعباس 20
پالایش نفت تهران 70
پالایش نفت شیراز 20
پالایش نفت اصفهان 20
پالایش نفت تبریز 20
پتروشیمی مارون 30
پست بانک 25
چادرملو 21
حمل و نقل پتروشیمی 29
سایپا 1
سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران 22
سرمایه گذاری رنا 2
سیمان داراب 50
سیمان دشتسان 34
فولاد آلیاژی ایران 39
فولاد خوزستان 30
فولاد مبارکه اصفهان 30
کارخانجات مخابراتی ایران 35
کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران 24
گل کهر 11
مخابرات ایران 20
مپنا 26
ملی صنایع مس ایران 37
نیرو ترانس 31
بیمه دانا 55
پالایش نفت لاوان 20
پتروشیمی شهید تندگویان 10
پتروشیمی جم 15
صنایع پتروشیمی خلیج فارس 40

کسانی که نیاز ندارند، توصیه می شود که سهام عدالت خود را نفروشند زیرا آینده بسیار خوبی برای آن متصور هستیم. اما در صورت نیاز نیز شرایط بسیار خوبی برای فروش با قیمتی مناسب خواهد بود. به هر ترتیب به نظر می رسد که با وارد شدن سهام عدالت به بازار بورس، در صورت مدیریت صحیح آن، رشد چشمگیری در این بازار به وقوع پیوسته و جریان نقدینگی سمت و سوی جدیدی به خود بگیرد.

 

ویدیو آموزشی سهام عدالت

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *