سهام جایزه چیست؟ با ارائه مثال و فیلم آموزشی کامل

سهام جایزه به زبان ساده : به واقع از نام این سهام نیز پیداست که پس از اعطا به سهامداران، به آن ها تعلق گرفته و سهامدار نیازی به انجام دادن هیچ اقدامی چه ریالی و چه غیرریالی برای در اختیار داشتن این سهام نخواهد داشت.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

من چند بار نداسته و دانسته سال 95 تو افزایش سرمایه چند تا شرکت رفتم. واقعیتش اون موقع هیچی در مورد افزایش سرمایه و سهام جایزه نمی دونستم. بعدش همش قیمت سهم کم می شد و من فک میکردم چیزی دارن ازم میدزدن راستش!

تا اینکه یه بار کامل نشستم خوندم ببینم چه خبره کلا. تازه متوجه شدم عجب چیزیه و معمولا باعث رشد قیمت سهم میشه. حالا همه سوالاتی که اون زمان برام پیش اومده رو با جوابشون براتون میذارم

سهام جایزه چیست ؟ + مثال

در مطالب قبلی در مورد روش های افزایش سرمایه به طور مفصل صحبت کردیم. برای درک سهام جایزه با یک مثال جلو می رویم.

مثال

بطور مثال شما دارای یک مغازه هستید و پس از طی یک سال موفق به کسب سود 2 میلیارد تومانی در کسب و کار خود شده اید. 500 میلیون تومان از این سود را در حساب بانکی ذخیره می کنید و 1.5 میلیارد باقیمانده رو مجدد وارد کسب و کار می کنید.

فرض کنید 3 سال مداوم این فرایند انجام شود. شما در حساب ذخیره خود هم اکنون 1.5 میلیارد تومان دارید که در بورس از این بعنوان سود انباشته یا سود ذخیره شده نام برده می شود.

در مورد شرکت ها نیز به این شکل است. شرکت های سود ده بورسی سالانه بخشی از سود خود را بین سهامداران تقسیم می کنند (سود نقدی) و بخشی از آن را بعنوان سود انباشته نزد خود نگهداری می کنند. از سود انباشته معمولا برای توسعه شرکت نیز استفاده می شود.

سهام جایزه افزایش سرمایه

حال بعضی وقتا این سودانباشته بسیار زیاد می شود و شرکت میخواهد این سود را نیز به گردش در آورده و از آن استفاده کند. در این حال باید اقدام به افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا تجدید ارزیابی کند. برای افزایش سرمایه از این روش و تخصیص مبلغ سود به سهامداران، سهمی با عنوان سهم جایزه به سهامداران تعلق می گیرد.

پس تا اینجا متوجه شویم که اگر شرکتی افزایش سرمایه از محل سود انباشته یا تجدید ارزیابی انجام دهد و در زمان برگزاری مجمع ما سهامدار آن شرکت باشیم، برای به جریان افتادن مبلغ سود انباشته، شرکت به ما سهم جایزه می دهد.

 

چه زمانی سهام جایزه قابل معامله است ؟

معمولا فرآیند اضافه شدن سهم جایزه به پرتفو بین 2 تا 4 ماه زمان می خواهد. بعد از این مدت سهام جایزه به پرتفو شما اضافه می شود اما تا زمان ثبت کامل (حدودا 2 تا 4 هفته) اجازه فروش آن را نخواهید داشت. بطور کلی هر افزایش سرمایه شامل شش مرحله میشه :

 1. پیشنهاد هیات مدیره به مجمع عمومی فوق العاده
 2. اظهار نظر حسابرس و بازرس قانونی
 3. صدور مجوز افزایش سرمایه
 4. آگهی دعوت به مجمع عمومی فوق العاده
 5. تصمیمات مجمع عمومی فوق العاده
 6. آگهی ثبت افزایش سرمایه

در پایان مرحله چهارم، سهام جایزه به پرتفو شما اضافه میشه اما قابلیت فروش نخواهد داشت. پس انجام مرحله ششم می توانید سهام جایزه خود را بفروشید. اگر افزایش سرمایه بیش از 200 درصد باشد انجام مرحله ششم معمولا بیش از 3 ماه زمان میخواد

 

در چه صورت سهام جایزه تعلق میگیرد ؟

به دلایل مختلفی شرکت های بورسی ممکن است سهام هدیه را میان سهامداران خود تقسیم کنند که یکی از مهم ترین آن ها افزایش سرمایه از محل سود انباشته (همچنین در افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی نیز تعلق می گیرد) است.

البته گاهی اوقات نیز شرکت های بورسی به جای پرداخت سود نقدی، آن را به شکل سهام جایزه میان سهامداران خود تقسیم می کنند. به هر ترتیب و به هر علتی که سهام جایزه به سهامداران تعلق گرفته باشد، نیازی به پرداخت هیچ مبلغی بابت آن از سوی سهامدار نخواهد بود.

 

 

ویدئو آموزشی

 

 

 

چگونه سهام جایزه را دریافت کنیم ؟

کلا برای دریافت سهام جایزه نیاز به انجام کار خاصی نیست! فقط باید صبر کنید تا سهام جایزه به پرتفو شما اضافه بشه.

برای دریافت سهم جایزه عملا نباید کاری کنید. یعنی بعد از 2 تا 4 ماه بصورت اتوماتیک سهم جایزه به پرتفو شما اضافه می شود. اگر بعد از این مدت سهم جایزه به پرتفو شما اضافه نشد پس از چک کردن سایت کدال (اینکه افزایش سرمایه ثبت شده باشه) و مطمئن شدن از این مورد با کارگزاری خودتون تماس بگیرید.

 

 

آیا سهام جایزه را میتوان فروخت ؟

بله، بعد از انجام فرآیند افزایش سرمایه و اعمال سهام جایزه در پرتفو شما می توانید مانند بقیه سهام آن را بفروشید. (بین 2 تا 4 ماه زمان میخواد)

 

 

مزیت سهام جایزه چیست؟

اما به طور معمول انتظار داریم که پس از آن، قیمت سهام به دنبال پر کردن گپ ایجاد شده بوده و در مدت زمانی بین 2 تا 10 ماه، به قیمت سابق خود (پیش از افزایش سرمایه و اضافه شدن سهام جایزه) بازگردد.

در صورتی که اوضاع شاخص بورس مناسب و صعودی بوده و سهام نیز سیر پیش بینی شده خود را طی کرده و گپ قیمتی را پر نماید، سهامدارانی که سهام جایزه دریافت کرده اند، به سود قابل توجهی دست خواهند یافت. درست به همین دلیل است که غالبا سهامداران از دریافت سهام جایزه هیجان زده هستند.

 

 

با سهام جایزه چه کنیم + مثال

برای دریافت سهام جایزه ابتدا باید در مجمع افزایش سرمایه سهم شرکت کرده باشید. سپس بعد از مدتی قیمت سهام تغییر می یابد و با پرتفو شما سهمی با عنوان سهم جایزه افزوده می شود.

مثال

فرض کنید شما 500 سهم فولاد دارید و این شرکت از محل سود انباشته افزایش سرمایه 300 درصدی ارائه داده است و قبل از افزایش سرمایه قیمت آن 1000 تومان است. بعد از افزایش سرمایه قیمت سهم تقسیم بر 4 می شود (یعنی 250 تومان) و به شما 1500 سهم با عنوان سهم جایزه افزوده می شود(500 سهم هم که از قبل داشتید مجموعا میشود 2 هزار سهم فولاد).

بعد از افزایش سرمایه تغییری در کلیات دارایی شما ایجاد نمی شود و فقط به دو نوع سهام عادی (500 عدد) و 1500 (سهم جایزه) تغییر پیدا میکند.

 

 

چرا شرکت ها افزایش سرمایه می دهند ؟

یک اصل کلی در بورس وجود دارد که سهامی که قیمت پایین تری دارند (به اصلاح رقیق هستند) مشتری بیشتری دارند. یعنی سهامدارن فولاد 250 تومانی را راحت تر از فولاد هزار تومانی می خرند و این یکی از بزرگترین مزیت های افزایش سرمایه است.

از دیگر دلایل افزایش سرمایه شرکت ها می توان به کوچکتر شدن اعداد و در نتیجه محاسبات راحتر اشاره کرد. همچنین بروز بودن دارایی ها و صورت های مالی کمک شایانی به تحلیلگران برای تحلیل واقعی سهم خواهد کرد که این نیز یکی از دلایل اصلی افزایش سرمایه شرکت ها به شمار می رود.

 

 

از کجا بدانیم سهم من سهام جایزه دارد؟

برای این مورد کافیست وارد سایت کدال شوید. پس از انتخاب نماد آگهی های آن نماد را بررسی کنید. بطور مثال در تصویر زیر مشاهده می کنید که ما نماد فملی را در کدال سرچ کردیم و متوجه شدیم که این سهم افزایش سرمایه داشته و در نتیجه سهام جایزه بین سهامداران تقسیم خواهد کرد.

سهام جایزه و کدال

 

 

آیا برای دریافت سهام جایزه باید مبلغی پرداخت کنیم ؟

خیر، برای دریافت سهم جایزه نیاز به هیچگونه پرداختی به شرکت نیست. یکی از مزیت های این نحوه افزایش سرمایه همین مورد است.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *