تفاوت شرکت های سهامی عام و سهامی خاص + پاسخگویی به سوالات

همان طور که می دانید دو الگوی شرکت، به نام های شرکت های سهامی عام و شرکت های سهامی خاص داریم. همان طور که می توان از نام این دو شرکت حدس زد، شرکت های سهامی خاص، به طور خصوصی در اختیار سهامدارانی خاص و عضو هیئت مدیره هستند.

اما در شرکت های سهامی عام، باید حداقل 51 درصد از سهام شرکت به عموم مردم تعلق داشته و به آن ها فروخته شده باشد. لازم به یادآوری است که شرکت های حاضر در بازار بورس، شرکت های سهامی عام هستند و در واقع شرکت های سهامی خاص که سهام خود را در به شکل عرضه اولیه در بازار بورس ارائه می دهند، به شرکت های سهامی عام تبدیل خواهند شد.

بدیهی است که شرکت های سهامی عام از مزایایی برخوردار خواهند بود که شرکت های سهامی خاص به آن ها حق دسترسی ندارند. این مزایا از جمله موارد زیر هستند:

 • شرکت های سهامی عام می توانند از طریق پذیره نویسی عمومی، به جذب سرمایه از محل فروش سهام به عموم مردم بپردازند.
 • همین طور شرکت های سهامی عام مجوز صادر کردن اوراق قرضه را دارا هستند.

از سایر تفاوت های شرکت های سهامی عام و سهامی خاص می توان به حداقل تعداد مدیران اشاره کرد. مدیران و سهامداران شرکت های سهامی خاص، حداقل 3 نفر هستند و با 3 نفر امکان تشکیل این شرکت ها وجود دارد، اما در شرکت های سهامی عام تعداد حداقلی مدیران و سهامداران باید 5 نفر باشد.

 

شرکت های دارای مسئولیت محدود

اما گونه ای دیگر از شرکت ها را نیز داریم که به آن ها شرکت های با مسئولیت محدود گفته می شود. در این شرکت ها هر یک از شرکا یا بهتر بگوییم سهامداران، تنها به اندازه سهام در اختیار خود، مسئولیت خواهند داشت. به این شکل زمانی که شرکت به ورطه منفی و بدهی وارد شود، هر یک از این سهامداران با در نظر گرفتن ضریب سهام خود، پاسخگو خواهد بود و نسبت به باقی سهام شرکت، مسئولیتی برعهده ندارد.

سرمایه شرکت های سهامی چگونه تعریف می شود؟

لازم به توضیح است که سرمایه شرکت های سهامی، دارایی های آن شرکت است که در ابتدا با یک عددی آغاز شده و طی فعالیت های اقتصادی (اعم از رشد یا افت) تغییر پیدا می کند. با این حساب تعداد سهام هر شرکت را نیز می توان از تقسیم سرمایه وارد شده آن به بازار بورس، تقسیم بر ارزش اسمی سهام به دست آورد.

ارزش اسمی در بازار ایران، 100 تومان تعریف شده است. درست از همین معیار برای تعیین میزان سرمایه و نیز تعداد سهام شرکت های سهامی عام استفاده می گردد. به طور نمونه اگر یک شرکت به اندازه X تومان سرمایه داشته باشد، تعداد سهام آن X تقسیم بر 100 خواهد بود.

 

 

 

یک شرکت تا چه اندازه مجاز به انتشار سهام است؟

این که یک شرکت تا چه اندازه می تواند افزایش سرمایه داشته و سهام منتشر کند، کاملا به وضعیت اقتصادی و سیاست های داخلی آن بستگی دارد. به این شکل شرکت سهامی عام می تواند با گسترش فعالیت های اقتصادی خود و افزایش سرمایه، اقدام به انتشار سهام اضافی نماید. (بدیهی است که طبق نظارت های سنگین و دقیق در بازار بورس، امکان انتشار سهام بدون پشتوانه مالی و سرمایه ای وجود ندارد.)

 لازم است که شرکت متقاضی افزایش سرمایه، ابتدا درخواست خود را به سازمان بورس ارائه داده و سپس کارشناسی ها و حسابرسی های مورد نیاز صورت گرفته و در صورت تائید سازمان بورس، مجوز افزایش سرمایه و انتشار سهام بیشتر صادر خواهد شد.

 

از کجا بفهمیم که شرکت سهامی عام، به چه تعداد سهام منتشر کرده است؟

برای آن که از تعداد سهام منتشر شده یک شرکت بورسی اطلاع یابید، کافی است که به وب سایت www.tsetmc.com مراجعه کرده و در آن جا کلیه اطلاعات مربوط به شرکت های بورسی را مشاهده نمایید.

 

از سهام سپرده و سهام غیرسپرده چه می دانیم؟

سهام سپرده به همان سهم هایی گفته می شود که در قالب معاملات بازار بورس قابل عرضه و معامله هستند. دقت داشته باشید که برگه سهام این سهم های سپرده، به وسیله سازمان بورس چاپ می گردد. سهام غیرسپرده نیز به نوعی از سهام گفته می شود که ارتباطی به سازمان بورس نداشته و به وسیله خود شرکت مادر چاپ می گردد. لازم به ذکر است که سهام غیرسپرده قابل معامله در بازار بورس نیست.

 

تبدیل سهام غیرسپرده به سهام سپرده

اما راهکاری برای تبدیل سهام غیرسپرده به سهام سپرده وجود دارد. برای این منظو باید به کارگزاری بورس مراجعه کرده و سهام غیرسپرده را به آن تحویل داد. پس از آن کارگزاری سهام غیرسپرده را به سازمان بورس ارجاع داده و این سهام ابطال شده و سهام سپرده به جای آن، به وسیله سازمان بورس چاپ خواهد شد.

 

حقوق سهامداران

همان طور که احتمالا می دانید سهامداران دارای حقوقی هستند که به واسطه در اختیار داشتن سهام یک شرکت سهامی عام، به آن ها تعلق پیدا می کند.

سهامداران یک شرکت، دارای این حق هستند که اطلاعات دقیق و شفاف نسبت به فعالیت های آن شرکت داشته و از سود و زیان آن آگاهی یابند. البته سودی که به سهامداران یک شرکت تعلق پیدا می کند، در حقیقت مبلغی است که بعد از کسر کسورات (به معنای هزینه ها، بدهی های شرکت و مانند آن ها) باقی خواهد ماند.

همین طور سهامداران یک شرکت دارای حق رای در مجمع های عمومی هستند و به این ترتیب می توانند در سرنوشت شرکت دخیل باشند. در نظر داشته باشید که هر آن قدر که سهام یک سهامدار بیشتر باشد، قدرت رای وی نیز بالاتر خواهد بود. به این شکل شما با در اختیار داشتن 1 درصد از سهام یک شرکت با سهامدار دیگری که به اندازه 5 درصد آن را در اختیار دارد، قدرت رای متفاوتی خواهید داشت.

 

حق انتقال سهام

حق انتقال سهام، یکی از حقوق سهامداران است که به آن ها این فرصت را می دهد تا در صورت تمایل سهام خود را به شخصیت حقیقی یا حقوقی دیگر واگذار نمایند.

 

وضعیت سهام پس از فوت سهامدار

اما ببینیم که در صورت فوت سهامدار، وضعیت سهام در مالکیت وی چطور خواهد شد؟ در صورتی که سهامدار فوت نماید، سهم های وی به وراث تعلق خواهد گرفت و این افراد باید با در دست داشتن مدارک انحصار وراثت، به شرکت سپرده گذاری مراجعه نمایند. بدیهی است که تمامی عواید سهام متوفی، به وراث تعلق خواهد گرفت.

 

از سهام مدیریتی چه می دانیم؟

همان طور که می توان از نام این سهام حدس زد، سهام مدیریتی قدرت آن را دارد که اعضای هیئت مدیره را جا به جا کند. به واقع سهام مدیریتی به اندازه ای از سهام یک شرکت را در یک جا جمع کرده است که قدرت رای مدیریتی و قابل توجهی دارد.

از آن جایی که این نوع سهام، قدرت بالایی در تصمیم گیری های شرکت دارد، به این سهام، سهام کنترلی نیز گفته می شود. در شرایطی که حجم این سهام به حدی برسد که بتوان به آن عنوان سهام مدیریتی یا کنترلی دارد، بدیهی است که تمام آن سهام (یکجا که به اصطلاح بلوک سهام گفته می شود)، قیمت بالاتری خواهد داشت. اما در شرایط دیگر که حجم زیادی از یک سهام (بدون قدرت مدیریتی) را داشته باشیم، همان ارزش رایج سهام را دارا خواهد بود.

 

خرید اقساطی سهام بلوکی مدیریتی

با در نظر گرفتن حجم زیادی که یک بلوک سهام مدیریتی دارد، بدیهی است که مبلغ آن نیز بسیار بالا خواهد بود. از این جهت معمولا فروش اقساطی برای بلوک سهم های مدیریتی یا کنترلی در نظر گرفته می شود تا شخصیت های حقوقی یا حقیقی، قادر به خرید آن ها باشند.

 

چطور سهام یک شرکت را خریداری کنیم؟

حال شما به عنوان یک سهامدار، قصد خرید سهام از شرکتی خاص را دارید؟ در حال حاضر فرآیند بسیاری ساده ای برای این امر وجود دارد. اگر این شرکت در شمار شرکت های سهامی عام است، می توانید به راحتی با داشتن کد بورسی و عضویت در یک کارگزاری، در پنل معاملات آنلاین خود، نسبت به سفارش گذاری و خرید سهام آن شرکت اقدام کنید.

البته حتما به خاطر خواهید داشت که هرگز نباید خرید یا فروشی در بازار بورس را بدون مطالعه انجام داده و به اصطلاح دل به دریا بزنید. در بازار بورس، چیزی به نام دل به دریا زدن وجود ندارد و حتما باید تمامی معاملات شما در پوشش مطالعه و تحلیل باشد.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *