بهترین سهام برای سرمایه گذاری بلند مدت در بورس کدام است؟ + مثال و ویدئو

ماهیت اصلی بورس در سرمایه گذاری دراز مدت است و با سرمایه گذاری بلند مدت در بورس می توان به سودهای قابل توجه تری دست یافت. اما این شکل از سرمایه گذاری نیز نیازمند داشتن دانش و اطلاعات مناسب است و نمی توان در هر شرایط و با خرید هر سهمی، سرمایه گذاری بلند مدت را صحیح دانست.

تجربیات یک بورسی

تجربه این مطلب :

سال 97 بود بازار یکمی منفی شده بود. منم از ترس بیشتر سهمامو با سودهای خیلی کم فروختم. اما یه دوستی داشتم که سهماشو نگه داشت. راستش در کمتر از یک سال همون سهامی که فروخته بودم 3 برابر شدن.

همین تجربه رو بصورت معکوس در سال 92 داشتم. یعنی رضا که دوستم باشه و حرفه ای بود، سهماشو فروخت و منم که عبارت سرمایه گذاری بلندمدت رو تازه یادگرفته بودم سهمامو نفروختم و نگه داشتم و بعد یک سال همه رو با ضرر 30 درصد فروختم!

این شد که رفتم کامل بحث سرمایه گذاری بلند مدت و کوتاه مدت رو مطالعه کردم و چکیده مطالب مفیدش رو براتون اینجا میذارم.

سرمایه گذاری بلند مدت در بورس چیست ؟

بطور کلی سرمایه گذاری در بورس به سه طریق کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت انجام می شود. سرمایه گذاری بلند مدت در بورس به این معنی است که کشور ما تورمی است یعنی قیمت ها همیشه در حال افزایش هستند. حال بعضی وقتا این افزایش قیمت سریع و بعضی وقتا کند است.

بطور کلی این فرضیه درمورد بورس نیز صادق است و معمولا به این شکل است که قیمت های الان سهم نسبت به 2 سال قبل آن بالاتر است. البته بعضی وقتا استثناهایی نیز وجود دارد.

سرمایه گذاری بلند مدت در بورس

سرمایه گذاری بلند مدت  به این معنی است که شما یک یا چند سهم مناسب را انتخاب می کنید و سپس فرصت بین 1 تا 3 ساله قیمت سهم رشد کرده و شما به سود میرسید. بعضی وقتا ممکن است در یک بازه سه ساله قیمت سهم حتی تا ده برابر نیز افزایش یابد.

 

اصول سرمایه گذاری بلند مدت در بورس

برای سرمایه گذاری بلند مدت در بازار سرمایه به رعایت نکاتی نیازمند هستیم و باید شرایط و اصولی را در باب آن در نظر بگیریم.

 • خرید سهم مناسب : سرمایه گذاری بلند مدت در بازار سرمایه هنگامی معنی دارد که در زمان خرید سهام، تمامی جوانب را رعایت کرده و ورود به موقع داشته باشید. به این معنا که باید برای سرمایه گذاری بلند مدت در بورس، ابتدا به خوبی مطالعه داشته و سهم های ارزشمند را شناسایی کنید.

به واقع یک سرمایه گذار موفق که مایل به سرمایه گذاری بلند مدت در بازار سرمایه و به دست آوردن سود ایمن است، باید تحلیل های درستی را به کار گرفته و به موقع نسبت به خرید یک سهم در کف قیمت آن ورود کند. پس از آن همچنان نیاز به رصد و دنبال کردن وضعیت بازار داشته و برای مدتی قابل توجه در انتظار رشد چشمگیر قیمت آن سهم می ماند.

سرمایه گذاری بلند مدت در بورس چیست

به این شکل سهامدار می تواند به احتمال زیاد در دریافت سود نقدی تقسیمی شرکت بورسی نیز سهیم باشد. سهامداری که با مطالعه و بررسی کافی سهمی را خریداری کرده است، از نوسانات منفی کوتاه مدت آن، نهراسیده و با تصمیم های عجولانه و هیجان زده، دست به معاملات نمی زند. وی به خوبی مسیر حرکت این سهام، اصلاح قیمت ها و غیره را پیش بینی کرده و برای زمان سودآوری منتظر، منتظر می ماند.

 • خرید سهم شرکت های سود ده :

مطالعه سوابق شرکت های بورسی، نوسانات اخیر و سودهای پیش بینی شده و غیره از فاکتورهایی هستند که یک سهامدار برای خرید سهام و سرمایه گذاری بلند مدت در نظر می گیرد.

البته قابل ذکر است که این فرمول همیشه پاسخگو نبوده و شامل برخی استثنائات خواهد شد. در بعضی مواقع لازم است که سهامدار از تعصب خود نسبت به یک سهام یا تصمیم از پیش اتخاذ شده، نرمش به خرج داده و سهامی را (حتی با مقداری ضرر تعریف شده)، به فروش برساند.

 

 • خرید سهم دارای بنیاد خوب :

در سرمایه گذاری های بلند مدت، باید ارزش ذاتی سهم های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و سپس خرید صورت بگیرد. زمانی که سهامدار به این شکل نسبت به خرید یک سهم اقدام کرده باشد، افت قیمت سهام و ضررهای کوتاه مدت، برای او توجیه داشته و صبوری لازم جهت بازگشت قیمت سهام را خواهد داشت.

 

 • توجه به وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور :

یکی از مهمترین اصول سرمایه گذاری در بورس پیشبینی حدودی وضعیت سیاسی کشور در آینده است. بطور مثال در سال 92 بسیاری می توانستند پیشبینی کنند که برجام و توافق صورت خواهد گرفت و احتمالا بعد از آن قیمت ارز کاهش خواهد یافت. خب پس بهتر است در این مواقع در سهام ریالی مثل گروه بانکی و خودرویی سرمایه گذاری کرد.

 

دو ویدیوی آموزشی در مورد مدت سرمایه گذاری در بورس

 

 

 

فواید سرمایه گذاری بلند مدت در بورس

در این بخش قصد داریم چند بازار را با هم مقایسه کنیم. از مهمترین فواید سرمایه گذاری بلند مدت در بازار سرمایه می توان به کسب سود بیشتر اشاره کرد. همانطوری که در عکس زیر مشاهده می کنید بورس بیشترین بازدهی را در سالیان گذشته داشته است.

فواید سرمایه گذاری در بورس

پس می توان بر اساس اطلاعات گذشته گفت که بهترین نوع سرمایه گذاری بلند مدت در کشور سرمایه گذاری در بورس است.

 

بهترین سهام برای سرمایه گذاری بلند مدت

بطور کلی برای اینکه بهترین سهام را برای سرمایه گذاری بلند مدت انتخاب کنیم بهتر است سبد سهامی مناسبی تشکیل دهیم. در انتخاب بهترین سهام برای سرمایه گذاری بلند مدت به این نکات توجه کنید :

 • نوسانات بورس روی قیمت سهم تاثیر گذار نباشد
 • شرکت دارای p/e مناسبی باشد
 • شرکت طرح توسعه داشته باشد
 • مواد اولیه شرکت کمتر متکی به قیمت ارز یا واردات باشد
 • شرکت صادرات داشته باشد
 • شرکت بازار خوبی در کشور داشته باشد

حال با توجه به گفته های بالا 5 سهم زیر را شاید بتوان بهترین نوع سرمایه گذاری بلند مدت در بازار بورس ایران نامید :

 • شستا (بطور کلی 10 درصد بورس ایران زیرمجموعه این شرکت هستند!)
 • فولاد (بسیار از شرکت های مادر ایران مثل خودروسازی مواد اولیه خود را از این شرکت خریداری می کنند)
 • بهپاک (شرکت مادر در زمینه تهیه روغن خوراکی در کشور)
 • شاراک (پتروشیمی دارای حاشیه سود بالا در فروش محصولات)
 • صبا (سرمایه گذاری مطمئن با تقسیم سود بالا)
 • و …

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *