چگونه در بورس سبد سهام تشکیل دهیم؟ با ذکر مثال + دو ویدیو

اگر به تازگی وارد بازارهای بورسی شده باشید، احتمالا مفهوم سبد سهام یا پرتفوی سهام را شنیده و شاید سوالاتی در این باره داشته باشید. از این روی در این مطلب بر آن هستیم تا به مفهوم سبد سهام پرداخته و کارایی آن در سرمایه گذاری در بازار بورس را عنوان سازیم.

 

سبد سهام پرتفوی سهام

 

سبد سهام یا پرتفوی سهام چیست؟

سبد سهام مفهوم ساده ای دارد و به مجموعه سهامی گفته می شود که شما به عنوان یک سهامدار فعال در بازار بورس از نمادهای بورسی مختلف خریداری کرده و در اختیار دارید. به طور مثال ممکن است شما 1000 سهم از خساپا، 500 سهم از وتجارت و 2000 سهم از نوری داشته باشید.

به این صورت سبد سهام شما متشکل از 3500 سهم شامل نمادهای خساپا، وتجارت و نوری خواهد بود. این سبد سرمایه گذاری، تخصیص دارایی شما در بازار سرمایه بر نمادهای بورسی مختلف را نشان می دهد.

 

 

اگر توجه داشته باشید بیشتر کارشناسان خبره بازار سرمایه، توصیه می کنند که برای سرمایه گذاری کم ریسک تر در بازار بورس، سبد سرمایه تشکیل داده و از تک سهمی شدن بپرهیزید. به ویژه سبد سرمایه شما باید متشکل از سهم هایی از صنایع مختلف در بورس باشد.

حتی این شکل خرید که سهم های مختلف از نمادهای بورسی حاضر در یک صنعت را خریداری کنید، همچنان ضریب ریسک را بالا نگه خواهد داشت. به این دلیل مهم که اگر در این شرایط صنعت مورد نظر تحت تاثیر منفی قرار بگیرد، کلیه سهم های در اختیار شما منفی شده و به طور کلی متضرر خواهید شد.

اما با تشکیل سبد سهام از سهم هایی که مبدأ صنایع گوناگون دارند، توازن بهتری ایجاد شده و می توانید سرمایه گذاری ایمن تری در بازار سرمایه داشته باشید.

 

دو ویدیوی آموزشی سبد سهام

 

 

 

 

 

توزیع سرمایه در سبد سهام

موضوع مهم دیگری که در شکل گیری سبد سهام اهمیت دارد، توزیع مناسب سرمایه است. همان طور که گفتیم شما باید از تک سهمی شدن پرهیز کرده و در ضمن سهم های خریداری شده خود را از یک صنعت منفرد، انتخاب نکنید.

با این حساب شروع به خرید سهم از نمادهای بورسی صنایع مختلف بورسی می کنید؛ اما همچنان یک ریسک سرمایه گذاری و احتمال خطا در توازن خرید برایتان باقی می ماند.

 

 

در صورتی که توزیع سهم های خود را با سنگینی کفه ترازو به یک سمت توأم سازید، باز ریسک سرمایه گذاری بالایی وجود خواهد داشت. به طور مثال با خرید سهام از صنعت A به اندازه 70 درصد در سبد سهام و توزیع 30 درصدی سایر سهم ها در صنایع دیگر؛

به اندازه 70 درصد در ریسک رشد یا افت صنعت A فرو رفته اید. تنها در صورتی چنین شکلی از سرمایه گذاری صحیح است که به نوعی تحلیل منطقی نسبت به سودآوری صنعت A در مدت زمان پیش رو داشته باشید و یا به هر دلیلی تصمیم به قبول ریسک نسبت به آن گرفته باشید.

برای سرمایه گذاری ایمن و بالا بردن میزان سودآوری سرمایه خود در بازارهای بورس، به تشکیل سبدهای سهامی یا پرتفوی سهام بپردازید.

البته در همین سبدهای سهامی، انتخاب صنایع و نمادهای بورسی صحیح با داشتن تحلیل های سنجیده از اوضاع بازار و شرکت ها، ضرورت دارد. مطالعه در زمینه بورس و دنبال کردن مقالات بورسی مطمئن و دریافت آموزش های لازم، به شما کمک می کند تا در این زمینه تصمیم های عاقلانه تری اتخاذ نمایید.

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *