سبد سهام چیست + نکات مهم در تشکیل بهترین سبد سهام + دو ویدیو

سبد سهام چیست  و چرا تشکیل می شود؟ با وارد شدن به بازار بورس، با خیل عظیمی از سهم های مختلف و شرکت های ارائه دهنده سهام روبرو می شوید که هر یک در واحدی از زمان، می توانند سودآور یا زیان ده باشند.

اما برای به دست آوردن سود مطمئن تر و بازی کردن موفق تر در بازار سرمایه، بهتر است به جای سرمایه گذاری روی یک سهام، سرمایه خود را در سبد سهام توزیع کنید. تشکیل سبدهای سرمایه گذاری، تابع نکات خاصی است که توجه به آن ها باعث موفقیت در بازار بورس خواهد شد. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، در ادامه با ما همراه باشید.

 

سبد سهام چیست؟

ابتدا ببینیم سبد سهام چیست؟ سبد سهام به مجموعه ای از سهم های مختلف گفته می شود که سرمایه گذار بازار بورس، سرمایه خود را میان آن ها تقسیم کرده است.

به زبانی ساده تر، شما به عنوان یک سرمایه گذار در بازار بورس، به جای آن که سرمایه خود را برای خرید یک سهام خاص اختصاص دهید، این سرمایه را به خرید چندین سهم از شرکت های بورسی مختلف تخصیص داده و به این شکل یک سبد سهام ایجاد می کنید.

در حقیقت عقلانی هم همین است که تمامی سرمایه خود را روی یک سهم محدود نساخته و آن را با ریسک یکجا روبرو نسازید. به این شکل اگر سهام خریداری شده شما، در شیب نزولی قرار بگیرد، کلیه سرمایه تان در بازار بورس، تحت الشعاع آن قرار خواهد گرفت.

اما در شرایطی که سرمایه تان در بازار بورس را در یک سبد سهام شامل سهم های مختلف، پراکنده کرده باشید، افت یک صنعت یا شرکت بورسی، تنها بخشی از سرمایه شما را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

از این جهت تشکیل سبدهای سرمایه گذاری برای سرمایه گذاران بازار بورس، عملی عاقلانه به نظر می رسد. در حقیقت تشکیل سبد سرمایه گذاری، ابزاری است که به واسطه آن همیشه در دور سودآوری و حداقل حاشیه امنی به دور از زیان های بزرگ قرار داشته باشیم.

 

 

تک سهم شدن و معایب آن

تک سهم شدن به زمانی گفته می شود که فرد سرمایه گذار، تمامی سرمایه خود را روی یک سهم خاص سرمایه گذاری کرده باشد. به طور مثال شما X تومان سرمایه دارید و تمام این X تومان را برای خرید سهام A صرف کرده اید.

با این حساب اگر تحلیل های شما اشتباه از آب درآمده و یا به هر دلیل مسیر سهام A به سمت نزولی پیش برود، روی تمام سرمایه خود ضرر کرده اید. به این دلیل تک سهمی به هیچ وجه توصیه نمی شود و حتی حرفه ای ترین سرمایه گذاران باید سبدی متشکل از صنایع مختلف را برای سرمایه گذاری خود انتخاب کنند.

 

 

آیا همیشه تشکیل سبد سهام، عاقلانه است؟

در نظر داشته باشید که همیشه تشکیل سبد سهام عاقلانه نیست. این کار در صورتی موفقیت آمیز خواهد بود که شما به خوبی بدانید چطور سبد سهام خود را چیده و کدام سهم ها از چه صنایعی را در آن قرار دهید.

به واقع در صورتی که این کار را بدون تخصص و آگاهی کافی انجام دهید، بدتر برایتان زیان ده تر از تک سهمی بودن، خواهد بود. غالبا کارشناسان توصیه می کنند که برای تشکیل سبد سهام، از چند صنعت مختلف سهام خریداری کرده و توزیع سرمایه را نیز میان آن ها با نسبت های متعادلی انجام دهید.

 

دو ویدیو آموزشی سبد سهام

 

 

 

 

 

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *