آیا سبدگردانی در بورس قابل اعتماد است ؟ + ویدیو

کسب درآمد در بورس با سرمایه گذاری غیرمستقیم، به شکل سرمایه گذاری در صندوق ها و سبدگردانی اختصاصی است. در این مطلب از سایت آموزش بورس قصد داریم در مورد سبدگردانی صحبت کنیم.

کسب درآمد در بورس با سبدگردانی اختصاصی

روش دیگری نیز برای سرمایه گذاری غیرمستقیم وجود دارد. در این حالت با یک شخص متخصص در بازار بورس روبرو هستیم که برای سرمایه داران مایل به سرمایه گذاری غیرمستقیم، سبدهای اختصاصی تسکیل داده و مدیریت و بررسی آن را برعهده می گیرد. به این شکل زمان خرید و فروش و تحلیل های سبد شما، بر عهده این مدیر بوده و تصمیمات مهم را وی اعمال می نماید.

بطور ساده یعنی اینکه شما پول خود را در اختیار فرد متخصص دارایی مجوز از سازمان بورس قرار می دهید تا اینکه آن فرد برای شما خرید و فروش انجام دهد. توجه فرمایید که خرید و فروش در حساب شخصی شما انجام می شود و هیچ پول و سرمایه ای از حساب بورسی و بانکی شما خارج نخواهد شد.

سبدگردانی

در پایان مدت قرارداد میزان سود به دست آمده با نسبت مشخصی که هنگام عقد قرارداد تعیین شده است بین افراد تقسیم می شود. بطور مثال مثلا شما یک میلیارد تومان را در اختیار سبدگردان قرار داده اید. پس از یک سال مبلع سبد سهام شما به 3 میلیارد تومان افزایش یافته است.

یعنی شما دو میلیارد تومان سود کرده اید. از این دو میلیارد 25 درصد حق سبدگردان و 75 درصد سهم شما است. یعنی سبدگردان فقط در سود شما شریک است نه در اصل سرمایه. اگر بازار منفی بود و سودی بدست نیامد سبدگردان در منفی شریک شما نیست و غرامتی به شما پرداخت نخواهد کرد!

 

ویدیو آموزش سبدگردانی در بورس

 

 

مزایای سرمایه گذاری سبدگردانی اختصاصی

 این مزیت وجود دارد که یک شخص متخصص در این حوزه، سبدگردانی و مدیریت سهم های شما را برعهده می گیرد، اما همچنان سهم ها به نام خود شما خرید و فروش خواهند شد.

 

آیا سبدگردانی در بورس قابل اعتماد است ؟

یکی از معمول ترین و پر تکرار ترین سوالات در مورد سبدگردانی میزان قابل اعتماد بودن فرد سبدگردان است. اول از همه باید توجه کنید که هیچ فردی به تنهایی نمی تواند مجوز سبدگردانی داشته باشد و حتما باید سراغ یک شرکت بروید. پس اگر فردی ادعای مجوز سبدگردانی داشت، حتما در حال فریب شما است.

هر شرکت سبدگردانی باید از سازمان بورس اوراق بهادار مجوز بگیرد. در راستای دریافت مجوز این سبدگردان، باید دارای تیم تحلیل قوی، میزان سرمایه اولیه مشخص و … باشد که به نوعی تضمین کیفیت آن سبدگردان است. پس اگر شرکتی که برای سبدگردانی سرمایه خود انتخاب می کنید، دارای مجوز از سازمان بورس باشد می توان به آن اعتماد کرد.

معمولا مشاهده سوابق سبدگردان ها، پرسش در مورد نوع خرید و فروش، بازه زمانی، وضعیت کلی بازار سرمایه، تخصص تیم سبدگردان و … بستگی مستقیم به میزان سود شما دارد. بهتر است در موقع عقد قرارداد سبدگردان درخواست سود مشابه شاخص کل و یا حتی بالاتر را داشته باشید.

معایب سرمایه گذاری سبد گردانی اختصاصی

تنها عیب سرمایه گذاری سبد گردانی اختصاصی به زمانی مربوط می شود که سبدگردان شما فرد مناسبی نبوده و مدیریت سبد را به اندازه کافی قوی انجام ندهد. یعنی در واقع اگر بجای شرکت دارای مجوز، سراغ فرد رفته باشید ریسک بسیار بالای انجام داده اید.

 

تفاوت صندوق های سرمایه گذاری با سبدگردانی اختصاصی

در صندوق های سرمایه گذاری، سرمایه افراد در کنار یکدیگر جمع شده و در مبالغی بزرگتر وارد سرمایه گذاری در بازارهای بورس می شود. در این حالت هر شخص با توجه به میزان سرمایه خود، سود دریافت کرده و یا در زیان سهیم خواهد شد. یعنی مثلا صد نفر، هر نفر یک میلیارد تومان در صندوق سرمایه گذاری می کند و صندوق بصورت یکجا برای این صد میلیارد تومان خرید و فروش می کند.

اما در سبدگردانی اختصاصی، برای هر سرمایه گذار، یک سبد اختصاصی جداگانه تعریف خواهد شد. یعنی 100 سبد جداگانه یک میلیاردی وجود دارد. به همین دلیل اکثر شرکت های سبدگردانی دارای محدودیت های سرمایه ای هستند. مثلا کارگزاری آگاه برای دریافت سبدگردان حداقل مبلغ 7 میلیارد تومان را قرار داده است.

آموزش های ویژه

نسبت p/e

به قول حرفه ای های بورس، سود اصلی در بورس در خرید خوب است. پس در نتیجه خرید سهم در قیمت مناسب یکی از مهم ترین دلایل کسب سود در بورس است. چرا که اگر سهم را در قیمت خوبی خرید کرده باشیم از اصلاح قیمت و حتی ریزش بازار در امان خواهیم بود.

به عنوان مثال اگر سرمایه گذاری سهامی با p/e بالا را خریداری کند در روزهای رکودی و نزولی بازار انتظار کاهش قیمت زیادی از سهم می رود ولی اگر سرمایه گذار سهام با p/e مناسب را خریداری کند حتی در روزهای منفی هم دغدغه ای برای کاهش قیمت سهم نخواهد داشت.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *