تعریف سال مالی در شرکت های بورسی (کامل ترین توضیحات)سال مالی در بورس

قوانین سال مالی در بورس تا حدودی متفاوت است. تعداد زیادی از شرکت های حاضر در بورس، سال مالی خود را از همان ابتدای فروردین ماه در نظر گرفته و پایان آن را 29ام اسفند قرار می دهند.

اما در این میان تعدادی از شرکت های حاضر در بورس نیز سال متفاوتی برای خود تعریف می کنند. به طور نمونه شما شرکت ها و نمادهای بورسی را می یابید که سال مالی آن ها از ابتدای فروردین ماه تا پایان شهریور تعریف شده باشد. معمولا بسیاری از شرکت ها سال خود را اسفند ماه انتخاب نمی کنند. زیرا به دلیل تعطیلات و شلوغی بانک ها و … معمولا این تاریخ مناسب آنها نیست.

سال مالی در بورس

از این گذشته، شرکت های حاضر در بورس تهران می توانند سال مالی خود را به اقتضای برخی شرایط تغییر دهند. به طور نمونه بعضی مواقع با برگزار شدن مجمع فوق العاده، تصمیماتی گرفته می شود که طی آن، سال یک نماد بورسی تغییر خواهد کرد. این تغییر می تواند به جا به جایی دوره پایانی سال مالی، کوتاه یا بلندمدت کردن آن بینجامد.

 

چطور سال مالی یک شرکت بورسی را دریابیم؟

اگر می خواهید از دوره آغاز و پایان سال مالی یک شرکت حاضر در بورس، اطلاع یابید که البته به راستی نیز نیاز به دانستن این مورد خواهید داشت، کافی است که به وب سایت کدال به آدرس codal.ir مراجعه نمایید.

در این وب سایت می توانید با مراجعه به اطلاعیه ها و یا آگهی های مجمع عمومی عادی سالیانه هر نماد و شرکت بورسی، نسبت به سال مالی آن، اطلاعات کامل به دست بیاورید. همین طور تغییرات مربوط به سال مالی نیز در همین وب سایت قابل ردیابی خواهد بود.

 

 

 

نکات مهم

 • در شرایطی که صورت وضعیت مالی یک شرکت در شرایط نابسامانی به سر برده و مطلوب به نظر نمی رسد و یا فعالیت شرکت به هر ترتیب بسیار پایین تر از حد میانگین است، غالبا سال مالی بسته می شود.

 

 • هر یک از شرکت ها باید به محض پایان پذیرفتن سال مالی خود، ترازنامه سود و زیان را به دارایی ارائه نمایند. از این اطلاعات استفاده های زیادی می شود. مثلا می توان وضعیت شرکت بورسی را در سال های مختلف مقایسه کرد و اگر شرکتی در سال اخیر فعالیت خوبی داشته است پس می توان منتظر رشد قیمت سهام آن بود.

 

 • کلیه شرکت های سهامی عام، باید گزارشات سه ماهه ای، تحت عنوان گزارشات میان دوره ای، ارائه نمایند. این گزارشات شفاف سازی بسیار خوبی نسبت به وضعیت مالی و فعالیت های اقتصادی این شرکت ها به سهامداران ارائه خواهد کرد.

 

 • از ماه های تیر و مرداد در بورس به عنوان فصل مجامع یاد می شود چرا که بسیاری از شرکت ها مجمع سالانه خود را در این دو ماه برگزار می کنند.

 

 • محدوده سال مالی نباید بیشتر از یک سال باشد اما کمتر بودن این دوره از یک سال مشکلی به وجود نمی‌آورد.

 

 

 • هر سال مالی باید بلافاصله بعد از سال مالی قبلی شروع شود.

 

 • بهترین تاریخ برای تعیین سال مالی، از اول فروردین تا پایان اسفند است زیرا بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها چنین زمانی را انتخاب می‌کنند و در نتیجه هماهنگی و ارتباط با سازمان‌های دیگر ساده‌تر می‌شود.

 

همان طور که مشاهده کردید سال مالی دارای مفهوم ساده ای است. اما این مفهوم شرکت ها را ملزم به ارائه گزارشات مالی مبتنی بر آن می سازد.

به طور نمونه کلیه شرکت های سهامی عام، لازم است که در هر دوره سه ماهه، گزارشات میان دوره ای خود را ارائه نمایند. شما چه اطلاعات دیگری در خصوص این مفهوم دارید؟ دانسته های خود در این زمینه را با ما و سایر کاربران وب سایت در میان بگذارید.

 

تجربیات یک بورسی

حقوقی ها چگونه شما را فریب می دهند؟ (دریافت سیگنال از خرید و فروش حقوقی)

این نوع فروش حقوقی مهم نیست!

بعضا ما مشاهده می نماییم سهمی بر فرض مثال ۳۰% افت داشته و نفس های آخر خود را سپری میکند. در همین حین یک حقوقی، فروش های آبشاری خود را شروع می نماید. حال بایستی سوال کرد که آیا این فروش، نشانه بدی است؟

جواب خیر می باشد. بطور مثال فروش حقوقی می تواند دستوری باشد و مثلا در انتهای مال برای تامین حقوق پرسنل درحال فروش است.

 

این نوع خرید حقوقی بسیار خطرناک است!

در بخش خرید نیز همه خریدهای حقوقی نشانه خوبی به شمار نمی رود. بطور مثال بعضی از اوقات کد های خاص حقیقی که در سود هستند، با هماهنگی تعدادی زیادی از سهم خود را به کد حقوقی می فروشند. بعد از این فروش قیمت سهم بشدت کاهش می یابد. در واقع این نوع خرید حقوقی نوعی فرصت خروج محسوب می شود.

 

فریب حقوقی ها را نخورید!

با ارائه مثال های بالا متوجه شدیم که لزوما هر خرید حقوقی نشانه خوب و هر فروش حقوقی نشانه بدی نیست. با دانستن نکاتی که در فایل زیر گفته ایم(همراه با مثال های واقعی و متعددی)، دیگر هرگز فریب حقوقی ها را نخورده و ضرر نخواهید کرد. نکاتی که در جایی گفته نمی شود.

 

در این فایل چه تجربیاتی نوشته شده ؟

 1. توضیحات کلی در مورد حقوقی های بورس
 2. حقوقی سهم شما خوب است یا بد؟ نحوه تشخیص با مثال
 3. حقوقی سهم شما چقدر قدرت دارد ؟ (ضعیف است یا قوی) با مثال
 4. دستکاری نسبت ها توسط حقوقی با ارائه مثال های متعدد
 5. چرا حقوقی ها بعد از سقوط سهم باز فروشنده هستند؟
 6. کدام نوع خرید حقوقی باعث افزایش قیمت سهم می شود؟ با مثال های واقعی و متعدد
 7. آموزش با مثال و ساده تحلیل حرفه ای با استفاده از نوع خرید و فروش حقیقی ها
 8. در چه مواقعی فروش حقوقی منجر به کاهش قیمت سهم نمی شود؟
 9. با کدام نوع خرید حقوقی ما هم باید بخریم ؟ با مثال واقعی
 10. با کدام نوع فروش حقوقی ما هم باید بفروشیم؟ با مثال واقعی
 11. بررسی چند سهم که بدترین و بهترین حقوقی ها را دارند

 

این فایل بر اساس تجربیات سه حقوقی مطرح بازار نوشته شده است !
 • تعداد صفحات : 60 صفحه همراه با عکس، نمودار، جدول و …
 • قیمت : 15,500 تومان

 

 • پشتیبانی در صورت هر گونه مشکل در تلگرام : @wiki55

بعد از مطالعه این فایل می توانید کلیه رفتارهای حقوقی را متوجه شوید. با دانستن این نکات تا حد زیادی از ضررهای شما در بورس کاسته خواهد شد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *